[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
O ní jste už určitě slyšela. A pokud těhotenství teprve plánujete, seznamte se včas.
„K těhotenství a vitaminům bych přidala už jakýsi nultý trimestr, tedy čas před otěhotněním,” říká Michaela Bažantová. „Dostatek kyseliny listové je zásadní, nervová trubice plodu se totiž vyvíjí asi do 28. dne těhotenství, tedy do doby, kdy žena obvykle teprve zjistí, že je těhotná.”
I když budete jíst „všechno zelené”, a získávat tak důležité vitaminy z přírodních zdrojů, těhotenství má podle lékárnice na množství kyseliny listové opravdu vysoké nároky. A její příjem doporučuje zvýšit.
„Na kyselině listové by se nemělo šetřit. Existují různé její podoby, někteří z nás ale neumí vstřebat její klasickou formu. Proto se vyplatí investovat do tzv. folátu, který je zhruba třikrát dražší než klasická forma. Určitě je to lepší investice než do nového trička,” zdůrazňuje Michaela Bažantová.
První trimestr by tak žena měla doslova trávit ve společnosti kyseliny listové, o tom není sporu. Jestli jsou ale zapotřebí další vitaminy, jejichž reklamy na budoucí maminky útočí ze všech stran, na to jednoznačná odpověď není. Magistra Bažantová doporučuje poradit se s gynekologem a být spíš opatrná.
„Třeba u vitaminů A a D je třeba dát pozor na vyšší dávky, proto těhotným nedoporučuji klasické multivitaminové přípravky pro dospělé,” říká. Dá se dokonce říct, že je možné – v horlivé snaze dopřát tělu a miminku to nejlepší – si i uškodit.
„Pokud jde o vitamin D, o němž se teď hodně hovoří v souvislosti s pandemií, spoléhala bych na jeho přírodní zdroje a slunné dny, kdy ho můžeme získávat ze slunečních paprsků,” radí těhotným odbornice.
Které vitaminy a minerály naopak doplnit? Může přemíra vitaminů způsobit narození příliš velkého miminka? A na co především mají dát pozor maminky po porodu, aby tělu pomohly k regeneraci? Podívejte se na video nebo si poslechněte podcast třeba na Spotify.