[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Od roku 711 obývali Pyrenejský poloostrov Maurové - Arabové ze severní Afriky. Poté následovala dlouhá léta bojů.
V roce 1482 Španělé proti Maurům dobývali postupně jedno město za druhým a až v roce 1491 pak začalo teprve samotné obléhání Granady, kde sídlil tehdejší vládce emirátu Mohamed XII. Ten musel slíbit, že za dva měsíce odevzdá město do rukou katolíků a výměnou za to budou moci muslimové žít ve městě svobodně jako doposud za vlády Mohameda.
Město se odevzdalo do rukou Ferdinanda Aragonského a Isabely Kastilské. Tento manželský pár položil svým sňatkem základ ke sjednocení Španělska.
Isabela se narodila v roce 1451. Její otec byl Jan II., který ale bohužel zemřel, když jí byly tři roky a na jeho trůn nastoupil nevlastní bratr Jindřich IV. Isabela se později po bojích o trůn a moc stala vládkyní v Kastilii a její muž, Ferdinand II. zase v Aragonu. A tak se dvě nejmocnější říše na Pyrenejském poloostrově propojily. Vznikly tak základy jednotného Španělska.
Isabela za své vlády snížila kriminalitu a jako první zavedla policii, která spadala přímo pod vliv koruny a prosadila si také peněžní reformu, při níž vrátila spoustu nevýhodně rozprodaných nebo pronajatých statků do královského vlastnictví.
Co se víry týče - manželé se zaměřovali na vyznání víry muslimských a židovských obyvatel, chtěli totiž aby přešli na katolickou víru. Ten, kdo novou víru nepřijal, byl vyhnán. Mimo jiné měla panovnice společně s Kryštofem Kolumbem také zásluhu na hledání kratší cesty do Indie.
Isabele Kastilské v roce 1497 zemřel jediný syn Jan, který byl následovníkem trůnu, a aby toho nebylo málo, o rok později, v roce 1498, přišla i o nejstarší dceru Isabelu. Její třetí dítě - dcera Jana - trpěla duševním onemocněním. Díky této nemoci vstoupila do dějin jako Jana Šílená. Poslední její dcera z celkem pěti dětí se v roce 1509 stala první ze šesti žen anglického Jindřicha VIII.
Další osudy slavných vládců či zásadní historické momenty najdete na Mall.tv v pořadu Životy slavných.