Maminka.czŽivoty slavných

VIDEO: Životy slavných: Přemysl Otakar II. Proč byl král „Železný a zlatý“ ?

Kristýna Juřicová 1.  9.  2021
Premiéra pořadu o životních osudech významných žen a mužů, který vzniká na Mall.tv pod taktovkou Pavla Zuny. Na jeho tvorbě se podílejí autoři populárního pořadu Slavné dny. Skvělá pomůcka k domácí výuce dějepisu, co říkáte? Dnes si připomeneme krále, který byl přezdíván „Železným a zlatým“. Proč tomu tak bylo?

Děd Přemysla Otakara II.  získal pro svůj rod Zlatou bulu sicilskou, která právě Přemyslovi zaručovala dědičný nárok na královský titul. Přemyslovci se tak stali vlivnou silou ve střední Evropě.

Za vlády Přemyslova otce Václava I. je tato moc už tak velká, že se začíná rozšiřovat do dalších zemí. V roce 1451. po vymření rodu Babenberků, si rakouská šlechta jako nástupce vybrala právě rod Přemyslovců. Tehdy se 18letý Přemysl stává rakouským a štýrským vévodou. Toto však musí stvrdit manželstvím s vdovou po posledním Babenberkovi Markétou, která byla o 30 let starší. 

Po smrti jeho otce Václava I. se z Přemysla stává i český král a zapíše se do dějin neuvěřitelnou zakladatelskou činností – královských měst včetně Českých Budějovic, Ústí nad Labem, Děčína, Písku, Kolína, Klatov či Jihlavy. Královská města znamenají extra příjmy do královské pokladny. Přemyslovo panství od roku 1270 sahá téměř k Jaderskému moři.

Jeho moc ukončí osudná bitva na Moravském poli, která se konala 26. 8. 1278. Přemysl Otakar II. bojoval proti římskému králi Rudolfovi I. Habsburskému a uherskému králi Ladislavovi IV. 

Další osudy slavných si můžete připomenout na stránkách mall.tv v pořadu Životy slavných.

Životy slavných: Napoleon Bonaparte a jeho rychlý vzestup i pád!
VIDEO: Životy slavných: Záhadná smrt Marilyn Monroe
Témata: Životy slavných, Domácí škola, Školák, Mall.tv, pořad, Střední škola, Dějepis, Vzdělání, Student, Historie, Škola on line, Přemysl, Ústí nad Labem, Pavel Zuna, Klatovy, Ladislav, Slavná dna, Kolín, Domácí výuka, Jihlava, Železný, Významná žena, Písek, České Budějovice, Přemysl Otakar II
Mohlo by vás zajímat
Mdloby u porodu, bříško "na spadnutí", spící kojící máma... 10 momentek, které originálně vyjadřují rodinné štěstí
Mrázková Dita
Rodina a vy
GALERIE: Mariah Carey, Justin Bieber, Julia Roberts...Co je spojuje? Mámy samoživitelky! Měly to těžké, ale jejich děti zná celý svět
Formánková Simona
Galerie
Čtyřnásobná máma to dokázala. Bojovala s nadváhou, teď je z ní úspěšná trenérka!
Procházková Simona
Galerie