Maminka.czPodcasty

VIDEO: Psi k adopci: Co všechno zohlednit a jak nešlápnout vedle, když chcete k dětem psího kamaráda, radí veterinář

Tereza Víchová 8.  11.  2021
„Mami, kup mi pejska.” Tak tuhle větu zná asi každý rodič. Někteří odolají, jiní podlehnou a nový kamarád se za čas v rodině objeví. Jak při výběru nešlápnout vedle? A jak se zařídit, když chcete udělat dvojitou radost a adoptovat si pejska z útulku? O praktické rady se s námi podělil veterinář MVDr. Leoš Železný, který dlouhodobě spolupracuje s největším vědeckým centrem na světě Waltham Petcare Science Institute.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Že je pejsek v bytě nebo domě radost, ale i zodpovědnost, je jasné každému, snad právě kromě dětí. Ty vidí „psí oči” a mají jasno, že by nového kamaráda chtěly hned.

„Zájem o pejsky  - štěňátka, ale i pejsky z útulků, obrovsky vzrostl během uplynulé doby pandemie,” říká Leoš Železný. „Ceny štěňat vzrostly, i proto dává adopce pejska momentálně velký smysl. Pes se dostane do rodiny a prožije krásný život.” 

Co zohlednit, když chcete pejska

Podle Leoše Železného by si měla každá rodina před pořízením pejska uspořádat jakousi rodinnou radu. A tady probrat vše, co je nutné:

  •  Jak budete řešit dovolenou? Má se v tu dobu o pejska kdo starat? Máte v okolí psí hotel, nebo se dá umístit k někomu z rodiny? Zavážete se k tomu, že budete jezdit na dovolenou s pejskem?
  • Jaké plemeno se k vám hodí? Klidnější, nebo temperamentní pes? Budete se starat o srst, česat a koupat, nebo budete řešit pichlavější krátkou srst? Jaký způsob krmení zvolíte?
  • Kdo a kdy bude mít čas pejska venčit?

„Až poté si můžeme jako rodina říct, které plemeno se k našemu životnímu stylu hodí. A doporučuji nehledat jen v knížkách, ale vyrazit třeba na výstavu pejsků a popovídat si tu s chovateli,” doplňuje Leoš Železný.

Adoptujeme. A uděláme dvojitou radost

Rozhodnutí vzít si pejska z útulku by nemělo být výsledkem pohledu na ty nejkrásnější psí oči v kotci. 

„Výběr zvířete by měl být zodpovědný. Doporučuji několikrát přijít a pejska vzít třeba na procházku. A určitě se poradit s pracovníky útulku, popovídat si o tom, jaký vybraný pejsek je, jakou má povahu, jestli se hodí přímo k nám,” radí Leoš Železný.

Není totiž asi smutnější chvíle pro zvíře, když se po špatném výběru znovu vrací z nového domova do útulku. A všichni by se měli snažit právě tomuhle předejít. Například značka krmiva Pedigree usiluje celosvětově o ukončení psího bezdomovectví a heslo „Nekupuj, adoptuj“ bere velmi vážně.

Na čem si pes nejvíc pochutná

V novém domově si zvyká pejsek i rodina. Jednou z drobných potíží, která může vzniknout, je přechod na nové krmivo. Z něj může mít pejsek pár dní třeba i průjem. Hlavně kvůli nevyváženosti.

„Hlavně chci upozornit na to, že pejsek není popelnice,” říká s úsměvem Leoš Železný k tomu, že „házet od stolu” bychom nic neměli. Nejvhodnější stravou pro psy jsou kvalitní krmiva ve formě granulí a konzerv:

„Když doma vaříme, nikdy neznáme přesný poměr živin. A ten je pro celkové zdraví zásadní. Výzkumná centra pracují podle nejnovějších vědeckých poznatků a vyvíjejí ty nejlepší receptury (např. Waltham Institute),” popisuje veterinář. „Stejné je to s pamlsky, které chceme pejskovi dopřát. Psi pamlsky milují, dobře se využívají jako odměny. Ale dobrým tipem je třeba dát pejskovi jen kousek dobroty tomu určené.”

Pamlsky by pak měly tvořit pouze 10 - 15% denní krmné dávky. Existují také odměny prospěšné zdraví a to zejména v péči o psí chrup, velmi kvalitní ohlasy mají Dentastix. Leoš Železný proto radí domluvit se v rodině, aby pejsek nedostával pamlsek od všech členů a nebyl za pár měsíců spíš „kuličkou na krátkých nožičkách”.

Témata: Podcasty, Rodina, Video, Zvířata, Nejlepší video, Adopce, Domácí mazlíčci, Vědec, Veterinář, Kamarád, Tempera, Nový kamarád, Pes, Rada, Pejsek, Útulek
Mohlo by vás zajímat
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy