Maminka.czŽivoty slavných

VIDEO: Životy slavných: Relikviář – druhý nejcennější český poklad

Kristýna Juřicová 6.  11.  2021
Premiéra pořadu o životních osudech významných žen a mužů, který vzniká na Mall TV pod taktovkou Pavla Zuny. Na jeho tvorbě se podílejí autoři populárního pořadu Slavné dny. Skvělá pomůcka k domácí výuce dějepisu, co říkáte? Dnes si zavzpomínáme na cenný poklad, který by se možná doposud ani neukázal, kdyby se neobjevil jeden rakouský obchodník. Jste zvědaví, co to je?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Koncem prvního století po Kristu jsou křesťané pronásledováni a všem, kdo věří v Krista, hrozí trest smrti. V dnešním Remeši se ve vězení sejdou tři muži, kteří byly později prohlášeni za svaté – svatý Maur, svatý Timotej a svatý Apolinář. Svatý Timotej byl osobně požehnán svatým Petrem, jedním ze svatých apoštolů. Setkání těchto tří mužů můžeme vidět v šesti vyobrazeních, všechny ale spojuje jedno: šíření jejich víry. Jenže jejich příběh končí mučednicky – všem je sťata hlava a v křesťanské komunitě začnou mít pověst svatých mučedníků.

Příběh ale pokračuje o mnoho století později, kdy v remešské katedrále uloží do hromadného hrobu ostatky tří mučedníků a označí místo za svatostánek. Toto místo je později dějištěm korunovace všech francouzských králů. Později ale, od konce 11. století, koupí ostatky zakladatel benediktinského kláštera a přidá k nim ještě jeden vzácný ostatek, a to malíček svatého Jana Křtitele. Mezi lety 1180–1220 vzniká mistrovské dílo románského umění v klášteře – Relikviář sv. Maura, sv. Jana Křtitele, sv. Timoteje a sv. Apolináře. Vznikl tak třetí největší relikviář tehdejší Evropy.

Bohužel tyto ostatky jsou po Francouzské revoluci převedeny do místního kostela ve Florennes, kde místní děkan nabídne památku belgickému rodu Beaufort-Spontinů. Tento rod se poté rozhodne přestěhovat do rodového sídla Rakouska-Uherska, na západočeský zámek Bečov nad Teplou, který zakoupil na počátku 19. století. 

2. světová válka

Před počátkem druhé světové války rod doposud nikomu své bohatství neukazoval. Jediné, k čemu přistoupil, bylo pár fotografií z roku 1932 do německého soupisu památek kraje. Po ukončení druhé světové války byl zámek znárodněn – Bečov se totiž stal za války součástí Sudet, tedy říše. Rodina, která zde žila, prchla narychlo do Rakouska a relikvie tedy na zámku zůstávají ukryty.

Československo

V listopadu 1984 se najednou na našem velvyslanectví ve Vídni hlásí host – obchodník Danny Douglas s tím, že nabízí státu čtvrt milionu amerických dolarů, když bude moci odvézt jeden umělecký předmět, který nikomu nechybí a nemá žádnou souvislost s českou historií. To se komunistickému aparátu zdá podivné a ihned začnou Dannyho vyslýchat, co by to tak mělo být, když je za to nabízena taková suma. Relikviář se nakonec našel a stal se nejcennějším předmětem, hned po originálu českých korunovačních klenotů.

Další zajímavé příběhy si pusťte na Mall.tv v pořadu Životy slavných.

Životy slavných: Astrologický génius Tycho Brahe
Životy slavných: Zakladatel mormonské církve Joseph Smith
Témata: Životy slavných, Školák, Školství, Vzdělání, Domácí škola, Střední škola, Historie, válka, Škola on line, Domácí výuka, Dějepis, Jan Křtitel, Slavná dna, Výuka dějepisu, Vídeň, Beau, Sud, Pozadí, Mall TV, Poklad, Evropa, Rakousko, Kristus, Danny, Pavel Zuna
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dnes ordinuje dr. Google: Jsou rady na internetu bezpečné?
Ašenbrenerová Ivana
Časopis Maminka
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Vysočina s cibulí, ultrarychlý porod, rodičovství á la punk. Moderátorka Sandra Pospíšilová zavzpomínala na těhotenství i narození svých pokladů
Mrázková Dita
Slavné maminky
Adoptovala tři děti, aby si splnila sen o velké rodině. Co o nich potom zjistila, je k neuvěření!
Formánková Simona
Příběhy
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
GALERIE: Princezna Charlotte nebo princ George jako dospělí? Neuvěříte, jak budou vypadat děti královských rodin za pár let
Formánková Simona
Galerie
Andrea porodila dceru doma a ukázala fotky: Kéž by byla každá žena po porodu tak silná a šťastná jako já, říká
Víchová Tereza
Porod doma