Maminka.czTěhotenský test

VIDEO: Který těhotenský test si můžete dělat ještě před termínem menstruace

Tereza Víchová 23.  8.  2021
VIDEO: Který těhotenský test si můžete dělat ještě před termínem menstruace
Jsem těhotná, nebo ne? Kdy se to dá co nejdříve zjistit? A který typ testu je ten nejspolehlivější? Na všechno důležité se podívejte ve videu.

Není to zdaleka jen vaše zvědavost, co by mělo vést k provedení testu ihned poté, co máte pocit nebo podezření, že byste mohla být těhotná. Jde tu už přece o bezpečí miminka, o váš životní styl s ohledem na těhotenství a vyhýbání se jakýmkoliv rizikům třeba v zaměstnání.

Doby, kdy se těhotenství zjistilo až u lékaře a po několika týdnech či dokonce měsících, jsou dávno pryč díky spolehlivému ukazateli – hCG hormonu. Lidský choriogonadotropin byl objeven v moči těhotných žen poprvé roku 1927 a na jeho detekci je dnes založena naprostá většina těhotenských testů.

Jak se vyznat v těhotenských testech? Vysvětlíme vám to v podcastu

V současnosti tak stačí zajít do lékárny nebo drogerie a těhotenství se obvykle "druhou čárkou" ukáže s vysokou spolehlivostí za pár minut.

Všechny těhotenské testy jsou jednoduché a k detekci hormonu hCG se používá moč. Dříve byla jakousi podmínkou ranní moč, protože v tu dobu je hladina hCG nejvyšší. Ale dnešní testy jsou citlivé a výsledek odhalí v jakékoliv části dne.

Když si test děláte poprvé v době, kdy vynechá pravidelná menstruace, měl by těhotenství odhalit už každý z nich. Pro ty nejnedočkavější jsou pak určené digitální testy. Podívejte se na video, kde se dozvíte podrobnosti.

Typy těhotenských testů

Proužek – ponoří se do proudu moči – je jednoduchý a výsledek odhalí za několik minut

Test s testovacích okénkem – zde se používá pipeta, kterou se moč nakape na určené místo

Typ tyčinka – po sejmutí ochranného krytu se ponoří do skleničky s močí a pak už jen chvíli počkáte na výsledek

Klepněte pro větší obrázek

Digitální test – je zvláštním typem tyčinkového testu. A zaujme hlavně tím, že ho můžete použít už pět dní před očekávanou menstruací, takže je určený pro ty nejzvědavější. Tenhle test navíc ukáže i odhadovanou délku těhotenství v týdnech.

Klepněte pro větší obrázek

Krevní těhotenský test – umí potvrdit těhotenství už devět dní po oplodnění. Set se prodává v lékárnách a jeho součástí je souprava na odběr malého vzorku krve z prstu.

I těhotenský test se ale může mýlit. Proto je důležité při jakýchkoliv pochybnostech navštívit gynekologa. A to samozřejmě platí i poté, co těhotenský test vyjde spolehlivě jako pozitivní.

Témata: Těhotenství, Miminko, Menstruace, První trimestr, Těhotenský test, Moč, Test, Typ, Digi, Životní styl, Hormon, Typ testu
Mohlo by vás zajímat
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky