Maminka.czPodcasty

VIDEO: (Ne)kojení v porodnici: Maminky se jdou osprchovat a personál mezitím miminko dokrmí, popisuje některé praktiky odbornice

Tereza Víchová 13.  1.  2022
VIDEO: (Ne)kojení v porodnici: Maminky se jdou osprchovat a personál mezitím miminko dokrmí, popisuje některé praktiky odbornice
V devadesátých letech minulého století opouštělo porodnice 96 % plně kojených miminek. Dnes to jsou jen tři čtvrtiny, ačkoliv podpora kojení má být maximální. Podívejte se na video, kde koordinátorka Průvodce porodnicemi neziskové organizace Aperio Miloslava Kramná popisuje souvislosti. A rozhodně říká: „Bez souhlasu matky se s dítětem nesmí udělat vůbec nic!”

Zkušenosti maminek jsou často tristní

Úroveň péče v porodnicích se pořád značně liší. Následující zkušenosti maminek nejsou bohužel třicet let staré, o to více ale alarmující:

„Kdykoli jsem potřebovala syna dát na chvíli do sesterny, abych si došla do sprchy, hned ve dveřích mi oznamovali, že když bude plakat, dokrmí ho.”

„Spolubydlící opouštěla porodnici a sestra jí dávala instrukce: Pije krásně, přibírá. Když mu jednou denně ‚šoupnete dokrm, bude ještě spokojenější.”

„Sestra mi nutila názor, že se má kojit po třech hodinách, jinak se bude dítěti špatně míchat mléko v břiše.”

„Ten tlak na dokrm byl stresující: Maminko, dítě vám hubne a žloutne…”

Polovina novorozenců je v porodnici dokrmována, stále se doporučuje kojení v intervalech: Zažily jste také to, co zjistil průzkum?

Dokrm by měl mít opravdový důvod

„Matka by měla být o všech zákrocích a vyšetřeních miminka informovaná," říká rozhodně Miloslava Kramná. „Bohužel se ale stává, že má třeba dítě na sesterně a vrátí se jí bez jejího vědomí dokrmené.”

Důvody pro dokrm by podle ní měly být lékařsky indikované a matka by s ním měla souhlasit. Diskutabilní není jen dokrm samotný, ale i čím a jak se miminko dokrmuje:

„Preferováno by mělo být mateřské mléko vlastní nebo popřípadě cizí matky, ne formule nebo dokonce glukóza. A dítě by nemělo být dokrmováno stříkačkou ani přes prst, ale ideálně z kalíšku nebo hadičkou u prsu matky.”

Jak jsou na tom porodnice s dokrmováním miminek?

Téměř polovina respondentek Průvodce porodnicemi Aperio (konkrétně 48 % v roce 2020) uvádí, že jejich kojenec byl během pobytu v porodnici dokrmován a dostal tedy jinou stravu než mateřské mléko matky.

Z porodnice odchází méně plně kojených dětí, v současné době je to 76 %, v polovině 90. let to bylo 96 % dětí.

Světová zdravotnická organizace přitom doporučuje plné kojení do 6 měsíců a kojení s postupným zaváděním příkrmu do 2 let. 

Průvodce porodnicemi Aperio je online dotazník, kde najdete například profily porodnic a můžete je porovnat, obsahuje reálné zkušenosti žen - https://pruvodce-porodnicemi.aperio.cz

Porodní přání? Nedokrmujte mé dítě

Málokterá žena předem počítá s tím, že by její dítě mohli bez jejího vědomí dokrmovat a ani ji nenapadne to zdůraznit třeba v porodním přání. Miloslava Kramná doporučuje předem zjistit co nejvíce informací o porodnici a hlavně se připravit na kojení - absolvovat kurz, mít u sebe kontakt na laktační poradkyni a při prvních potížích jí volat:

„V některých porodnicích je péče příkladná. Snaží se tu podporovat kojení, mají své laktační poradkyně, které chodí za maminkami do pokojů, mají své poradny v porodnici. Ale ne všude to tak je. Důležité je také vědět, že kojení se učí kojením a že by se nemělo polevit  při prvních potížích,” apeluje Miloslava Kramná. A má ještě jednou praktickou radu: nekupovat předem lahvičky, dudlíky a umělá mléka, odmítnout třeba i vzorky v porodnici.

Kde je hlavní viník menšího počtu plně kojených dětí? Jak je to s kojením v intervalech a co by Miloslava Kramná poradila každé mamince, aby se jí povedlo spokojeně kojit? Podívejte se na video, nebo si poslechněte podcast časopisu Maminka na všech dostupných platformách.

Témata: Podcasty, Mateřství, Miminko, Miminko, Kojení, Matka, Porodnice, Péče o dítě a jeho výchova, Nejlepší video, Průvodce, Aperio, Maminka, Porodnicemi, Děti, Miloslava Kramná
Mohlo by vás zajímat
Pavlína Jágrová exkluzivně: První trimestr byl peklo, zachránil mě přítel. Teď už si těhotenství konečně užívám!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tereza Ramba pojmenovala dceru netradičně. Které další známé maminky se při výběru jmen nedržely klasiky?
Formánková Simona
Miminko
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Blesk pro ženy
Vaše příběhy
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Bára Poláková a Pavel Liška mají dcery v neobvyklé střídavé péči. „Pro děti je to lepší varianta,” míní psycholog
Víchová Tereza
Slavní rodiče
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky