Maminka.czMaminka v porodnici

VIDEO: Zavinování dělohy vnímá žena nejčastěji jako menstruační bolesti, říká primář mělnické porodnice

Tereza Víchová 7.  6.  2022
Po porodu je většina pozornosti soustředěna na miminko. Ale v těle ženy dochází k až neuvěřitelným a razantním proměnám. Jak probíhá zavinování dělohy a jak je to s očistky, nám v rozhovoru vysvětlil primář Porodnice Mělník Radek Havlas.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Co se děje s tělem ženy po narození dítěte? Prostě pokračuje ve svém dokonalém nastavení. Především začíná zavinování dělohy – téměř okamžitě poté, co se miminko narodí.

„Děloha se zmenšuje z velkého rozměru, kdy v ní byly miminko a plodová voda, na svou původní velikost. Nejčastěji to maminka vnímá jako menstruační bolesti,” popisuje primář mělnické porodnice Radek Havlas. Tělo se také zbavuje tzv. očistků. 

„Jednoduše řečeno to jsou zbytky plodových částí, které zůstaly v děloze. Jejich charakter a množství se mění v čase,” dodává lékař. Odtud také pojem šestinedělí – celé týdny řeší novopečená maminka hygienu více než kdy předtím.

Očistky mají podle pana primáře různý charakter i barvu, ale právě během šesti týdnů po porodu by mělo krvácení a špinění postupně ustat. 

Jak žena pozná, že je třeba navštívit lékaře ještě před koncem šestinedělí, kdy se koná pravidelná prohlídka? Podívejte se na bonusové video ze seriálu Maminka v porodnici.

GRAFIKA: jaký je průměrný věk prvorodiček v České republice?

V mělnické porodnici jsme natáčeli i o bondingu po porodu:

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. V tištěné Mamince najdete každý měsíc velkou reportáž, na webu spoustu videí s odborníky i maminkami, které zrovna porodily a celou řadu bonusů a tipů. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Maminka v porodnici, Miminko, Po porodu, Porodnice, Rozhovor, Nejlepší video, Bolest, Tělo, Charakter, žena, Česká republika, Nastavení, Radek Havlas, Mělník, Primář, Děloha
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Herečka Alicia Silverstone a její šokující rodičovství: Spí s jedenáctiletým synem v posteli, když byl malý, předžvýkávala mu jídlo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy