Maminka.czPodcasty

VIDEO: Kyselina listová v těhotenství: Odbornice poradí, kterou užívat a jestli vůbec utrácet za další vitaminy

Tereza Víchová 3.  2.  2022
Těhotenství je doba, kdy na potravinové doplňky a vitaminy určitě přijde řeč. A protože jsou možnosti nepřeberné a výběr obrovský, uděláme jasno v tom, zda vůbec a které vitaminy a jiné pomocníky si doslova pustit do těla. Praktikující lékárnice a tisková mluvčí České lékárnické komory Mgr. Michaela Bažantová ve videu vysvětluje vše potřebné.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Není kyselina listová jako kyselina listová

O ní jste už určitě slyšela. A pokud těhotenství teprve plánujete, seznamte se včas.

„K těhotenství a vitaminům bych přidala už jakýsi nultý trimestr, tedy čas před otěhotněním,” říká Michaela Bažantová. „Dostatek kyseliny listové je zásadní, nervová trubice plodu se totiž vyvíjí asi do 28. dne těhotenství, tedy do doby, kdy žena obvykle teprve zjistí, že je těhotná.”

I když budete jíst „všechno zelené”, a získávat tak důležité vitaminy z přírodních zdrojů, těhotenství má podle lékárnice na množství kyseliny listové opravdu vysoké nároky. A její příjem doporučuje zvýšit.

„Na kyselině listové by se nemělo šetřit. Existují různé její podoby, někteří z nás ale neumí vstřebat její klasickou formu. Proto se vyplatí investovat do tzv. folátu, který je zhruba třikrát dražší než klasická forma. Určitě je to lepší investice než do nového trička,” zdůrazňuje Michaela Bažantová.

Další vitaminy? Často ani nejsou potřeba

První trimestr by tak žena měla doslova trávit ve společnosti kyseliny listové, o tom není sporu. Jestli jsou ale zapotřebí další vitaminy, jejichž reklamy na budoucí maminky útočí ze všech stran, na to jednoznačná odpověď není. Magistra Bažantová doporučuje poradit se s gynekologem a být spíš opatrná.

„Třeba u vitaminů A a D je třeba dát pozor na vyšší dávky, proto těhotným nedoporučuji klasické multivitaminové přípravky pro dospělé,” říká. Dá se dokonce říct, že je možné – v horlivé snaze dopřát tělu a miminku to nejlepší – si i uškodit.

„Pokud jde o vitamin D, o němž se teď hodně hovoří v souvislosti s pandemií, spoléhala bych na jeho přírodní zdroje a slunné dny, kdy ho můžeme získávat ze slunečních paprsků,” radí těhotným odbornice.

Které vitaminy a minerály naopak doplnit? Může přemíra vitaminů způsobit narození příliš velkého miminka? A na co především mají dát pozor maminky po porodu, aby tělu pomohly k regeneraci? Podívejte se na video nebo si poslechněte podcast časopisu Maminka na všech dostupných platformách.

Témata: Těhotenství, Podcasty, Než otěhotníte, Od těhotenství k porodu, Matka, Zdraví žen, Nejlepší video, Tisková mluvčí, Kyselina listová, Odbornice, Lékárnice, Kyselina, Michaela Bažantová, Vitamín a, Lis, Vitamín, Vít
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
„Český Ken” Robert Paulát exkluzivně o synovi, kterého mu odnosila náhradní matka: Andreas se mnou chodí i na záchod!
Mrázková Dita
Slavní tatínci
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy