Maminka.czPorod

VIDEO: Patří otec k porodu? Může to být i katastrofa, říká psycholog

Tereza Víchová 21.  6.  2021
VIDEO: Patří otec k porodu? Může to být i katastrofa, říká psycholog
Zdánlivě je to jasné, otec u porodu je dnes běžná věc. A ten, který k porodu z jakýchkoliv důvodů nechce, bývá terčem kritiky, že svou partnerku nepodpoří. Podívejte se na rozhovor, kde psycholog Vilém Urban radí, jak téma "Otec u porodu" řešit v páru. A vysvětluje, že pro každého tátu přítomnost u porodu jednoduše není.

„Do toho, zda chce být otec u porodu, se promítá celý vztah a jeho kvalita,” říká psycholog Vilém Urban. Není tím ale vůbec myšleno, že platí rovnítko: Vztah funguje – otec chce být u porodu. Psycholog to vysvětluje na svém osobním příkladu:

„Já jsem staromilský, u porodu syna jsem nebyl. Myslím si, že ve vztahu se má zachovat určitá míra intimity. Otec třeba může být oporou jen během začátku porodu. Nejsem radikální zastánce názoru, že otec k porodu nepatří. A je dobře, že moderní doba přináší možnost se rozhodnout.”

Chcete-li si poslechnout audio verzi rozhovoru, klikněte na bílou šipku:

00:00:0000:00:00

Každé rozhodnutí s sebou ale nese zodpovědnost. A otec u porodu může podle Viléma Urbana znamenat i „katastrofu”. V tom se ostatně shoduje s porodní asistentkou Alžbětou Samkovou, která tohle téma také rozebírá v jednom z pořadů na Mall.tv:

„Otec se u porodu může nudit, bojuje s porodním personálem, neumí svou ženu adekvátně podpořit. Může mít obrovský strach a své obavy šíří dále, čímž významně komplikuje celý porodní proces. Je to naprosto logické a přirozené, ovšem pro všechny zúčastněné značně zatěžující,“ říká mimo jiné porodní asistentka Alžběta Samková.

Protože je ale otec u porodu obecný trend, řeší tohle téma každý pár, který čeká miminko. Vilém Urban radí o tom přirozeně komunikovat a hledat varianty. Na co se budoucí táta cítí? Jak to měli kamarádi? Co může zjistit na předporodním kurzu a udělat si názor? 

„Jsou věci, které muž 'neodválčí’ a porod k nim patří,” shrnuje závěrem psycholog. „Nejdůležitější je být tu pro ženu a pomoci jí i během těhotenství a pak se vším potřebným po porodu. Ale jsem stará škola  pořád roli muže vidím hlavně v podpoře materiální a další a ženu, jak pečuje o miminko.”

VIDEO: Kdy je otec u porodu překážkou?

Sedm triků, jak vyvolat porod, když se miminku nechce na svět
Tatínci u porodu: Intimní fotky ukazují, jaké jsou jejich první reakce
Témata: Porod, Video, Podcasty, Láska a vztahy, Od těhotenství k porodu, Otec, Rodičovství, Nejlepší video, Psycholog, Alžběta Samková, Katastrofa, Klik, Táta, Vztah
Mohlo by vás zajímat
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození, jak ho viděl známý fotograf
Od těhotenství k porodu
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Procházková Simona
Mateřství