Maminka.czBatole

Viróza u dětí: 14 domácích rad a tipů, jak účinně zatočit s nachlazením

Viróza u dětí: 14 domácích rad a tipů, jak účinně zatočit s nachlazením
Nemyslete si, že jen lékař dokáže přesně určit příčinu a vydat doporučení, jak se o dítě starat, když má virózu. Vy to jako jeho máma zvládnete také.

Následující rady jsou generacemi maminek dobře odzkoušené, malému marodovi pomohou a nejsou na předpis. 

1. Zajistěte dostatečný přísun tekutin 

Dostatek tekutin – to je záruka úspěchu. Hydratace totiž může příznivě ovlivnit rozvoj dalších příznaků nemoci a pomáhá je mírnit. Takže se zásobte dostatkem vody, čajů, mléka a také polévek. Takový čistý kuřecí či slepičí vývar se do příjmu tekutin počítá také. 

2. Dejte mu pauzu

Jakmile je dítě unavené, dejte mu pauzu. Pokud se necítí dobře a je vidět, že na něj "něco leze", nepouštějte ho do školky, zrušte kroužky a nechte ho odpočívat. Odpočinek a spánek mají léčivé účinky. 

3. Servírujte jídla, která "nebolí"

Bolí vaše dítě v krku? Servírujte mu taková jídla, která při polykání nebolí – bramborová kaše, puding, vývar a další. Rozhodně se po čas bolení v krku vyhněte kůrkám chleba, starým rohlíkům a vynechejte i ořechy.

Recepty na čtyři sirupy, které pomáhají a dětem chutnají

4. Zvlhčujte místnost i nos

Jestliže má ucpaný noc, zvlhčete vzduch v místnosti, dbejte na čištění ústní dutiny a použijte eukalyptové silice. Často a krátce větrejte, a pokud nemáte zvlhčovač vzduchu, dejte mokrou plenu či ručník na topení. 

Co je viróza?

Viróza je obecný název pro infekci v těle způsobenou virem. Příznaků virózy může být celá řada, ale obvykle se projevuje jako chřipkové onemocnění, ale oproti chřipce má mírnější průběh.

5. Při horečce vlažné obklady

Při horečce pomáhají vlažné obklady na čelo a zátylek, celkové zábaly, a pokud teplota neklesá, konzultujte s lékařem a nasaďte dětský Nurofen nebo Paralen (výborné je oba přípravky v časovém intervalu kombinovat) a další prostředky pro snížení vysoké teploty a horečky.

6. Uspávací elixír: Teplý jablečný džus

Ohřátý jablíčkový džus se lžičkou medu je výborným uspávacím prostředkem, který uvolňuje organismus. Nevěříte? Prostě to vyzkoušejte. 

7. Nachlazení, nebo chřipka?

Pozor, to už asi víte, že mezi oběma nemocemi je velký rozdíl. Nachlazení je záležitost na tři dny, s chřipkou to tak jednoduché není, po třech dnech bude dítěti ještě hůře.  Pak na nic nečekejte a vydejte se k lékaři.

8. Některé děti nemoci "prozvrací"

Bolest bříška i zvracení patří mezi chřipkové symptomy. Některé děti jsou totiž velice citlivé a prožívají nemoci tak, že je „prozvrací“. Pak nasaďte ledové kousky ovoce, elektrolytický nápoj. Dítě musí i během střevních nevolností jíst a pít. Po lžičkách, ale je nezbytné, aby energii přijímalo. Někdo nedá dopustit na ledovou Coca Colu po lžičkách. Pozor ale, nikdy nesmí být light! Umělá sladidla dětskému organismu škodí!

Chřipku je třeba léčit jinak než virózu! Víte jak?

9. Nemá hlad? Nevadí! Tělo ví, co dělá

Dítě vždy něco sní, když má hlad. Na chřipku funguje také dieta – odlehčená jídla, pyré a kašičky. Vraťte se do batolecích let. Na den či dva dítěti jídlo jednoduše pomixujte. Změna ho třeba i pobaví. 

10. Pozor na léky pro dospělé

Léky z lékárny dávejte jen po konzultaci s lékařem, například dospělý Coldrex v poloviční dávce je pro dítě nevhodný a zatěžující. Vždy dítěti podávejte jen takové léky, které schválil pediatr.

11. Cibulový sirup: Zázrak našich babiček

Znáte jej? Věřte, že je zázračným lékem prakticky na každou dětskou virózu. Do mísy nakrájejte 2–3 cibule a vrstvěte: Vrstvu cibule prosypte cukrem a pokračujte, dokud není sklenice plná (navrch přijde cukr). Nechte jeden den odstát a pak dávejte marodovi během dne po lžičkách. Funguje i s medem, jen cibule pustí méně šťávy. Zabírá na kašel, rýmu a další sezónní neduhy. 

 

Med je výborný pomocník. Dávejte ho ale do čaje, který má cca 40 stupňů, jinak ztratí své účinné látky.

 

12. Zázvor na rýmu

Zázvorový čaj s citronem by měl mít pokojovou teplotu. Dobře jej oslaďte medem. A ještě než se dítě napije, ať si k čaji přičichne. Štiplavá vůně skvěle pročistí dutiny a spustí rýmu.

Primář dětského oddělení: Občas se antibiotika asi užívají častěji, než je nutné

13. Bylinky mějte po ruce

Na kašel je výborný čaj z mateřídoušky, heřmánku nebo jitrocele. Vždy ale odhadněte vazkost hlenu. Pokud má dítě suchý a dráždivý kašel, sáhněte po jitroceli, mateřídouška pak usnadňuje následnou rekonvalescenci.

14. Posilujte imunitu průběžně  

Pro posílení imunity užívejte dlouhodobě přípravky z echinacey, rakytníku nebo aceroly.

Více se tomuto tématu věnuje listopadové vydání časopisu Maminka, které můžete koupit na www.ikiosek.cz/maminka.

Klepněte pro větší obrázek
Maminka
Témata: Děti, Zdraví, Batole, Miminko, Praktické rady, Naše tipy, Kašel, Ověřeno rodiči, Dostatečný přísun, Cibulový sirup, Jablečný džus, Řád, Domácí řád, Cibule, Med, Posílení, Zátylek, Mateřídouška, Paralen, Starý rohlík, Lžička, Neduh, Hovězí, Nurofen, Coldrex

Mohlo by vás zajímat
Porod patří domů, stejně jako smrt, říká porodní asistentka. Proč (ne)rodit doma?
Milovala narozeniny. Manžel a děti je slaví i po její smrti. A tohle mámě píší
Očkování proti covidu se nejspíš nevyhnou ani děti. Kdy to bude a za jakých podmínek?
Jak během chvilky zklidníte rozzuřené dítě? Naučte se tyto chytré metody!
Meghan porodila. Je to kluk! Na svět nakonec přišel v nemocnici
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Prvorozený, prostřední, nebo benjamínek? Kdo z nich to má nejtěžší?
Tohle se syn naučil ve školce. Docela nepříjemně nás to překvapilo
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po

Horoskopy

Blíženci Jestliže randíte, protějšek vás začne nudit. Najednou máte pocit, že nemáte dostatek svobody a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kamil, Vladivoj, Kunhuta

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné