Maminka.czMall.tv

VIDEO: Nora Fridrichová o charitativním projektu Šatník: Samoživitelé žijí třeba za sto korun na den. A není to nic neobvyklého!

Tereza Víchová 8.  2.  2022
Známá novinářka a maminka dvou dcer stojí už několik let za projektem Šatník. Nabízí pomoc rodičům samoživitelům a začala jej provozovat tak trochu náhodou. Podívejte se na video, kde Nora vypráví, jak se začala zajímat o rodiče samoživitele a jak to všechno vnímají její děti.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Už v roce 2017 jsem navštívila facebookovou skupinu matek, kde jsem původně chtěla nabízet jen nějaké věci. Jako novinář stále hledám náměty a ty se tady hned objevovaly. Tehdy se tahle skupina lidí příliš nemedializovala a příběhy se nabalovaly. Nám novinářům se často stává, že se do nějakého tématu více ponoříme. Nechceme se na to jen dívat,” svěřila se Nora moderátorovi Luďku Staňkovi.

Spontánní propojení práce a soukromí získalo zanedlouho větší rozměry a ve sbírce se sešly miliony.

„Těch příběhů, které člověku utkví, je hodně,” vypravuje dále Nora. „Samoživitelé žijí třeba za sto korun na den a není to nečastý jev. Když jsem se bavila před Vánocemi s prarodiči samoživiteli o dárcích, měla jsem radost už z toho, že ta konkrétní babička žije a může se postarat. Na dárcích se třeba domlouvali přímo s dětmi a byly to převážně praktické věci, které potřebují do domácnosti – třeba vysavač nebo toastovač, žádné nesmysly.”

Jak si Nora „nosí” Šatník domů? Se smíchem glosuje, že typická věta „kdybys viděla, co jiné děti nemají” u nich zaznívá často a má hodně konkrétní obrysy. Jinak své dcery nechává všechno spíš „okukovat”, do Šatníku s ní chodí a s dětmi samoživitelů si tu i povídají. Nejlepší zkušenost do života, že?

Jak funguje Šatník

  • V roce 2019 zorganizovala Nora Fridrichová první sbírku oblečení a za pár dní se ho sešla celá tuna.
  • V pandemii covidu-19 založila Nora postupně dvě veřejné sbírky na pomoc rodinám samoživitelů na potraviny a notebooky pro děti na distanční výuce.
  • Vedle materiální pomoci pomáhá Šatník třeba i s doučováním dětí.
  • Více na satnikpraha.cz
Témata: Slavní rodiče, Rozhovor, Dcera, Rodiče, Sam, projekt, charita, Mall.tv, šatník, ZOH2022, materiál, novinář, Sto korun, Děti, Vid, Tuna, Samoživitel, Nora Fridrichová