Maminka.czMaminka v porodnici

VIDEO: Za co se v těhotenství platí u lékaře a na kolik vyjdou screeningy?

Screeningy provázejí nastávající maminky celé těhotenství. Jsou v téhle oblasti nadstandardní služby, které si rodiče mohou zaplatit? A co získají navíc?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Prvotrimestrální kombinovaný screening je pořád taková záležitost, kdy si chceme my lékaři s pojišťovnami trošku vylepšit spolupráci. Ale momentálně to chodí tak, že maminky nám zaplatí dopředu 1500 korun v průměru. To se týká konkrétně našeho pracoviště. Potom ale u všech zdravotních pojišťoven, se kterými běžně spolupracujeme, dostanou těhotné po předložení dokladu o vyšetření peníze zpátky,“ vysvětluje  MUDr. Markéta Matoušková, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný.

Řada zdravotních pojišťoven má i různé těhotenské balíčky, ze kterých si ženy „ukrajují“. A jedno to "ukrojení" může být právě na prvotrimestrální kombinovaný screening, ale prostředky mohou využít třeba i na předporodní kurzy.

VIDEO: Prvotrimestrální screening – jak probíhá a proč se provádí?

Ultrazvuk ve 20. týdnu těhotenství

„Co se týče ultrazvuku ve dvacátém týdnu těhotenství, tak běžný screeningový test je hrazen všem pojištěným maminkám ze zdravotního pojištění. U nás si připlácí jenom maminky, které chtějí takový ten nadstandard a chtějí ještě jednou prohlédnout děťátko. Říkáme tomu podrobná morfologie plodu. U nás za to maminky zaplatí 1000 Kč a součástí toho vyšetření je i ultrazvuková fotografie,“ říká primářka Matoušková a doplňuje: „A potom ještě existuje jedna nabídka z naší strany, a to ultrazvuk, který má 4D mód, to znamená, zobrazuje 3D režim i jako video. A tam objednáváme zájemkyně mezi 24. a 26. týdnem těhotenství. Mají to na starost naše porodní asistentky a rodiče si odnášejí flashku, na které je pohybující se plod. Je tam vždycky vidět třeba kus srdeční akce a to, jak se otevírá pusinka a otevírají se prstíky na rukou. Myslím, že když jsou příhodné podmínky, tak je to moc hezká vzpomínka.“

Co obnáší neinvazivní prenatální test NIPT? Kolik stojí a pro koho je vhodný? A kdy se přistupuje k odběru choriových klků nebo k odběru plodové vody? Podívejte se na video v úvodu článku.

Maminka v porodnici Slaný: Rodinné prostředí, screeningová vyšetření v těhotenství, nový rodinný pokoj

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Těhotenství, Maminka v porodnici, reportáž, Nejlepší video, Ultrazvukové vyšetření, Slaný, screening, pojišťovna, Skríning, Lékař, Ultrazvuk, Vid, Zdravotní pojišťovna, Nemocnice Slaný, Nadstandardní služba, Markéta Matoušková, Maminka