Maminka.czMaminka v porodnici

VIDEO: Obrat miminka v břiše: Jak se provádí a jak je úspěšný?

Obrat plodu zevními hmaty využívají lékaři v případech, kdy ke konci těhotenství není miminko hlavou dolů. Díky tomu pak žena může porodit přirozenou cestou a ne císařským řezem. Lékařky z Porodnice Nymburk tento zákrok ukazují a v rozhovoru popisují i to, jak probíhá a jak často je úspěšný.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Jedná se o metodu, která dřív byla používána pro to, aby se mohlo stočit miminko do polohy podélné, ať už zadečkem nebo hlavičkou v případě neporoditelných poloh. V dnešní době tuto metodu používáme k tomu, abychom obrátili nebo se pokusili stočit miminko s polohou koncem pánevním na polohu hlavičkou, což je oblíbenější poloha k porodu,“ vysvětluje MUDr. Miroslava Janatová z nymburské porodnice.

Kdy se provádí?

„Řešíme to po 36. týdnu těhotenství. Je to kvůli tomu, kdyby náhodou došlo ke komplikacím v průběhu obratu, tak aby miminko po akutním ukončení těhotenství bylo schopné normálního života už mimo dělohu,“ vysvětluje lékařka. O obrat je možné se pokusit třeba i v termínu porodu, ale protože pak ubývá plodové vody a miminko je větší, tak jeho úspěšnost klesá. Obecně se úspěšnost obratu pohybuje kolem 50 %.

Obrat plodu zevními hmaty – co výkon obnáší a jaká je úspěšnost, že se miminko otočí?

Bolestivost

Pocity žen během obratu se liší. „Je to hodně individuální, trošičku se liší vnímání maminek, které jsou těhotné poprvé, a maminek, které už těhotné byly. Většinou cítí tlak, napětí. Může to být i částečně bolestivé,“ říká MUDr. Janatová. Proto lékaři s ženou během procesu komunikují, a když maminka cítí velkou bolest, zákrok se ukončuje. „A pak jsou obraty, kdy to jde úplně samo, že ani maminka neví, že k obratu došlo. Jde to spíš u žen, které rodí podruhé, potřetí, přece jenom je tam trošku víc místa a děloha není tak pevná,“ vysvětluje lékařka. 

Bezpečnost

Těhotné ženy často řeší otázku bezpečnosti. „Myslím si, že způsobem, jak my to děláme, tak je to bezpečné. Celý obrat monitorujeme na ultrazvuku. Proto jsou u toho dva lékaři a kontinuálně sledujeme akci srdeční, to znamená, jak miminku ťuká srdíčko. Může reagovat na obrat, může se tam dotahovat pupečník, může tam být zamotané to mimčo. To všechno my vidíme v tu chvíli na ultrazvuku, takže ve chvíli, kdy se nám to nelíbí, a ve chvíli, kdy na to miminko reaguje zpomalením srdeční činnosti, ukončujeme obrat. Maminky si tady zároveň necháváme na monitoru před obratem a po něm," říká lékařka. Ženy po obratu navíc zůstávají v nymburské porodnici do druhého dne na pozorování. Jsou pod lékařským dohledem, kdyby náhodou odtekla plodová voda, začal porod nebo nastala nějaká jiná komplikace. 

Jak prožívala obrat jedna z maminek, u které se povedl? A co lékařka ještě řekla o bezpečnosti a úspěšnosti? Podívejte se na video v úvodu článku.

VIDEO: Jak probíhá check-in do porodnice a co zahrnuje? Ženám ušetří spoustu času u porodu

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Těhotenství, Porod, Maminka v porodnici, Miminko, Nymburk, Lékař, Maminka, Poloha, Břicho, Lékařka, Vid, Obrat, Hmat