Maminka.czPorod

VIDEO: Patří otec k porodu? Může to být i katastrofa, říká psycholog

Tereza Víchová 21.  6.  2021
Zdánlivě je to jasné, otec u porodu je dnes běžná věc. A ten, který k porodu z jakýchkoliv důvodů nechce, bývá terčem kritiky, že svou partnerku nepodpoří. Podívejte se na rozhovor, kde psycholog Vilém Urban radí, jak téma "Otec u porodu" řešit v páru. A vysvětluje, že pro každého tátu přítomnost u porodu jednoduše není.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Do toho, zda chce být otec u porodu, se promítá celý vztah a jeho kvalita,” říká psycholog Vilém Urban. Není tím ale vůbec myšleno, že platí rovnítko: Vztah funguje – otec chce být u porodu. Psycholog to vysvětluje na svém osobním příkladu:

„Já jsem staromilský, u porodu syna jsem nebyl. Myslím si, že ve vztahu se má zachovat určitá míra intimity. Otec třeba může být oporou jen během začátku porodu. Nejsem radikální zastánce názoru, že otec k porodu nepatří. A je dobře, že moderní doba přináší možnost se rozhodnout.”

Chcete-li si poslechnout audio verzi rozhovoru, klikněte na bílou šipku:

00:00:0000:00:00

Každé rozhodnutí s sebou ale nese zodpovědnost. A otec u porodu může podle Viléma Urbana znamenat i „katastrofu”. V tom se ostatně shoduje s porodní asistentkou Alžbětou Samkovou, která tohle téma také rozebírá v jednom z pořadů na Mall.tv:

„Otec se u porodu může nudit, bojuje s porodním personálem, neumí svou ženu adekvátně podpořit. Může mít obrovský strach a své obavy šíří dále, čímž významně komplikuje celý porodní proces. Je to naprosto logické a přirozené, ovšem pro všechny zúčastněné značně zatěžující,“ říká mimo jiné porodní asistentka Alžběta Samková.

Protože je ale otec u porodu obecný trend, řeší tohle téma každý pár, který čeká miminko. Vilém Urban radí o tom přirozeně komunikovat a hledat varianty. Na co se budoucí táta cítí? Jak to měli kamarádi? Co může zjistit na předporodním kurzu a udělat si názor? 

„Jsou věci, které muž 'neodválčí’ a porod k nim patří,” shrnuje závěrem psycholog. „Nejdůležitější je být tu pro ženu a pomoci jí i během těhotenství a pak se vším potřebným po porodu. Ale jsem stará škola  pořád roli muže vidím hlavně v podpoře materiální a další a ženu, jak pečuje o miminko.”

VIDEO: Kdy je otec u porodu překážkou?

Sedm triků, jak vyvolat porod, když se miminku nechce na svět
Tatínci u porodu: Intimní fotky ukazují, jaké jsou jejich první reakce
Témata: Podcasty, Porod, Video, Láska a vztahy, Rodičovství, Od těhotenství k porodu, Otec, Otec u porodu, Vilém, Alžběta Samková, Vid, Klik, Táta, Viléma Urbana, Vztah, Vilém Urbana, Psycholog, Pat, Katastrofa