Maminka.czMaminka v porodnici

VIDEO: Zavinování dělohy vnímá žena nejčastěji jako menstruační bolesti, říká primář mělnické porodnice

Tereza Víchová 7.  6.  2022
Po porodu je většina pozornosti soustředěna na miminko. Ale v těle ženy dochází k až neuvěřitelným a razantním proměnám. Jak probíhá zavinování dělohy a jak je to s očistky, nám v rozhovoru vysvětlil primář Porodnice Mělník Radek Havlas.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Co se děje s tělem ženy po narození dítěte? Prostě pokračuje ve svém dokonalém nastavení. Především začíná zavinování dělohy – téměř okamžitě poté, co se miminko narodí.

„Děloha se zmenšuje z velkého rozměru, kdy v ní byly miminko a plodová voda, na svou původní velikost. Nejčastěji to maminka vnímá jako menstruační bolesti,” popisuje primář mělnické porodnice Radek Havlas. Tělo se také zbavuje tzv. očistků. 

„Jednoduše řečeno to jsou zbytky plodových částí, které zůstaly v děloze. Jejich charakter a množství se mění v čase,” dodává lékař. Odtud také pojem šestinedělí – celé týdny řeší novopečená maminka hygienu více než kdy předtím.

Očistky mají podle pana primáře různý charakter i barvu, ale právě během šesti týdnů po porodu by mělo krvácení a špinění postupně ustat. 

Jak žena pozná, že je třeba navštívit lékaře ještě před koncem šestinedělí, kdy se koná pravidelná prohlídka? Podívejte se na bonusové video ze seriálu Maminka v porodnici.

GRAFIKA: jaký je průměrný věk prvorodiček v České republice?

V mělnické porodnici jsme natáčeli i o bondingu po porodu:

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Maminka v porodnici, Rozhovor, Miminko, Po porodu, Porodnice, Tělo, Bolest, Nejlepší video, žena, Charakter, Děloha, Nastavení, Mělník, Česká republika, Primář, Vid, Radek Havlas

Video