Maminka.czMall.tv

VIDEO: Nora Fridrichová o charitativním projektu Šatník: Samoživitelé žijí třeba za sto korun na den. A není to nic neobvyklého!

Tereza Víchová 8.  2.  2022
Známá novinářka a maminka dvou dcer stojí už několik let za projektem Šatník. Nabízí pomoc rodičům samoživitelům a začala jej provozovat tak trochu náhodou. Podívejte se na video, kde Nora vypráví, jak se začala zajímat o rodiče samoživitele a jak to všechno vnímají její děti.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Už v roce 2017 jsem navštívila facebookovou skupinu matek, kde jsem původně chtěla nabízet jen nějaké věci. Jako novinář stále hledám náměty a ty se tady hned objevovaly. Tehdy se tahle skupina lidí příliš nemedializovala a příběhy se nabalovaly. Nám novinářům se často stává, že se do nějakého tématu více ponoříme. Nechceme se na to jen dívat,” svěřila se Nora moderátorovi Luďku Staňkovi.

Spontánní propojení práce a soukromí získalo zanedlouho větší rozměry a ve sbírce se sešly miliony.

„Těch příběhů, které člověku utkví, je hodně,” vypravuje dále Nora. „Samoživitelé žijí třeba za sto korun na den a není to nečastý jev. Když jsem se bavila před Vánocemi s prarodiči samoživiteli o dárcích, měla jsem radost už z toho, že ta konkrétní babička žije a může se postarat. Na dárcích se třeba domlouvali přímo s dětmi a byly to převážně praktické věci, které potřebují do domácnosti – třeba vysavač nebo toastovač, žádné nesmysly.”

Jak si Nora „nosí” Šatník domů? Se smíchem glosuje, že typická věta „kdybys viděla, co jiné děti nemají” u nich zaznívá často a má hodně konkrétní obrysy. Jinak své dcery nechává všechno spíš „okukovat”, do Šatníku s ní chodí a s dětmi samoživitelů si tu i povídají. Nejlepší zkušenost do života, že?

Jak funguje Šatník

  • V roce 2019 zorganizovala Nora Fridrichová první sbírku oblečení a za pár dní se ho sešla celá tuna.
  • V pandemii covidu-19 založila Nora postupně dvě veřejné sbírky na pomoc rodinám samoživitelů na potraviny a notebooky pro děti na distanční výuce.
  • Vedle materiální pomoci pomáhá Šatník třeba i s doučováním dětí.
  • Více na satnikpraha.cz
Témata: Rodiče, Slavní rodiče, Dcera, ZOH2022, Rozhovor, Mall.tv, šatník, Sam, novinář, projekt, materiál, charita, Samoživitel, Děti, Nora Fridrichová, Sto korun
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Netradiční obraz, tinktura i nasušení. Zpěvačka Olga Lounová prozradila, jak využila svou placentu po porodu. Jaký na to máte názor vy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Dnes začíná advent. Co vlastně toto období znamená a na jaké tradice byste neměli zapomenout?
Procházková Simona
Advent