[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Je to jedno z nejdůležitějších vyšetření, která ženy absolvují na začátku těhotenství. Kombinovaný prvotrimestrální screening je důležitý pro určení termínu porodu, věnuje se genetickým rizikům a pozná ženy, které by mohly mít problém s nebezpečnou preeklampsií.
„První fáze je kolem 11. týdne těhotenství, kdy maminka přijde na odběr krve, kde se odebírají tři takové speciální látky z krve. Většinou nám stačí třeba prodleva týdne i několika dnů, abychom měli výsledky k dispozici. My si pacientku objednáváme mezi 12. týdnem a 13.+6. týdnem těhotenství na vyšetření. Provádíme ultrazvukové vyšetření, měříme těhotné tlak a vyzpovídáme ji. A podle všech výsledků, které se v tu danou chvíli dají do počítače, včetně té laboratorní části, pak můžeme odpovědět na důležité informace, které chtějí znát,“ říká MUDr. Markéta Matoušková, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný.
Screening dovede odhalit tři nejčastější genetické vady s přesností až 90 %, nejznámější z nich je Downův syndrom. Na ultrazvuku se měří šíjové projasnění a přítomnost nosní kůstky miminka. Ideální výsledek nastávající rodiče uklidní do dalších dní a týdnů.
Co zajímá na prvotrimestrálním screeningu maminky? Vedle toho, zda je všechno v pořádku a nebude potřeba další specializované vyšetření, jednoznačně vede zvědavost ohledně určení pohlaví miminka. Rodiče odcházejí i s další důležitou informací, kterou si zapíší do kalendáře červenou barvou – upřesněním termínu porodu.
„Za nejpřesnější termín porodu je považován takový, kdy se určí temeno-kostrční vzdálenost plodu v průběhu prvního trimestru. My děláme to proměření poměrně přesně a takhle termín porodu určujeme,“ říká primářka.
Prvotrimestrální screening by mělo provádět certifikované pracoviště a lékař, který si obnovuje speciální licenci každý rok. Vybavení i možnosti jsou totiž stále dokonalejší a odborníci se průběžně školí.
Určení rizika preeklampsie je složka, která se k prvotrimestrálnímu kombinovanému screeningu přidala jako poslední v řadě. „A my podle studií, které už nějakou dobu probíhají, víme, že ženy, které mají to riziko zvýšené, mohou od toho prvního trimestru začít užívat antiagregancia. Konkrétně se jedná o anopyrin neboli stacil, který berou až do 36. týdne těhotenství, a zjistilo se, že až v 80 % případů ta preeklampsie nemusí u těhotné propuknout. Takže to má velký význam a myslím si, že řada pracovišť takhle pacientky informuje a léčí,“ říká primářka.
Jak screening v 1. trimestru vypadá? A jak se pozná, jestli nastávající maminka čeká chlapečka, nebo holčičku? Podívejte se na video.
Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. V tištěné Mamince najdete každý měsíc velkou reportáž, na webu spoustu videí s odborníky i maminkami, které zrovna porodily a celou řadu bonusů a tipů. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.