Maminka.czPodcasty

VIDEO: Miminko na bříško! Odkdy učit pasení koníčků a jak na to, aby u toho děťátko neplakalo, radí fyzioterapeutka

Tereza Víchová 24.  2.  2022
Je to zásadní pro psychomotorický vývoj, protože v prvním roce života dítě prodělává jeden milník za druhým. Proč, jak často to zkoušet a jak přesvědčit miminko, aby se mu na bříšku líbilo? Podívejte se na video, kde všechno vysvětlí fyzioterapeutka.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mgr. Lucie Hladká se miminkům a jejich vývoji věnuje velmi pečlivě. V poradně ji navštěvují maminky jen pro ujištění, že je všechno v pořádku, ale i ty, jejichž děti potřebují nějak pomoct. Lucka má oči všude, a když jsem k ní s dětmi chodila na vaničkování, při masáži po něm si hned všimla, že třeba zapojují jednu ručku více, když se natahují po hračce.

Na bříško už pár dní po narození

Miminko je od narození pod drobnohledem dětského lékaře, který by měl upozornit na vše kolem jeho vývoje a také ho „zkoušet” při všech návštěvách.

„Pediatr by měl maminku upozornit, že pokládat miminko na bříško je třeba záhy po porodu,” říká Lucie Hladká. „Já osobně radím počkat třeba dva týdny, aby se maminka po porodu doslova vzpamatovala a nezatěžovala se příliš od začátku.”

Proč dávat miminko na bříško? Pro zábavu i správný vývoj svalů, páteře a motoriky

Lucie Hladká také popisuje, že novorozenec nevypadá na bříšku nijak zvlášť hezky:

„Miminko má vystrčený zadeček a hlavičku v záklonu, zpočátku jde ale spíš o to, aby si na tu polohu začalo pomaličku zvykat. Postupně se jakoby rozbaluje a ve věku dvou měsíců už má natažené nožky a postupně začíná hezky ‚pást’.”

Proč pokládat na bříško už nejmenší miminko?

  • Seznamuje se s pozicí.
  • „Ovoní si” podložku, dostane se do jiné polohy, musí nad ní začít trochu přemýšlet.
  • Ideální je využít chvilky při přebalování a miminko pomalu otáčet nahé bez plenky.

Baví, nebaví? Zkoušíme dál

Postupně se prodlužuje doba, kdy miminko na bříšku vydrží. Jak poznáte – samozřejmě kromě hlasitého projevu nesouhlasu – že už je unavené a je čas ho vzít do náruče nebo otočit na záda?

„Kolik času má strávit na bříšku, se přesně určit nedá, je to individuální,” shrnuje Lucie Hladká. „Když si ale miminko už pokládá hlavu na podložku, začíná si třeba cucat prstík a poplakávat, pak už poloha na bříšku nemá smysl.”

Jak to udělat, aby miminko pasení hříbátek bavilo?

  • Buďte s ním, lehněte si k němu, obličej položte na podložku.
  • Když máte miminko na bříšku na přebalovacím pultu, dřepněte si k němu.
  • Nabízejte zajímavé a neokoukané hračky.
  • Po chviličkách dávejte miminko na bříško odmalička.

Proč je tak důležité, aby miminko trávilo čas na bříšku? Co je to první a druhé vzpřímení a kdy nastává? A víte, že když se úplně malé miminko „otočí” z bříška na záda, je to chyba, ne pokrok ve vývoji? Podívejte se na video nebo si poslechněte Maminka podcast na všech dostupných platformách.

MGR. LUCIE HLADKÁ,

fyzioterapeutka se zaměřením na psychomotorický vývoj dětí, vyvijimsespravne.cz

Témata: Podcasty, Péče o dítě a jeho výchova, Miminko, Nejlepší video, Vývoj, Psychomotorický vývoj, Chvilička, Vid, Podložka, Lucie Hladká, Děťátko, Koníček, Bříško, Fyzioterapeutka, Maminka