Maminka.czSpánek

VIDEO: Jak uspat miminko? Tohle jsou osvědčené triky spánkových odbornic

Tereza Víchová 12.  11.  2021
VIDEO: Jak uspat miminko? Tohle jsou osvědčené triky spánkových odbornic
Uspávání miminka bývá často jedna z nejnáročnějších rodičovských disciplín. Běžně se u něj stráví dlouhé chvíle a než se najde "systém", který funguje, chvíli to trvá. Víte, které osvědčené triky zabírají, aby miminko usnulo a rodič si také odpočinul?

Uspávání je rodičovské TOP téma

Co je zpočátku milé a roztomilé, může se stát po týdnech a měsících rutinou, které by se mnoho rodičů rádo i vzdalo. Máma i táta bývají z uspávání občas i zoufalí a vyzkoušejí možné i nemožné. Nezřídka také třeba metodu vyplakání či "kontrolovaného pláče", o které jsme přinesli informace zde a vzbudila vášnivé diskuze na sociálních sítích.

"Uspávání, především to zdlouhavé, je TOP téma rodičů," potvrzuje Anna Růžičková, dětská spánková poradkyně, že s ní její klienti řeší právě tohle. "Rodiče používají všemožné metody  kojení, houpání, nošení. Miminka s usnutím potřebují velmi často pomoci."

Pomazlit, uklidnit... sebe i dítě

Nervózní rodič ale neklidné dítě neuspí, na to upozorňuje i dětská sestra a dula Simona Lazzari. Takže obyčejné "vydýchat se" třeba ve vedlejším pokoji a vrátit se v klidu, když miminko ne a ne usnout, může mít skvělý efekt.

"Děti milují obklopený prostor a mazlení. Důležité je uklidnit je v křiku a pláči. Vydrážděné dítě totiž neusne, nejprve ho musíme uklidnit," radí Simona Lazzari.

A že si na sebe "šijeme bič", je spíš zažité klišé. Takový bič je totiž normální dětská – a hlavně časově omezená – potřeba, žádné rozmazlení. A rodiče z toho mají zbytečný strach.

"Žádná spánková asociace není špatně," zdůrazňuje Anna Růžičková. "Skákání, houpání, nošení v šátku, střídání maminky a tatínka..." Zkuste si třeba ve chvílích krize představit, že je vašemu miminku už patnáct, třeba to pomůže, když jste sami z uspávání unavení.

Co funguje zaručeně? 

Simona Lazzari má perfektní triky, jak miminko uspat, podívejte se ve videu, jak je ukazuje:

"Pomáhá třeba přejíždění přes čelíčko k očičkům, které vzbuzuje reflex zavírání očí. Nebo jednouchá masáž kolem nosánku, přejíždění po spáncích. Důležité je vše dělat s citlivostí k tomu, jak to děti přijímají," doporučuje Simona Lazzari.

Jak poznat, že miminko tvrdě spí

Znáte ty chvíle, kdy miminko v zavinovačce co nejopatrněji položíte do postýlky v domnění, že tvrdě spí, doslova se odplížíte z pokoje a za pár minut se ozývá znovu pláč? Tak přesně tomu se dá zamezit. Tři konkrétní tipy má Anna Růžičková v našem videu.

Spolupracující odborníci:

Simona Lazzari – dula, dětská sestra, laktační poradkyně, autorka knihy 1.–3. rok vývoje dítěte, dula-simona.cz, IG simonalazzari_

Anna Růžičková – certifikovaná holistická spánková poradkyně, IG spanekmiminek

Témata: Rodiče, Miminko, Praktické rady, Spánek, Naše tipy, Nejlepší video, Pláč, Uspávání, Osvědčený trik, Simon Lazzari, Odbornice, Anna Růžičková, Trik, Dlouhá chvíle
Mohlo by vás zajímat
Pavlína Jágrová exkluzivně: První trimestr byl peklo, zachránil mě přítel. Teď už si těhotenství konečně užívám!
Mrázková Dita
Slavné maminky
10 věcí, které by měl vědět každý novopečený rodič
Procházková Simona
Kojenec
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky