Maminka.czSpánek

VIDEO: Spaní miminka s rodiči: Co si o něm opravdu myslí odborníci a na co dát pozor

Tereza Víchová 19.  11.  2021
Pohromadě, nebo zvlášť? Spaní miminek je tématem mnoha diskuzí a jedním důležitým bodem je, zda mají mít svůj vlastní prostor, nebo je lepší uložit je k sobě do rodičovské postele. Podívejte se na video, kde téma rozebírají spánkové odbornice. A jak je to u vás doma?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Samy, nebo s rodiči?

"Spaní v postýlce i v posteli rodičů má oboje své pro a proti," shrnuje spánková poradkyně Anna Růžičková. "Je jen na rodině, jak si to nastaví a co je pro ni přirozené a příjemné."

Co je ale příjemnější dětem, o tom nemusíme pochybovat. A potvrzuje to i porodní asistentka a psycholožka Kristina Zemánková:

"Děti mají velmi dobře zakódováno, že si mají dobře hlídat, jestli je u usínání poblíž 'jejich' dospělák, který se o ně dobře postará," usmívá se. "Jsem propagátorkou spaní v jedné posteli, připadá mi to jednodušší i praktičtější, nakonec i evolučně přirozenější."

VIDEO: Jak uspat miminko? Tohle jsou osvědčené triky spánkových odbornic

Maminky (ne)spí s dětmi

"Vlastně se mi zdá, že spím v bdělém stavu," popisuje i maminka Eva, jak si k sobě nad ránem bere svou dcerku Ninu a vzbudí ji každé hlasitější nadechnutí holčičky,

"Já tomu vždycky říkám, že ten pupečník jednoduše funguje dál," potvrzuje během konzultace s maminkou nad tímto tématem dětská sestra a dula Simona Lazzari. "Ačkoliv maminka spí, je to lehká forma spánku, vlastně se přizpůsobuje spánku dítěte. Příroda to vymyslela dokonale."

Spolu, ale bezpečně

Kdo si rád užije vzájemnou blízkost během spánku a také pohodlnější noční kojení, měl by určitě dbát na několik základních pravidel. Shodují se na nich Simona Lazzari i Anna Růžičková. Co tedy nesmí nastat, aby bylo spaní v posteli rodičů bezpečné?

  • rodiče by neměli kouřit ani pít alkohol
  • to samé platí pro léky, které ovlivňují pozornost
  • maminka by neměla být přespříliš unavená
  • v posteli by neměl být další sourozenec, který by mohl miminko třeba nevědomky kopnout

 Co je velký nešvar českých dětských postýlek? A proč je důležité dbát na pitný režim, když v noci kromě spánku také hodně kojíte? Vše podstatné se dozvíte ve videu.

​Spolupracující odborníci:

Simona Lazzari – dula, dětská sestra, laktační poradkyně, autorka knihy 1.–3. rok vývoje dítěte, dula-simona.cz, IG simonalazzari_

Anna Růžičková – certifikovaná holistická spánková poradkyně, IG spanekmiminek

Kristina Zemánková – porodní asistentka a psycholožka, stromzivota.net

VIDEO: Nechat miminko vybrečet, ať třeba i zvrací? Unavení rodiče zkouší všechno
Témata: Miminko, Mateřství, Miminko, Rodiče, Spánek, Nina, Anna Růžičková, Rok vývoje, Spaní, Vid, Poradkyně, SPA, Kristin Zemánková, Kristina Zemánková, Postel, Maminka, Simon Lazzari