Maminka.czRodičovství

Video, ve kterém maminka utěšuje 4měsíční dceru v letadle, pobouřilo její sledující: Neber dítě do letadla, je to otravné

Dita Mrázková 25.  9.  2023
Na jeden dlouhý let nebude moc hezky vzpomínat maminka roční dcerky. Když na Instagramu zveřejnila video, ve kterém pohupováním utěšuje své plačící dítě, schytala kritiku, jaká se jen tak nevidí. O to smutnější je fakt, že ji kritizovaly ženy. Co si musela na svou adresu vyslechnout?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

 

Aliza Carr je porodní asistentka a maminka dcery Zadie, která v květnu oslavila 1. narozeniny. Aliza má zkušenost s domácím porodem do vody a na svém Instagramu ráda sdílí příspěvky na téma kojení nebo cestování.

Právě jedna delší cesta se jí stala "osudnou". S partnerem a tehdy čtyřměsíční dcerkou absolvovala 14hodinový let. Kdo z rodičů už má let s miminkem za sebou, asi tuší, že to po celou dobu nebylo jen procházka růžovým sadem. 

Však si také Aliza postěžovala na síti. "Ve vší vážnosti jsem si jako porodní asistentka myslela, že nejnamáhavější úlohou mateřství je těhotenství. U některých žen tomu tak možná je, u mě to ale byl moment na tomto videu. Let trval 14 hodin a já musela brát panadol na bolest svalů zadku a nohou, které mě tolik bolely! Když jste cestovali s prckem, jak vám v letadle spal?" zeptala se nevinně svých sledujících na podobnou zkušenost.

A co obsahovalo video, které vyvolalo tolik pobouřených reakcí? Zachycuje Alizu, která v přední časti letadla konejší svou dcerku na rukou a přitom se pohupuje. To, co se strhlo po zveřejnění videa, ale předčilo její očekávání. Většina komentářů byla nekompromisních a plných kritiky jejího počinu.

"Kdybych seděla v první řadě, byla bych hodně naštvaná, kdyby se tohle přede mnou dělo celý let!  Měla jste volbu – mohla jste si objednat výstupní řadu, nebo zůstat doma," psala jedna žena.

"Jak otravné jsou tyhle tančící mámy. Dítě už dávno spí, ale ona s ním pořád skáče a otravuje lidi kolem. Měla jsem v poslední době štěstí létat s podobnou ženou...," napsala další.

"Promiň... Ale zbytek světa se nemusí smířit s tím, že máš dítě. Chtěla bych své peníze zpátky, konkrétně v této řadě. Cesta letadlem je úzkost sama o sobě...," rozčilovala se jiná.

Další sledující se pozastavovali nad tím, že vůbec někdo tahá dítě do letadla.

Klepněte pro větší obrázek

Aliza musela být asi ve velkém šoku, když si názory žen, z nichž některé byly samy mámami, četla. Naštěstí se ale dočkala i povzbuzení.

"Vlastně se divím, že nikdo nevstal a netancoval s vámi. Vážně, kam ten svět spěje? Nejhezčí věc, kterou může kdo v dané situaci udělat, je nabídnout pomoc," povzbudila Alizu o něco shovívavější sledující.

"Těmto komentářům nemůžu uvěřit, hlavně od jiných žen! Letěla jsem se svým synem, když mu byly 4 měsíce a potom když mu bylo 18 měsíců. Není to vždycky jednoduché. Ale názor, že má malé dítě jen tiše sedět a nepípnout, je bizarní. Proč jsme krutí k mámě, která se jen stará o malou dušičku?" napsali jiní na podporu Alizy s tím, že jediné, co na videu vidí, je milující máma, která chce jen utišit své dítě.

Klepněte pro větší obrázek

Aliza se ale rozhodla se ozvat. "Tento týden se novinové titulky točí kolem mého videa, na kterém tiše poskakuju se svým 4měsíčním dítětem v prázdné části letadla, kde sedávají letušky a kde si lidé protahují nohy. Je mi smutno z toho, jak cizí lidé dokážou zničehonic zaútočit. Negativní komentáře jsou téměř výhradně od žen, převážně matek, což je pro mě strašné zjištění. Zesiluje to představu, že děti by měly být viděny, ale ne slyšeny. Že na jejich blahu nezáleží, pokud je ohroženo pohodlí cizích lidí, a že matka, která reaguje na své malé dítě, ho tím rozmazluje," nechala se slyšet Aliza, která závěrem dodala, že si neumí představit, co by bylo, kdyby zveřejnila video, jak svou dceru ve veřejném prostoru "nedej bože kojí"...

Jaký máte názor na cestování letadlem s malými dětmi? Máte podobnou zkušenost? Diskutovat o tom můžete na našem Facebooku.

VIDEO:  Dula Anna Vršník: Dobrý porod dělá dobrá příprava

Česká letuška radí, jak s dětmi v klidu zvládnout let na dovolenou
Témata: Děti, Video, Mateřství, Dovolená s dětmi, Kuriozita, Rodina, Instagram, Rodičovství, Dcera, Kojení, Cestování, Cestujeme, Sociální sítě, Emoce, Kritika, pláč, Porodní asistentka, Kojení na veřejnosti, vztek, letadlo, Cestování s dětmi, Let, Dcerka, Maminka, Facebook