Maminka.czPremium

Jak vyjít s rodičovským příspěvkem? Mazaná matka prozradí, na čem ušetřit a jak mít peníze pod kontrolou

Simona Formánková 16.  11.  2022
Jste maminkou v očekávání, nebo se na mateřství teprve chystáte? V každém případě nikdy není od věci přemýšlet nad hospodařením s financemi. Viola Hejlová, autorka blogu Mazaná matka, poradí pár skvělých triků, na čem se dá ušetřit a jak mít své peníze pod kontrolou. Odemykáme pro vás článek ze sekce Premium Plus.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dá se vyjít s mateřskou a rodičovským příspěvkem? Tahle otázka určitě alespoň jednou napadla nejen nastávající maminky, ale i ženy, které o mateřství teprve přemýšlí. A není divu! Ceny neustále rostou, a věcí, na kterých se dá ušetřit, je čím dál méně.

Viola Hejlová z blogu Mazaná matka se snaží o osvětu v oblasti financí, a protože je sama maminkou, zaměřuje se hlavně na oblasti spojené s rodičovstvím. Položili jsme proto tuto, zdánlivě snadnou, otázku právě jí.

Dá se vyjít s penězi během mateřské a rodičovské dovolené?

"Jednoduchá odpověď je, že vyjít se dá. Pokud bych měla jít více do hloubky, tak je potřeba říct, že samozřejmě záleží na mnoha faktorech. Za mě doporučuji, aby si to člověk vyzkoušel nanečisto. Protože vše, co chceme měnit nebo lepšit, musíme dlouhodoběji sledovat. Jinak nevíme, co přesně máme zlepšovat. Ideální je si psát výdaje na papír, do tabulky v Excelu nebo do aplikace v mobilu," říká Viola Hejlová. Sama několik let využívá českou aplikaci Spendee, kterou si nemůže vynachválit. 

VIDEO: Jak žádat o příspěvky v těhotenství? Mazaná matka prozradí, jak na to KROK ZA KROKEM

Zapisování výdajů rozhodně neodkládejte!

"Aplikace je se základními funkcemi zdarma, což je velká výhoda. Já jsem si tam zapisovala jednak fixní výdaje, které se platí každý měsíc, ale také jednotlivé položky. Ze začátku to může maminky odradit, když si to po každém placení musí zapsat. Ale pro mě už je to po té době naprosto automatické. Samozřejmě si můžete účtenky ukládat a zapsat až najednou na konci celého dne, ale za delší časový úsek už bych to neradila, protože se to pak těžko dává dohromady," mluví Viola i vlastních zkušenostech s financemi. 

Na čem se dá ušetřit?

  • MHD zdarma - ve větších městech je doprovod dítěte do 3 let zdarma, takže si na nějaký čas můžete tuto položku ze svého rozpočtu zcela vyškrtnout. Podívejte se na slevy jízdného v PRAZE, BRNĚ, OSTRAVĚ a OLOMOUCI
  • Správně zvolený datový tarif - podívejte se, zda vyčerpáte celý tarif, který si platíte a popřemýšlejte, zda by vám nestačil menší. 

Jaké daňové výhody přináší rodičovství?

"Pokud je maminka podnikatelka, tak s tím souvisí samozřejmě i různé odvody. Například nemocenský, sociální apod. Takže pokud maminka v určité fázi mateřský pozastaví svoji živnost nebo podnikání, tak to pak také odpadá. Takže ono se dá poměrně jednoduše ponížit platby na minimum a poté už je to o nějakém pečlivějším sledování a prioritách, které maminka má," říká na závěr Viola Hejlová.

Témata: Mateřská a rodičovská dovolená, Peníze, Mateřství, Mateřská, Matka, Finance, Rodičovský příspěvek, Jak ušetřit, Premium, Příspěvky na děti, Inflační brzda, Spoření, Mazaná matka, Praha, Ostrava, Viola Hejlová, MHD, Olomouc, Maminka, Brno, Kontrola, Blog, Hejlová, Tip, Premium Plus