Maminka.czŽivoty slavných

Vincent van Gogh: Věčně smutný malíř a jeho boj s přeludy a nemocí duše!

Simona Procházková 7.  1.  2021
Premiéra pořadu o životních osudech významných žen a mužů, který vzniká na Mall TV pod taktovkou Pavla Zuny a na jehož tvorbě se podílejí autoři populárního pořadu Slavné dny, vás bude bavit. Skvělá pomůcka k domácí výuce dějepisu, co říkáte? Dnešní díl přibližuje život a těžký úděl světově proslulého malíře Vincenta van Gogha.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Podívejte se na video o pozoruhodném životním osudu geniálního a duševně nemocného umělce Vincenta van Gogha.

Vincent van Gogh se narodil v roce 1853 v Zundertu na jihu Holandska. Rodiče byli protestanti patřící k reformované církvi, v příbuzenstvu měl Vincent kazatele i obchodníky s uměním. Tomu, že by se měl stát malířem, dlouho nic nenasvědčovalo, žádný výrazný talent se u něj neprojevoval.

Nešťastné byly také všechny jeho životní lásky. Vždy se buď dočkal ostrého odmítnutí, nebo byla proti rodina dívky. V jednom případě, kdy žil půldruhého roku s prostitutkou Sien Hoornikovou, alkoholičkou s malou dcerkou, které se v mezidobí narodilo ještě druhé dítě – se proti vzájemnému soužití postavila pro změnu Vincentova rodina.

Van Goghova umělecká cesta se doopravdy začíná psát někdy v roce 1880. To mu už bylo sedmadvacet. Prakticky celé své dílo čítající skoro tisíc maleb a stovky kreseb vytvoří za posledních deset let svého života.

Božena Němcová: Slavná spisovatelka střídala milence a málem skončila na ulici!

V roce 1881 začal Vincent malovat v atelieru manžela své sestřenice, Antona Mauveho, který byl hlavním tvůrcem tehdy úspěšné Haagské školy. Van Goghovy obrazy z té doby jsou temné a často představují svízelný život chudých lidí a jejich utrpení. To platí i o prvním opravdu velkém Vincentově díle Jedlíci brambor z roku 1885.

V témže roce napíše Vincentovi z Paříže jeho bratr Theo, že má potenciálního kupce a ať mu pošle nějaká svá díla. Neprodá se nic. Vincent se na bratra zlobí, ale ten mu odpoví, že jeho temné tóny nemají v impresionistické Paříži šanci na úspěch.

Tím je de facto připravena půda pro zásadní změnu van Goghova stylu. V březnu 1886 přijíždí za bratrem do Paříže a sestěhují se. Po necelém roce bude Theo popisovat jejich soužití jako „téměř nesnesitelné“, ale Vincent se zde seznámí s tehdejší pařížskou bohémou a vytvoří první díla, která nesou jeho – dnes tolik obdivovaný – rukopis.

Gogh přesidluje na jih Francie, do městečka Arles, kam za ním na podzim 1888 přijíždí jeho o pět let starší přítel Gauguin. Slunnou oblast Provence na jihu Francie vyhledává v té době řada malířů. V jednom pokojíku v takzvaném „Žlutém domě“ tady bydlí hned dva slavní umělci, Vincent van Gogh a Paul Gauguin. V Arles se van Goghův talent promítl do mnoha jeho vrcholných děl. Maloval portréty, zátiší i výjevy ze života, ale hlavně chodil po kraji a zachycoval neopakovatelným způsobem místní přírodu.

Jenomže Vincentovo okolí podivínského malíře za svou součást považovat nechce. Má z něj strach. Vincent trpí záchvaty úzkosti, nekontrolovanými stavy, které si zpětně vůbec nevybavuje, trápí ho přeludy a vnitřní hlasy. Jednoho dne zoufalý malíř vezme břitvu a v záchvatu úzkosti si odřízne značnou část levého ucha. Pak ji zabalí do papíru a pošle sedmnáctileté uklízečce v nevěstinci, kam oba s Gauguinem chodili – zřejmě proto, aby ji předala jeho příteli.

Roald Amundsen odešel tak, jak žil, v souboji s přírodou a při hledání neobjeveného!

Po incidentu s uříznutým uchem sepíší občané Arles petici požadující jeho umístění do ústavu. Na jaře 1889 tak van Gogh přijíždí do léčebny pro choromyslné v Saint-Rémy (sán rémi) a stráví zde celý rok. Propustí ho v květnu 1890. Přestěhuje se do malého městečka Auvers-sur-Oise (ovér syroáz) nedaleko od Paříže, aby to měl blíž k bratrovi. Za dva měsíce tady namaluje přes 70 obrazů.

A pak přijde den, kdy Vincent vyjde jako obvykle malovat do polí a večer se vrátí do hostince Ravoux, kde přebýval, s prostřeleným břichem. Policistovi, který přijde incident prošetřit, řekne: „Nikoho neobviňujte, chtěl jsem spáchat sebevraždu.“ Taková je také dodnes oficiální verze. Celý případ však nese řadu nejasností – a tak se pozdější badatelé kloní spíš k závěru, že Vincenta neúmyslně postřelili místní výrostci.  

Bratr Theo přijíždí do Auvers hned, jakmile dostane zprávu o neštěstí, a Vincent van Gogh mu 29. července 1890, ve věku pouhých 37 let, umírá v náručí. Nešťastný Theo, který sám zemře o pouhého půl roku později, napíše, že Vincentova poslední slova zněla:

“Smutek potrvá navždy.“

Pořad Životy slavných uvádí internetová televize Mall.tv.

Životy slavných: Napoleon Bonaparte a jeho rychlý vzestup i pád!
Redakční tip: Historie nemusí být nudná aneb Byl jednou jeden král
Témata: Video, Životy slavných, Nemoc, Historie, Spisovatelka, Malíř, Dějepis, Přelud, Provence, Smutek, Uklízeč, Pavel Zuna, Zátiší, Gogh, Theo, Arles, Tony, Francie, Holandsko, Souboj, Van Gogh, Mall TV, Vincent van Gogh, Slavná dna, Rukopis
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Tajemná linea nigra: Co znamená hnědá čára uprostřed těhotenského bříška?
Machová Martinasim
Těhotenství
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod