Maminka.czMaminka v porodnici

VIDEO: Vše o epidurálu u porodu: Jak funguje, kdy se aplikuje a jaká jsou pravidla podání?

Epidurální analgezii využívá u svého porodu asi třetina žen. Co to vlastně je a jak to funguje? Podání epidurálu má jasně daná pravidla. Předchází mu krevní odběry, vyplnění dotazníku, provází ho častější měření tlaku. A především se musí aplikovat ve vhodný okamžik, aby dobře účinkoval. Vše podstatné jsme natočili v Porodnici Chomutov.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jsou maminky, které o něm předem ani neuvažují, a stejně tak ty, které se ho obávají a nechtějí o něm ani slyšet. Jak je to s epidurálem doopravdy, jsme zjišťovali se seriálem Maminka v porodnici – tentokrát v Chomutově.

Anesteziolog MUDr. Stanislav Henlín vysvětluje: „Je to nejlepší metoda tlumení porodních bolestí a funguje tak, že se zavede tenká plastiková hadička do oblasti zad – do oblasti páteře. A tou hadičkou se potom podají léky, které vedou k útlumu bolestí.“ 

Působí i na uvolnění a otvírání

„Epidurál vlastně funguje i jako spasmolytikum, to znamená, že uvolňuje dolní porodní cesty a může i dobře zapůsobit na otvírání. Když například nepostupuje porod, a i když ta maminka kontrakce prožívá normálně, zvládá to, tak my jí třeba řekneme: teď by se hodil epidurál, protože potřebujeme, aby to dole trošku povolilo. A když se dobře aplikuje, tak strašně dobře sedne a maminka potom dobře porodí,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Kamila Žižková.

Pravidla, která se musí splnit

Podání epidurálu má jasně daná pravidla. Předchází mu krevní odběry, vyplnění dotazníku. Provází ho častější měření tlaku a především se musí aplikovat ve vhodný okamžik, aby dobře účinkoval. Maminky se právě téhle chvíle často obávají.

Velice často musíme ženy předtím trošku uklidnit. Říct jim, o co se jedná, hodně maminek třeba neví, co to obnáší, jak se to napichuje, a často mají strach z nějakého omezení hybnosti. My je s tím ve stručnosti seznámíme a potom podrobně jim vždycky vysvětluje anesteziologický lékař, co od nich bude vyžadovat a jak to probíhá,“ říká porodní asistentka Klára Sedmerová.

"Podává se nejčastěji v první době porodní, když porodní branka je otevřená většinou na tři až pět šest centimetrů. To znamená, že ten porod už v nějaké fázi pokročil. Samozřejmě když se to dělá dřív, než jsou kontrakce častější, tak je to pro nás lepší. Je to jednodušší. A i pro rodičku je to lepší," vysvětluje anesteziolog Henlín. Samotná aplikace epidurálu zabere lékaři asi 15 minut.

Kdy je epidurál nevhodný? 

„Kontraindikace epidurální analgezie jsou závažná porucha srážlivosti krve a užívání některých léků, které srážlivost krve ovlivňují. Dále infekce v místě předpokládaného zavedení katetru nebo systémová infekce spojená s horečkou. Samozřejmostí je neprovedení metody u rodičky, která k tomu nedá souhlas. Problémové může být zavedení katetru u žen po operaci páteře nebo s chronickými bolestmi zad, ale tady vždy záleží na individuálním posouzení a domluvě s anesteziologem,“ vysvětluje MUDr. Henlín.

VIDEO: Jak se píchá epidurál? Aplikaci epidurální analgezie jsme exkluzivně natočili krok za krokem

Jaká jsou rizika epidurálu?

