Maminka.czKojení

VIDEO: Laktační poradkyně: O kojení by se mělo mluvit jako o normě, místo toho se řeší odhalování prsou na veřejnosti

redakce 8.  1.  2022
Zdroj: Istock
VIDEO: Laktační poradkyně: O kojení by se mělo mluvit jako o normě, místo toho se řeší odhalování prsou na veřejnosti | Zdroj: Istock
Jak je to s kojením v České republice? Odborníci doporučují plně kojit do půl roku života dítěte, s příkrmy pak do dvou a více let. Realita v tuzemsku je ale úplně jiná. Do šestého měsíce je kojena jen třetina dětí, matky které kojí déle, se často setkávají s nepochopením.

Jakoby kojení byla ostuda a ne přednost

Světová zdravotnická organizace doporučuje s kojením začít do hodiny po porodu, plně kojit do šesti měsíců věku dítěte, pokračovat v kojení s příkrmy do dvou let věku dítěte a v případě potřeby dítěte pokračovat v kojení déle. A jaká je realita? Smutná.

Podle ústavu zdravotnických informací ÚZIS je hned po narození kojených 95 % dětí. Po šestinedělí je výlučně kojených už pouze 26 % dětí a v šesti měsících je výlučně kojených jen 9 % dětí.

„Ideální by bylo, kdyby se o kojení přemýšlelo jako o normě. Stejně tak, jako člověk normálně dýchá, tak stejně normální by mělo být, že novorozenec se narodí a prostě se kojí,“ říká v pořadu Dělníci života laktační poradkyně Ivana Weissová. „V České republice se stále řeší nějaké kauzy spojené s kojením. Řeší se kojení starších dětí, kojení na veřejnosti, odhalování prsou, kojení v restauraci a tak dále. Pro spoustu lidí je kojení věc, která patří někam domů,“ dodává odbornice.

GALERIE: Když miminko zavelí! Na záchodě, na ulici nebo doma při úklidu. Kojit se dá všude a vždycky

Jaké problémy maminky při kojení trápí?

Ženy, které kojit chtějí, ale projeví se u nich nějaké problémy, marně hledají pomoc. Když už ji najdou, dostanou často nejednotné a zastaralé informace. Často je pak kojení spojeno spíše s pocity beznaděje než s pocity naplnění a radosti.

Nejčastější problémy bývají s přisátím dítěte, kdy řada maminek nezná správnou techniku kojení.

Dále ženy trápí bolesti při kojení a nedostatek mateřského mléka.

Tipy na to, jak si osvojit správnou techniku kojení nebo jak podpořit laktaci, se dozvíte v novém díle dokumentárního cyklu Dělníci života na internetové televizi Mall.tv, který se zabývá obdobím po porodu. 

Kojení je nejlepší možná výživa, kterou může dítě od narození dostat. Kojení je přirozený stav, prospěšný jak pro miminko, tak pro matku. S jakými problémy ohledně kojení se matky setkávají nejvíce? Proč se obecně tak málo kojí a jaké to má pro ženu i dítě následky? Kdy nastává samo odstavení? A s jakými odsudky se ve spojení s kojením v Česku bohužel stále setkáváme? Zjistěte více ve videu.

Témata: Porod, Kojenec, Miminko, Kojení, Matka, Výživa a stravování, Dítě je na světě, Mall.tv, Prsa, Ivana Weissová, Odhalování, ÚZIS, Život dítěte, Norma, Poradkyně, Děti, Česká republika, Dělník života
Mohlo by vás zajímat
Má 21 dětí a těší se na další! Budeme jich mít nakonec 105, říká hrdě mladá maminka
Formánková Simona
Galerie
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Herečka Kristýna Hrušínská: Náš Vojta by chtěl být momentálně buď Hurvínek, nebo Belmondo
Mrázková Dita
Slavné maminky
VIDEO: Tohle těhotenství bylo největší překvapení mého života, říká herečka Petra Hřebíčková
Víchová Tereza
Podcasty
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Bára Poláková a Pavel Liška mají dcery v neobvyklé střídavé péči. „Pro děti je to lepší varianta,” míní psycholog
Víchová Tereza
Slavní rodiče
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy