Maminka.czSpánek

VIDEO: Jak uspat miminko? Tohle jsou osvědčené triky spánkových odbornic

Tereza Víchová 12.  11.  2021
Uspávání miminka bývá často jedna z nejnáročnějších rodičovských disciplín. Běžně se u něj stráví dlouhé chvíle a než se najde "systém", který funguje, chvíli to trvá. Víte, které osvědčené triky zabírají, aby miminko usnulo a rodič si také odpočinul?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Uspávání je rodičovské TOP téma

Co je zpočátku milé a roztomilé, může se stát po týdnech a měsících rutinou, které by se mnoho rodičů rádo i vzdalo. Máma i táta bývají z uspávání občas i zoufalí a vyzkoušejí možné i nemožné. Nezřídka také třeba metodu vyplakání či "kontrolovaného pláče", o které jsme přinesli informace zde a vzbudila vášnivé diskuze na sociálních sítích.

"Uspávání, především to zdlouhavé, je TOP téma rodičů," potvrzuje Anna Růžičková, dětská spánková poradkyně, že s ní její klienti řeší právě tohle. "Rodiče používají všemožné metody  kojení, houpání, nošení. Miminka s usnutím potřebují velmi často pomoci."

Pomazlit, uklidnit... sebe i dítě

Nervózní rodič ale neklidné dítě neuspí, na to upozorňuje i dětská sestra a dula Simona Lazzari. Takže obyčejné "vydýchat se" třeba ve vedlejším pokoji a vrátit se v klidu, když miminko ne a ne usnout, může mít skvělý efekt.

"Děti milují obklopený prostor a mazlení. Důležité je uklidnit je v křiku a pláči. Vydrážděné dítě totiž neusne, nejprve ho musíme uklidnit," radí Simona Lazzari.

A že si na sebe "šijeme bič", je spíš zažité klišé. Takový bič je totiž normální dětská – a hlavně časově omezená – potřeba, žádné rozmazlení. A rodiče z toho mají zbytečný strach.

"Žádná spánková asociace není špatně," zdůrazňuje Anna Růžičková. "Skákání, houpání, nošení v šátku, střídání maminky a tatínka..." Zkuste si třeba ve chvílích krize představit, že je vašemu miminku už patnáct, třeba to pomůže, když jste sami z uspávání unavení.

Co funguje zaručeně? 

Simona Lazzari má perfektní triky, jak miminko uspat, podívejte se ve videu, jak je ukazuje:

"Pomáhá třeba přejíždění přes čelíčko k očičkům, které vzbuzuje reflex zavírání očí. Nebo jednouchá masáž kolem nosánku, přejíždění po spáncích. Důležité je vše dělat s citlivostí k tomu, jak to děti přijímají," doporučuje Simona Lazzari.

Jak poznat, že miminko tvrdě spí

Znáte ty chvíle, kdy miminko v zavinovačce co nejopatrněji položíte do postýlky v domnění, že tvrdě spí, doslova se odplížíte z pokoje a za pár minut se ozývá znovu pláč? Tak přesně tomu se dá zamezit. Tři konkrétní tipy má Anna Růžičková v našem videu.

Spolupracující odborníci:

Simona Lazzari – dula, dětská sestra, laktační poradkyně, autorka knihy 1.–3. rok vývoje dítěte, dula-simona.cz, IG simonalazzari_

Anna Růžičková – certifikovaná holistická spánková poradkyně, IG spanekmiminek

Témata: Rodiče, Miminko, Praktické rady, Spánek, Naše tipy, Nejlepší video, Uspávání, Pláč, Dlouhá chvíle, Odbornice, Trik, Anna Růžičková, Osvědčený trik, Simon Lazzari, SPA
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Nečekané komplikace: Co všechno může zhatit přirozený porod, popisuje přednosta z pražské Bulovky Michal Zikán
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Maminka roku 2022: Partner neunesl vrozenou vývojovou vadu dcery. Já za nás bojuju, jak nejvíc umím, říká semifinalistka Iva
redakce
Maminka roku 2022
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie