[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
„Když miminku a matce umožníme bezprostředně po porodu kontakt na kůži, dítě je schopné se k prsu matky samo doplazit a přisát se. Samopřisátí můžeme dítěti umožnit i kdykoliv později, ale pouze těsně po porodu jsou podmínky k samopřisátí nejlepší.“ tvrdí ve své poradně diplomovaná zdravotní sestra a laktační poradkyně Marika Pithartová.
Bezprostředně po fyziologickém porodu bývá novorozenec nezvykle bdělý, tato tzv. klidná bdělost trvá někdy až 2 hodiny. Pak nová setkání maličkého človíčka zmohou natolik, že usíná. A právě doba tzv. aktivní bělosti je skvělým časem pro naprosto přirozený nácvik úspěšného kojení.
Má-li osušený fyziologický kojenec přiložený ihned po porodu na holé břicho matky možnost, lze u něj pozorovat naprosto instinktivní chování, které do jeho něžně ochmýřené hlavičky vložila matka příroda. Děťátko nejprve hledá tvář matky a posléze začíná pomlaskávat a pohybovat miniaturními ústy.
Pohybuje se však nejen pusinka, ale i nožky, děťátko se snaží reflexně „dopíďalkovat“ k prsu matky. Pokud je mu to umožněno, prs skutečně najde a obvykle se i samo zcela správně, s doširoka otevřenými ústy, přisaje.
„Tento jedinečný okamžik se už nebude opakovat. Miminko se nemusí přisát hned, někdy to naopak může trvat docela dlouho (obvykle 30 – 60minut), ale pokud budeme trpěliví a dáme miminku čas, je velmi pravděpodobné, že se miminko přisaje dobře a dá se předpokládat, že kojení pak bude probíhat bez problémů.“ uvádí laktační poradkyně Marika Pithartová.
Takto položený základní kámen kojení lze jen stěží vyvrátit. Samopřisátí sice vyžaduje určitý čas a „zdravotnickou logistiku“ nicméně je nejjednodušším a nejefektivnějším vykročením k úspěšnému osvojení si kojení. Termín samopřisátí znají i doporučení Světové zdravotnické organizace a Unicefu, které jej vnímají jako skvělý krok k zdárnému nastartování kojení.
A podobně jako novorozenec pomaličku a vytrvale „kráčí“ ke zdroji potravy, tak kráčí i naše moderní zdravotnictví. Ano, v porodnictví zatím není vše naprosto ideální, avšak posun od rutinního odebírání novorozených dětí maminkám, dovážení dětí pouze na kojení (které trvalo striktně stanovený čas) a kojení dětí z pečlivě vydesinfikovaných prsů a v roušce přes obličej je v současnosti více než patrný.
Porod stojí každou maminku hodně sil a energie, samopřisátí ji však o žádnou další energii nepřipraví! Novorozenec leží kůži na kůži, obvykle tiše na jejím břiše a vydává se na svou první úžasnou pouť. Maminka má možnost odpočívat, jemně hladit své vytoužené děťátko, vnímat jeho vůni a teplo a spolu s partnerem prožívat jeden z nejsilnějších a nejkouzelnějších okamžiků v lidském životě.