Maminka.czMaminka v porodnici

VIDEO: Riziko předčasného porodu a vyšetření cervikometrie

Jak se určuje, jestli těhotné ženě hrozí předčasný porod, jsme se seriálem Maminka v porodnici zjišťovali v Nemocnici Pardubice. Dozvíte se, jak probíhá speciální vyšetření - cervikometrie - a jaký režim mají maminky s rizikem předčasného porodu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kdy obvykle vzniká riziko předčasného porodu?

„Většinou to bývá okolo 25. až 30. týdne těhotenství. Obvykle s tím pacientka přijde od obvodního gynekologa, má doporučení v rámci poradny. Většinou zjistí, že se zkracuje děložní čípek,“ říká MUDr. Petra Gloserová, vedoucí lékařka Perinatologického centra Pardubické nemocnice.

Maminka v porodnici v Pardubicích: Intermediární centrum a unikátní projekt z Finska

Jak probíhá vyšetření nazývané cervikometrie?

Pokud je u těhotné ženy podezření, že hrozí předčasný porod, měří se transvaginálním ultrazvukem délka děložního hrdla. „Toto vyšetření se nazývá cervikometrie a měříme funkční délku děložního hrdla, což je vzdálenost mezi zevní a vnitřní brankou. Zjistíme, jestli je krátké děložní hrdlo, což je jedna z příčin předčasného porodu. Pokud zjistíme krátké děložní hrdlo, tak nastavíme vhodnou terapii a pacientku sledujeme. Případně hospitalizujeme,“ vysvětluje lékařka.

Jaký režim mají ženy, které se sledují ambulantně? Podívejte se na video v úvodu článku.

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Těhotenství, Maminka v porodnici, Porodnice, Nejlepší video, Předčasný porod, riziko, Pardubice, Těhotná žena, Děložní hrdlo, Speciální vyšetření, Maminka, Červ, Vyšetření, Vid