Maminka.czPodcasty

VIDEO: Zdravé zuby u dětí: Odkdy chodit k dentální hygienistce? A který kartáček a péče pomůžou k o polovinu hladším zubům?

Tereza Víchová 13.  6.  2022
VIDEO: Zdravé zuby u dětí: Odkdy chodit k dentální hygienistce? A který kartáček a péče pomůžou k o polovinu hladším zubům?
Víte, že dentální hygienistka dokáže hodně pomoct, i když je potřeba vyvrtat nějaký kaz? Všechno – pro zdravé zoubky podstatné – nám prozradila dentální hygienistka Aneta Stryjová. Přidala rady, jak vybrat kartáček, a představila i high-tech pomůcky, s kterými děti čištění zubů prostě musí bavit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zuby a boje? Rodiče, nepolevujte

„Rodiče s čištěním zubů dětí někdy opravdu zápasí,” připouští Aneta Stryjová, že zdravý úsměv dětí je vlastně do velké míry vizitkou rodičů a jejich trpělivosti. S miminky si poradíte relativně lehce a malý kartáček mohou zkoušet už v období, kdy si dávají do pusinky úplně všechno.

„Ideální je pozitivní motivace i ve věku, kdy už děti tolik nespolupracují. Sama mám dvě a vím, že to není občas jednoduché. Ale doporučuji rodičům nepolevit,” říká rozhodně Aneta Stryjová.

Půjdeme za tetou a ukážeme zoubky

Víte, že vám v téhle práci pomůže právě dentální hygienistka? Ideálně k ní berte dítě už odmalička, když se jdete nechat ošetřit sami. Prohlédne si ordinaci, vidí všechny svítící a vrnící nástroje a hravou formou si na tohle prostředí zvyká.

„Buduje se pozitivní psychologie,” říká odbornice a potvrzuje, že už dvouletému dítěti se dají zoubky třeba vyleštit. Dentální hygienistka může být velkým pomocníkem, když je potřeba zásah zubaře, se kterým se děti samozřejmě málokdy dobrovolně smíří.

„Dentální hygienistka má čas. A třeba za několik návštěv umí dítě přesvědčit, aby se pak u lékaře ošetřit nechalo,” popisuje své zkušenosti odbornice.

Věda jménem zubní kartáček

Podle Anety Stryjové neexistuje jeden, který by byl ideální pro všechny děti. Z obecných pravidel pak doporučuje malou hlavičku kartáčků a co nejjemnější vlákna.

„Pokud jde o elektrické kartáčky, jsou ideální volbou nejdříve kartáčky s tužkovou baterií. Jen jemně vrní, vypadají jako manuální kartáčky a rozhodně baví třeba kluky jako všechno technické, co svítí a bliká,” říká Aneta Stryjová. 

Mezi novinky pak patří kartáčky, které umí téměř zázraky.

„To jsou kartáčky Ionickiss, které v sobě mají také baterii a titanovou tyčinku. Produkují záporné ionty, které k sobě přitahují povlak ze zubů. Studie dokazují, že jsou pak zuby až o polovinu hladší,” popisuje novinku Aneta Stryjová.

Chytře na zoubky

  • Zubní kartáčky Ionickiss mají patentovanou technologii, díky které se zubní plak efektivněji dostává z povrchu zubů. 
  • Vestavěná baterie zubního kartáčku usměrňuje negativní tok iontů na špičkách vláken kartáčku a uvolňuje vazbu mezi povrchem zubu a zubním plakem.
  • Díky tomu je možné jednodušeji odstranit zubní plak. 
  • Klinické studie dokazují, že zubní plak odstraní kartáček až o polovinu účinněji.


Kdy začít čistit mezizubním kartáčkem? S čím rodičům pomůže dentální hygienistka, jak jednoduše poznáte, že jsou zuby čisté, a jak se dá dětem hezky vysvětlit, že bakteriím nemají dávat šanci? Podívejte se na video nebo si poslechněte podcast třeba na Spotify.

Témata: Podcasty, Rodiče, Rozhovor, Nejlepší video, Péče o zuby, Mléčné zuby, Zuby, Hygienistka, Rada, Děti, Kartáček, Zoubek, Zub, Spotify, Čištění zubů, Technolog, Péče o zuby na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici