Maminka.czDěti a mateřství

VIDEO: Nebojte se koupání miminka. Tady je návod

Martina Machová 21.  5.  2014
VIDEO: Nebojte se koupání miminka. Tady je návod
Večerní koupání miminka je pro mnoho rodičů i dětí velmi příjemným rituálem, jemným rozloučením s mnohdy náročným dnem. Bezpečná a příjemná koupel by však měla mít své zásady.

První samostatné koupání prvorozeného miminka je pro mnohé rodiče nezapomenutelným, a mnohdy i vcelku adrenalinovým, zážitkem. V porodnici vám obvykle ukážou, jak na to (ostatně teorii pravděpodobně ovládáte skvěle), jenže teorie má k praxi daleko a malý kojenec je tááák droboučký! Maličké miminko samozřejmě nemusíte mýt každý den, jak tomu bylo zvykem dříve: „Určitě platí, že není potřeba celé miminko koupat každý den, stačí obden, ale i třeba jen dvakrát týdně. Jedině na místech zapářky, tedy ve faldíčcích, pod krkem, pod plenkami atd. je denní omývání nutné, protože tato styčná místa by se mohla zanítit a oprudit,“ uvedla liberecká kožní lékařka Hana Moosová. Pokud však na každodenním koupání trváte, je vhodnější nemýt miminko každý den mýdlem a nepřetěžovat tak jeho citlivou pokožku.

Koupání krok za krokem

 • Dobře si naplánujte čas koupání, miminko by nemělo být moc unavené. Nevhodné je plánovat koupel až po večerním krmení.
 • Vše si pečlivě připravte a od koupele nikam neodbíhejte, miminko nikdy nenechávejte ani na okamžik samotné.
 • Doporučovaná teplota koupele se u malých kojenců pohybuje okolo 36̊C, teplota vzduchu okolo 22 – 24̊C Teplotu vody s přibývajícím věkem snižujeme k 30 – 32̊ C (oceníte to u půlročních i starších dětí například při kojeneckém plavání).
 • Mnohým miminkům zpočátku vyhovuje malá vanička (těsnější bezpečný prostor), a až později velká vana. V obou případech lze použít koupací lehátko či speciální protiskluzovou podložku. Vody stačí málo, cca 10 cm.
 • Miminko dáváme do vody klidně a pomalu, bez toho, abychom v něm vzbuzovali pocit pádu do volného prostoru. Na dítě vlídně mluvíme, můžeme využívat i různé říkanky.
 • K mytí požívejte výhradně mycí prostředky pro kojence, ty by zpočátku neměly obsahovat mýdlo, parfém, barviva apod. Namydlit stačí pouze více se potící části těla. Některé maminky myjí malé kojence dokonce pouze vodou, jiné výhradně tzv. syndety.
 • Jedna ruka dítě myje, druhá obvykle přidržuje a jistí hlavičku.
 • Nikdy nemyjte celé dítě stejnou žínkou; jedna by měla být vyhrazena obličeji, druhá dalším částem těla (použití žínky samozřejmě není nutné). Genitálie omývejte vždy směrem ke konečníku, nikdy ne naopak!
 • Miminko pečlivě opláchněte.
 • Koupel by vzhledem k jemné dětské pokožce neměla trvat déle než 5 – 7 minut.
 • Důležitý je způsob osušování, dítě osušte jemně, vyvarujte se silnému třením, spíše nechte vlhkost vsáknout do dobře savé osušky.
 • Nikdy miminko kvůli bezpečnosti nekoupejte se starším sourozencem!
 • Pozor při vyndávání z vany na vodovodní kohoutek – ať o něj nezavadíte hlavou miminka!

A pro lepší názornost tu máme video:


4 Koupací TIPY maminek plačtivých miminek:

Marta (38): „Dcera se narodila o měsíc dřív, s čímž možná souvisela i její velká potřeba malého bezpečného prostoru, ve kterém byla jako kojenec spokojená. Ráda se nosila v šátku, usínala v zavinovačce a koupala v kyblíku. Ve vaně i vaničce strašně plakala.“

Jana (25): „Koupat malého mě učil můj tatínek. Opravdu! S bratry nás koupal všechny a je na to patřičně hrdý. Malý nebyl z počátku ve vodě vůbec spokojený, na což měl děda úžasnou fintu; syna dával do vany zabaleného v bavlněné pleně, ta pak musela být stále namočená a teploučká. Pod plenu potom vsunul ruku a malého umyl. Časem plena nebyla potřeba.“

Eliška (31):„U nás koupal výhradně manžel, já se bála. Davídek asi cítil mou nejistotu a bál se také, pak to zkusil manžel, který měří 2 metry, má ruce jako lopaty a Davča byl najednou blažený! V manželových rukách byl jak hrášek v lusku, prostě v bezpečí.“

Jaruška (40): „Mé děti vždy uklidňovalo zpívání a monotónní zvuky, pokud nezabral při koupání zpěv, jednoduše jsem pustila ventilátor – ten bzučel a malý se zklidnil. Dceru zase uklidňoval zvuk fénu, ale to je zase jiné povídání…“

Témata: Děti, Koupání, Malý kojenec, Maličké miminko, Bezpečný prostor, Ventilátor, Návod, Mimi, Monotónní zvuk, Genitálie
Mohlo by vás zajímat
Dokonalá království do posledních detailů. Jaké pokojíčky mají děti českých celebrit?
Formánková Simona
Slavní rodiče
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Patricie Pagáčová se dočkala miminka. A má krásné jméno!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Legendární Přátelé jako rodiče. Jak dnes žijí a jak vypadají jejich děti?
Formánková Simona
Instagram
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Machová MartinaProcházková Simona
Autismus
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod