Maminka.czŽivoty slavných

VIDEO: Životy slavných: Konstantin Veliký – zakladatel Byzantské říše

Kristýna Juřicová 9.  2.  2022
Premiéra pořadu o životních osudech významných žen a mužů, který vzniká na Mall.tv pod taktovkou Pavla Zuny. Na jeho tvorbě se podílejí autoři populárního pořadu Slavné dny. Skvělá pomůcka k domácí výuce dějepisu, co říkáte? Dnes si připomeneme prvního křesťanského císaře římské říše: Konstantina Velikého.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Konstantinovo dětství

Konstantin se narodil v roce 272 v dnešním Srbsku jako syn Konstancia Chlora, muže, kterého jeho vojenská kariéra zavedla až do vrcholných pozic vlády. Jeho maminku zná dnes už celý svět jako svatou Helenu, ta bude mít později na Konstantina velký vliv. Řím tehdy procházel tzv. krizí 3. století – císaři byli voleni armádou a přicházel hospodářský úpadek. V praxi to vypadalo tak, že císaři měli titul augustus a pod sebou měli nižšího císaře s titulem caesar. 

Represe a získání moci

V roce 306, v dnešním Yorku, kam spolu s otcem prchli před represí proti křesťanům, jeho otec umírá a armáda si mladého Konstantina zvolí císařem. Situace se vyvinula následně: doposud nejmocnější a první římský císař Dioklecián se vzdal dobrovolně vlády. Tehdy se rozeběhnou boje o moc. Rozhodující byla bitva u Milvijského mostu, na severním okraji Říma. Traduje se, že Konstantin měl před bitvou vidění, spatřil písmena X a P, což v řecké abecedě znamená první dvě počáteční písmena jména Kristova. Tuto bitvu také vyhrál. 

Panování v Byzantské říši

Jeho vláda byla úspěšná a díky válečným schopnostem ho všichni považovali za jediného. Zasloužil se také o založení města Konstantinopol – dnešní Istanbul – a udržel za své vlády nejbohatší město starověku jako centrum Východořímské říše, později nazývané Byzantská říše.

Další osudy historických postav nejen v našich dějinách najdete v pořadu Životy slavných na Mall.tv.

VIDEO: Životy slavných: Bismarck - tvrdý diplomat, kterého se bála celá Evropa
VIDEO: Životy slavných: Neobyčejná panovnice a katolická legenda Isabela Kastilská
VIDEO: Životy slavných: Tragický osud Milana Rastislava Štefánika. Nehodil se do party tatíčka Masaryka?
Témata: Životy slavných, Domácí škola, Vzdělání, pořad, Střední škola, Student, Historie, Škola on line, Domácí výuka, Dějepis, Živo, Istanbul, Vláda, Sla, Pavel Zuna, York, Vid, Hospoda, Slavná dna, Srbsko, Řím, Konstantin, Říše