Maminka.czMiminko

VIDEO: Pláče vaše miminko? Viníkem může být špatné nošení

redakce 15.  1.  2022
Zdroj: Mall.tv
VIDEO: Pláče vaše miminko? Viníkem může být špatné nošení | Zdroj: Mall.tv
Podle fyzioterapeutů je správné nošení a polohování miminka stejně důležité jako spánek. Rodiče v něm však často chybují, a to hlavně při prvním dítěti. Jak chovat malé děti, do kdy se vyhýbat vertikální poloze a jak je to s „pasením koníčků“? Základní instrukce by se měl naučit tatínek i celá širší rodina. Jaké to jsou, radí fyzioterapeutka Petra Fialová v pořadu Dělníci života.

Zvýšená plačtivost a neklid je často důsledkem nevhodné manipulace s dítětem. „Správné polohování a nošení je důležité úplně od začátku, protože miminko se narodí s nezralou nervovou soustavou. Všechny smysly se teprve vyvíjejí a dozrávají jeden po druhém. To znamená, že čím dřív mu nabídneme ten adekvátní vstup, tím líp se může vyvíjet,“ říká fyzioterapeutka Petra Fialová. 

Svislá poloha by se měla zakázat

Děti by se neměly nosit ve svislé poloze, a to ani v náručí, ani v šátku. To bychom měli dodržovat do doby, než se začne dítě samo posazovat. To, že rodiče se svými dětmi pracují správně, se projeví mimo jiné na pohodě dětí. Základním pravidlem při zvedání je podložit rukou nejen hlavičku, ale celá záda. Je nutné, aby měla páteř oporu. Veškeré pohyby s dítětem je potřeba dělat v klidu, přiměřeně pomalu a v teple. To dítěti dodá pocit jistoty a bezpečí. Ideální je základní úchopy naučit nejen partnera, ale celou širší rodinu. „V případě, že maminka vidí, že někdo z rodiny drží miminko špatně, měla by ho na to upozornit a držení upravit,“ dodává Petra Fialová.

VIDEO: Laktační poradkyně: O kojení by se mělo mluvit jako o normě, místo toho se řeší odhalování prsou na veřejnosti

V porodnici na „výuku“ nošení není čas

V porodnicích se tématu polohování dětí věnují jen okrajově, protože na to není čas. Šestinedělky tak stále častěji navštěvují fyzioterapeuti doma a rodiče správnou manipulaci s dětmi učí. Další kapitolou polohování je potom ukládání dětí do postýlky nebo do kočárku.

Jaká je nejbezpečnější a zároveň nejzdravější poloha pro ležení vysvětluje lektorka pohybových aktivit Magdaléna Stavinohová v pořadu Dělníci života na internetové televizi Mall.tv. 

Témata: Rodina, Video, Rodiče, Miminko, Praktické rady, Mall.tv, nošení dětí, Nošení, Děti, Viník, Poloha, Fyzioterapeut, Dělník života
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Má 21 dětí a těší se na další! Budeme jich mít nakonec 105, říká hrdě mladá maminka
Formánková Simona
Galerie
Kam vyrazit o víkendu? Máme pro vás 4 tipy na výlety, které budou bavit celou rodinu
redakce
Kam s dětmi
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod