Maminka.czPodcasty

VIDEO: Jsem tlustá! Problém s tělem mají už pětileté děti. Kvůli tomu, že se takhle vidí jejich maminky

Tereza Víchová 28.  7.  2021
VIDEO: Jsem tlustá! Problém s tělem mají už pětileté děti. Kvůli tomu, že se takhle vidí jejich maminky
„Mám hrozné nohy a velký zadek. Nemůžu se na sebe dívat!” Tři čtvrtiny 10–13 letých dívek mají problémy s nějakou částí svého těla a podobné poznámky často pronášejí už holčičky ve školce. Stejně jako jejich maminky doma před zrcadlem. Jak učit děti, aby své tělo vnímaly zdravě? Podívejte se na video.

„Jsi hezká a štíhlá" – taky chyba

Tak schválně: stojíte doma před zrcadlem a nahlas komentujete svou postavu v plavkách? Nadáváte si, co všechno jste zase snědla a že se nevejdete do kalhot? A když pronese něco podobného vaše dcera (ale pozor, čím dál více se tahle problematika týká i kluků), opáčíte, že blázní a že je přece hezká a štíhlá? Špatně je to oboje. Protože hodnotit tělo podle toho, jak vypadá, je něco úplně jiného, než se starat o to, abychom v něm my i děti byli rádi. Ne proto, jak vypadá, ale třeba už za to, že funguje a umožní  nám ujít horskou túru. Tlak zdánlivé dokonalosti a obecná pozornost soustředěná na vzhled jsou ale silní soupeři.

„Je to stále horší,” podotýká psycholožka a odborná garantka Projektu sebedůvěry Dove Šárka Kučerová k tématu vlivu „dokonalosti” na sociálních sítích na naše děti a vlastně i na nás rodiče.

„Dříve jsme totiž nevhodné poznámky slyšeli třeba od blízkých lidí. Dnes je vnímáme skrz každý příspěvek na Instagramu,” říká psycholožka. 

Chcete si poslechnout audioverzi rozhovoru? Stačí kliknout na bílou šipku a chviličku počkat:

00:00:0000:00:00

Maminko, máš se ráda?

 Vztah maminky k sobě samé je zásadní pro vývoj dítěte po všech stránkách. 

„Děti se totiž učí nápodobou. To, co se naučí, je odraz nás samotných,” potvrzuje Šárka Kučerová. „I když se ale budu tvářit, že je všechno v pohodě, a uvnitř to tak nebude, dítě to vycítí.”

Jak z toho ven? Určitě nemá smysl se pranýřovat, co děláme špatně a co se od nás dítě učí. První pomoc je podle Šárky Kučerové jednoduchá: prostě přiznat nahlas, co a proč řešíme.

„Buďme k sobě upřímní a k dětem také. Nemusíme se bát říct nahlas, že s něčím na sobě bojujeme, ale učíme se to zvládnout. A pak společně pracujeme na tom, aby si dítě ke svému tělu vytvářelo zdravý vztah,” radí Šárka Kučerová.

Stydět se svléknout u lékaře – i sem to může dospět

Výzkumy po celém světě ukazují na čím dál větší vliv a tlak sociálních sítí, filtrů a retuší na nás i děti. V některých zemích to zachází tak daleko, že se tu ženy stydí svléknout u lékaře, a tak k němu raději nejdou. I proto by se na zdravém vztahu k sobě mělo pracovat už od dětství.

Co ale říct takové holčičce, která stojí před zrcadlem a nešťastně mluví o tom, že je tlustá? Podívejte se na video, kde se psycholožka Šárka Kučerová podělí o praktické tipy. Další můžete najít třeba v téhle příručce.

Jak začíná puberta? Takhle to vypadá u kluků, takhle u holek
Veďte děti k zodpovědnosti! Takhle je to dokážete naučit pro celý život!
Témata: Podcasty, Video, Instagram, Rozhovor, Rodičovství, Psychika, Preteen, Zadek, Holčička, Šárka Kučerová, Projekt sebedůvěry Dov, Maminka, Poznámka, Tělo, Děti, Zrcadlo
Mohlo by vás zajímat
Orgasmický porod: Je vůbec možné ho opravdu zažít?
Víchová Tereza
Hypnoporod
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
kog
Porod