Maminka.czMaminka v porodnici

VIDEO: Když se miminko narodí moc brzy, v Pardubicích rodiče hned zapojují do péče

Close Collaboration with Parents je speciální projekt, který převzalo novorozenecké oddělení Pardubické nemocnice z Finska. Snaží se tu o to, aby se maminky co nejdříve po předčasném porodu zapojily do péče o miminko. A společně s personálem se naučily "číst" všechny projevy děťátka.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mgr. Eva Hlaváčková, Ph.D., mentorka projektu, vysvětluje: „Je to projekt, který přišel z Finska, a to od kolegů z univerzitní nemocnice v Turku. Je zaměřen na nácvik specifických měkkých dovedností ve spolupráci s rodiči.“ Pokud to lze, tak je maminka se svým děťátkem od začátku. Maminka je na začátku často plná úzkosti a strachu, což jí zdravotníci pomáhají odbourat. "To miminko je hrozně malé, maminka se na něj bojí sáhnout, takže v první řadě jde o to, abychom ji podpořili v tom rozpoznání, co to její děťátko potřebuje,“ vysvětluje mentorka. 

Personál se učí rozlišit specifické projevy chování dětí a pak to učí maminky. „Když sledujeme dobře ty projevy a kontext situace, tak víme, co tomu děťátku nedělá dobře, že jsme třeba prudce otevřeli inkubátor, že fonendoskop je příliš studený nebo že máme studené ruce, že jsme příliš rychlí… A tohle všechno učíme tu maminku od začátku, aby tomu porozuměla a aby ona potom byla vlastně tím mluvčím dítěte a sama nám řekla, že tohle mu nedělá dobře, tohle mu dělá dobře...“

I když mají maminky zpočátku obavy, že nebudou úplně perfektní, mají obvykle velkou radost, když se každým dnem zlepšují a dokážou svému miminku porozumět. „I my se jich ptáme na to, co můžeme dělat jinak a lépe. Tak vlastně už je to partnerství, že se s nimi domlouváte o tom, co je nejlepší pro to jejich dítě a pro ně,“ doplňuje mentorka.

Ve videu v úvodu článku se dozvíte, jakou zpětnou vazbu získávají zdravotníci od maminek, jak se mění chování dětí a co v Pardubicích plánují do budoucna.

Maminka v porodnici v Pardubicích: Intermediární centrum a unikátní projekt z Finska

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Maminka v porodnici, Miminko, Rodiče, Nejlepší video, projekt, Předčasný porod, Nedonošená miminka, reportáž, Pardubice, Eva Hlaváčková, Pardubická nemocnice, Maminka, Péče, Rod, Projev, Vid, Finsko, Děťátko, Rozpoznání