Maminka.czVideo

VIDEO: Milujete pizzu? Podívejte se, jakým vývojem prošel tento italský skvost u nás

Simona Formánková 29.  5.  2021
VIDEO: Milujete pizzu? Podívejte se, jakým vývojem prošel tento italský skvost u nás
Co se vám vybaví, když se řekne italská kuchyně? Pro mnohé je to jednoznačně pizza. Tento jednoduchý, avšak naprosto dokonalý pokrm dokázal proslavit italskou kuchyni po celém světě. Jakým historickým vývojem si prošla pizza u nás?

Až do 60. let u nás byla italská kuchyně opomíjená. Přitom už Ottův slovník naučný znal pojem pizza. Popisoval ji jako koláč z pšeničného chlebového těsta, na který patří sardele, rajčata, měkký ovčí sýr, jemně krájená zelenina, sůl a hodně oleje. Ale pojem pizza v tehdejším Československu skrýval mnohem více podob. 

Špagetová pizza, pizza z polenty a sýru nebo naopak pizza bez sýru – takové skvosty skrývají kuchařské knihy z české historie. Naši předkové se nebáli experimentovat ani s přísadami na pizzu. Sardelky, ruské rybičky nebo matjesy nebyly ničím neobvyklým. Postupem času získávala pizza na oblibě.

Na tento fakt zareagoval i potravinářský průmysl a přišel s inovacemi. V 80. letech podnik Vitana představil sypkou směs na pizzu, kterou doprovodil televizní reklamou. V posledních letech je nejen pizza, ale celá italská kuchyně u nás jednou z nejoblíbenějších. 

Lívance a domácí pizza. Tohle dětem připravte a budou vás zbožňovat
Recepty pro těhotné: Vyzkoušejte tresku s rukolovým pestem a kuskusem!
Témata: Video, jídlo, Mall.tv, Zajímavosti, Vaření, Vývoj, Otta, Slovník, Sýr, Italská kuchyně, Skvost, Pokrm, Československo, Pizza, Vitana, Koláč
Mohlo by vás zajímat
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod