Maminka.czMaminka v porodnici

VIDEO: Jóga pro těhotné dokáže pomoci k příjemnějšímu porodu

Jóga nejenže pozitivně působí na tělo, ale dokáže i zklidnit mysl a odstraňovat úzkost a stres, což nastávající maminky ocení. Instruktorka těhotenské jógy Vlasta Rančáková vysvětluje, jak lekce pomáhají těhotným ženám při přípravě k porodu i při něm.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Lekcí cvičení pro těhotné je nespočet a těší se stále větší oblibě. Se seriálem Maminka v porodnici jsme navštívili lekci těhotenské jógy v Nymburce, kterou nabízí zdejší porodnice v rámci předporodní přípravy. Jedna lekce zde stojí 150 korun.  

„Těhotenská jóga se zaměřuje hlavně na dolní končetiny, které máme opravdu slabé. Ty nohy nás nesou, spojují nás se zemí a musí se přizpůsobit tomu rostoucímu tělíčku. Během několika měsíců se tělo změní a pak se zase vrátí zpět. Dále se zaměřujeme na pánevní dno a celkově uvolnění zad a rozproudění krve a lymfy,“ vysvětluje Vlasta Rančáková, instruktorka jógy a porodní asistentka nymburské porodnice.

O své pocity se podělila i nastávající maminka Janetta: „V těhotenství je to jedna z mála věcí, kterou si člověk může udržovat fyzickou kondici a zároveň je to o tom protažení, uvolnění třeba té pánevní oblasti, která postupem času začíná víc bolet. A mně to pomáhá se uvolnit, držet tu fyzičku a je to super.“

VIDEO: Jak probíhá check-in do porodnice a co zahrnuje? Ženám ušetří spoustu času u porodu

Příprava na porod

Zdaleka tu ale nejde jen o cvičení těla. Instruktorka Vlasta Rančáková s jógou pro nastávající maminky začala proto, že v praxi často viděla strach z porodu a s tím umí pomoci nácvik dýchání, zklidnění a harmonie s vlastním tělem. Výsledkem je sebevědomá rodička. „Ty ženy si pak velice věří. A věří si, že to zvládnou, že to dokážou a na porodu nevidí najednou něco strašného,“ vysvětluje. Není to pak o strachu, ale o těšení se.

Nastávající maminka Janetta doplňuje: „Já doufám, že mi to pomůže, ale tím, jak je to první dítě, tak s tím nemám zkušenost. Doufám, že tím, jak se člověk udržuje ve fyzické kondici a pořád něco dělá, nějak cvičí, takže i ten porod snesu líp a i třeba ty dechové techniky, že mi pomůžou.“

Nová přátelství

Lekce těhotenské jógy, posílí tělo i mysl těhotných žen a mají i další bonus, třeba nově navázaná přátelství. „Dokonce se mi dvě jogníky setkaly v porodnici, rodily asi pět minut po sobě, zrovna jsem měla službu a oni spolu kamarádí a mají miminka stejně stará,“ uzavírá porodní asistentka.

VIDEO: Maminka v porodnici v Nymburce: Jak probíhá individuální předporodní kurz?

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Maminka v porodnici, úzkost, Porodní asistentka, Tělo, Nejlepší video, Jóga, Nymburk, Ranč, Vid, Instruktorka, Lekce, Těhotná žena, Maminka