Maminka.czDeprese

VIDEO: Měla jsem strach zůstat s miminkem sama, svěřuje se Lucie. Jak vypadá poporodní psychóza a jak ji odlišit od špatné nálady?

redakce 11.  12.  2021
Zdroj: Istock
VIDEO: Měla jsem strach zůstat s miminkem sama, svěřuje se Lucie. Jak vypadá poporodní psychóza a jak ji odlišit od špatné nálady? | Zdroj: Istock
Víte, co prožívá žena, kterou postihne poporodní psychóza? Přinášíme zpověď maminky, která si nelehkou životní zkušeností prošla a pomohli jí lékaři. Podívejte se na video a zjistěte také jak poznat, kdy je čas na odbornou péči.

Kontrolovala monitor dechu, byla přesvědčená, že její dítě není v pořádku a všichni kolem lžou, bála se s dcerkou zůstat sama doma. Na příběhu Lucie je vidět, co všechno dokážou poporodní psychické potíže. A že odlišit ty závažné od běžných stavů, způsobených třeba jen únavou, může být těžké.

Podrážděnost, apatie, myšlenky na smrt

Psychickou nevyrovnanost pociťuje v prvních týdnech a měsících po porodu většina žen. Maminky se často setkávají s úzkostmi, podrážděností, panikou i poruchami v komunikaci. Pokud však tyto stavy vedou až k apatii, myšlenkám na smrt, nezájmu o dítě a neschopnost se o něj postarat, jedná se o poporodní deprese. Výjimečně se objevuje i poporodní psychóza, která je považována za jedno z nejzávažnějších onemocnění. Jak ji poznat a vypořádat se s ní, radí odborníci v pořadu Dělníci života.

Sledujte varovné signály

Vzpomínky na období po porodu nemusí být vždy plné štěstí, lásky a porozumění. Mohou to být také chvíle hrůzy, neovladatelného strachu a depresí, které v lepším případě ukončí odborník v psychiatrické léčebně. Duševní porucha přichází mezi sedmým až čtrnáctým dnem po porodu. Tento stav vzniká z běžné únavy, zátěže a nespavosti, ale během jednoho dne se přes paranoiu, stavy velké úzkosti či bludy rozvine v něco, co nikdo nepřehlédne.

„V takovém stavu může být žena nebezpečná pro sebe i své dítě,“ upřesňuje v pořadu Dělníci života jeho tvůrce Jakub Klingohr.

Tereza Fajksová: Zamilovanost nepřišla hned, po porodu jsem měla úzkosti

Jedna skupina žen je v ohrožení více

Poporodní psychóza je jednou z nejzávažnějších psychických poruch, která se může po porodu objevit. Naštěstí je velmi vzácná, postihuje jednu až dvě ženy z tisíce. Mnoho žen, u kterých toto onemocnění propukne se už v minulosti s nějakým jiným psychiatrickým onemocněním léčila. Jak postupovat při podezření na poporodní psychózu? Dá se vyléčit? Jak jí předejít po dalším porodu? 

 „Poporodní blues“ umí ženu pěkně potrápit

Některé z příznaků duševní nepohody pociťuje týdny i měsíce po porodu většina žen, říká se tomu „poporodní blues“. U některých maminek se jedná o dočasný stav, který sám odezní. U jiných jsou potíže trvalejší a vážnější, ty by pak měly co nejdříve vyhledat pomoc odborníků.

Témata: Porod, Mateřství, Video, Miminko, Matka, Po porodu, Mall.tv, Deprese, Psychika, Tereza Fajksová, Lékař, Psychóza, Jakub Klingohr, Únava, Lucie, Dělník života, Maminka, Špatná nálada, Onemocnění
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Herečka Kristýna Hrušínská: Náš Vojta by chtěl být momentálně buď Hurvínek, nebo Belmondo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Bára Poláková a Pavel Liška mají dcery v neobvyklé střídavé péči. „Pro děti je to lepší varianta,” míní psycholog
Víchová Tereza
Slavní rodiče
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Má 21 dětí a těší se na další! Budeme jich mít nakonec 105, říká hrdě mladá maminka
Formánková Simona
Galerie