"Jako každý lékařský zákrok i aplikace epidurální analgesie má svá rizika. Jedná se o rizika spojená s punkcí epidurálního prostoru a následným podáním analgetik a anestetik. Při nesprávném zavedení epidurálního katetru může být epidurální analgesie neefektivní, popřípadě se můžou vyskytnout bolesti hlavy, které budou vyžadovat další terapii. Při aplikaci analgetik a anestetik do epidurálního prostoru může dojít k alergické reakci různé závažnosti. Tato komplikace je spojena s jakýmkoliv užití jakéhokoliv léku. Po epidurální punkci se může vyskytnout bolestivost v místě vpichu, která je mírná a sama ustoupí v řádu dní.  Nejzávažnější komplikací epidurální punkce je poškození nervových struktur, vznik epidurálního krvácení s následným útlakem míšních kořenů nebo rozvoj infekce epidurálního prostoru. Tyto komplikace jsou však velmi vzácné a jejich četnost se uvádí jako jeden případ na stovky tisíc epidurálních punkcí," vysvětluje anesteziolog Henlín.

Jak probíhá aplikace?

Jak přesně probíhá a zda je úkon pro maminky bolestivý, popisuje anesteziolog. „Maminka si sedne na židli, sundá si košili. My si sedneme za ni a vyhmatáme si tam to správné místo, kam to chceme aplikovat, natřeme ji dezinfekcí. A potom se to umrtví lokálním anestetikem, podobným principem jako u zubaře. Píchne to, zatlačí, může to pálit trošku, ale pak už to samotné zavádění hadičky víceméně nebolí. Ženy mohou vnímat nějaký tlak v místě toho zavádění, ale většinou to zvládají velmi dobře."

Jak se ženy po podání epidurální analgezie cítí? Podle zdravotníků je na nich velmi znát velká úleva od bolestí.

"Epidurál nastupuje do plného účinku třeba do 15 až 20 minut, takže maminky postupně cítí úlevu od kontrakcí a můžou odpočívat. Někdy je ta úleva taková, že maminky i usnou, že opravdu ty bolesti už vůbec nevnímají tak intenzivně a dovolí jim to spát, což je samozřejmě taky žádoucí, aby si odpočinuly a měly potom energii na závěr. A maminky většinou říkají, že ta bolest už není tak silná a ostrá, ale spíš ji začínají vnímat jako tlak než jako vyloženě nějakou ostrou bolest,“ vysvětluje porodní asistentka Klára Sedmerová.

Anesteziolog doplňuje: „Je vidět, jak se ta rodička zklidní. Když k ní přijdeme poprvé, tak vidíme, že má bolestivé kontrakce. Po aplikaci si lehne na bok do postele a během těch 10 minut je klidná. Ty bolesti jsou rozhodně menší a cítí úlevu.“

Závěr porodu

Epidurál je pro ženy vítanou formou odpočinku od bolestivých kontrakcí, když probíhají třeba už několik hodin. Jak je to ale v závěru porodu?

„Na tu samotnou vypuzovací část maminky musí mít kontrakce, musí je cítit. Musí je mít časté a musí je mít silné, protože bez kontrakcí maminka neví, kdy tlačit. Takže když třeba je nález už hodně pokročilý, je tam třeba osm až devět centimetrů a my víme, že zhruba do hodiny by paní mohla porodit, a ona žádá epidurál, tak my se dostáváme do role těch zlých porodních asistentek, které řeknou, že teď ten čas na to není, že už jdeme do toho velkého finále. A bohužel na to bolesti potřebujeme, příroda to tak zařídila,“ uzavírá porodní asistentka. 

kontraindikace podání epidurálu:

- alergie na podanou látku nebo anestetikum

- infekce kůže v místě vpichu

- poruchy srážlivosti krve matky, případně nedostatečný časový odstup od aplikace léku na ředění krve

- při akutní hypoxii plodu

- u předčasného odlučování placenty

- krvácení matky z neznámého důvodu

- při překotném porodu

- pokud s tím rodička nesouhlasí.

A jak to prožívala maminka, která v chomutovské porodnici porodila? Zeptali jsme se krátce po porodu, podívejte se na video.

Maminka v porodnici Chomutov: Bufetové snídaně, kolektiv mladých lékařů a řada služeb zdarma

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Maminka v porodnici, Porodnice, Porodní asistentka, Bolest, Nejlepší video, reportáž, Epidurál, Chomutov, kontrakce, Maminka, Ředění, Kamila Žižková, Vid, Anesteziolog, Nesouhlas, Klára Sedmerová, PRÁV, Měření tlaku, Bufet

Video