Maminka.czŽivoty slavných

VIDEO: Životy slavných: Legenda Elvis Presley

Kristýna Juřicová 20.  8.  2021
Premiéra pořadu o životních osudech významných žen a mužů, který vzniká na Mall.tv pod taktovkou Pavla Zuny. Na jeho tvorbě se podílejí autoři populárního pořadu Slavné dny. Skvělá pomůcka k domácí výuce dějepisu, co říkáte? V dnešním díle si připomeneme život slavného rokenrolového krále, Elvise Presleyho, který s námi ožívá ještě dnes díky svým slavným hitům.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Elvis Presley se narodil v roce 1935 ve státě Mississippi. Už od malička měl velice blízko ke své matce, díky čemuž se stal terčem posměchu. V 11 letech dostal svou první kytaru a po večerech si rád brnkal písně nejrůznějších žánrů.

Po škole začíná Elvis pracovat, aby pomohl rodičům platit účty, jelikož jsou velice chudí. V srpnu 1953 sbírá všechnu odvahu a jde do místní hudební společnosti Sun records s tím, že by si chtěl nahrát dvě písně, tehdy za čtyři dolary. Poté začne vystupovat na místních koncertech, díky kterým vznikají první známější nahrávky – například cover bluesové skladby That´s All Right. Tento hit zazní poprvé také na lokální rádiové stanici a vzbudí naprosté povznesení! Z písně se téměř přes noc stal největší hit!

Elvis se stává celebritou, vydává své první album, hraje ve filmech a téměř ve 22 letech se finančně stará o své rodiče. Kariéru ale přerušuje v roce 1957, a to na dva roky, kdy dostane povolávací rozkaz do armády. Velkou část vojny trávil v německém Friedbergu, kde také poprvé vyzkouší stimulační drogu amfetamin. Po skončení vojny Elvis pokračuje v natáčení filmů a dokonce se i žení. 

Po trochu delší pauze, v roce 1969, se Elvis vrací opět na scénu a zavazuje se k 57 koncertům. Když stane na jevišti, má pro své diváky připravenou nezapomenutelnou show, díky které si získá status "král rokenrolu". 

Při této koncertní šňůře má značně podlomené zdraví, nepřidá mu ani rozvod s manželkou a vypadá tak o deset let starší, než je. A to také kvůli práškům, které bere. Zdraví se ale ozývá stále častěji, až 16. srpna 1977 tělo vypoví svou funkci.

Od loděnic k nejvlivnějšímu muži země. To je příběh polského prezidenta Lecha Walese
VIDEO: Životy slavných - Vydřené vítězství, tvrdý trénink a silná vůle. Takový byl Emil Zátopek
Témata: Příběhy, Životy slavných, Životní příběh, pořad, Historie, Dějepis, Zátopek, Album, rock, Elvis Presley, Sun, Mississippi, Rock'n'roll, Živo, Pavel Zuna, Domácí výuka, Slavná dna, Sla, Hit, Výuka dějepisu, Vid, Elvis, Významná žena, Legenda, Presley