Nemyslete si, že jen lékař dokáže přesně určit příčinu a vydat doporučení, jak se o dítě starat, když má virózu. Vy to jako jeho máma zvládnete také.
Následující rady jsou generacemi maminek dobře odzkoušené, malému marodovi pomohou a nejsou na předpis.
1. Zajistěte dostatečný přísun tekutin
Dostatek tekutin – to je záruka úspěchu. Hydratace totiž může příznivě ovlivnit rozvoj dalších příznaků nemoci a pomáhá je mírnit. Takže se zásobte dostatkem vody, čajů, mléka a také polévek. Takový čistý kuřecí či slepičí vývar se do příjmu tekutin počítá také.
2. Dejte mu pauzu
Jakmile je dítě unavené, dejte mu pauzu. Pokud se necítí dobře a je vidět, že na něj "něco leze", nepouštějte ho do školky, zrušte kroužky a nechte ho odpočívat. Odpočinek a spánek mají léčivé účinky.
3. Servírujte jídla, která "nebolí"
Bolí vaše dítě v krku? Servírujte mu taková jídla, která při polykání nebolí – bramborová kaše, puding, vývar a další. Rozhodně se po čas bolení v krku vyhněte kůrkám chleba, starým rohlíkům a vynechejte i ořechy.
4. Zvlhčujte místnost i nos
Jestliže má ucpaný noc, zvlhčete vzduch v místnosti, dbejte na čištění ústní dutiny a použijte eukalyptové silice. Často a krátce větrejte, a pokud nemáte zvlhčovač vzduchu, dejte mokrou plenu či ručník na topení.
5. Při horečce vlažné obklady
Při horečce pomáhají vlažné obklady na čelo a zátylek, celkové zábaly, a pokud teplota neklesá, konzultujte s lékařem a nasaďte dětský Nurofen nebo Paralen (výborné je oba přípravky v časovém intervalu kombinovat) a další prostředky pro snížení vysoké teploty a horečky.
6. Uspávací elixír: Teplý jablečný džus
Ohřátý jablíčkový džus se lžičkou medu je výborným uspávacím prostředkem, který uvolňuje organismus. Nevěříte? Prostě to vyzkoušejte.
7. Nachlazení, nebo chřipka?
Pozor, to už asi víte, že mezi oběma nemocemi je velký rozdíl. Nachlazení je záležitost na tři dny, s chřipkou to tak jednoduché není, po třech dnech bude dítěti ještě hůře. Pak na nic nečekejte a vydejte se k lékaři.
8. Některé děti nemoci "prozvrací"
Bolest bříška i zvracení patří mezi chřipkové symptomy. Některé děti jsou totiž velice citlivé a prožívají nemoci tak, že je „prozvrací“. Pak nasaďte ledové kousky ovoce, elektrolytický nápoj. Dítě musí i během střevních nevolností jíst a pít. Po lžičkách, ale je nezbytné, aby energii přijímalo. Někdo nedá dopustit na ledovou Coca Colu po lžičkách. Pozor ale, nikdy nesmí být light! Umělá sladidla dětskému organismu škodí!
9. Nemá hlad? Nevadí! Tělo ví, co dělá
Dítě vždy něco sní, když má hlad. Na chřipku funguje také dieta – odlehčená jídla, pyré a kašičky. Vraťte se do batolecích let. Na den či dva dítěti jídlo jednoduše pomixujte. Změna ho třeba i pobaví.
10. Pozor na léky pro dospělé
Léky z lékárny dávejte jen po konzultaci s lékařem, například dospělý Coldrex v poloviční dávce je pro dítě nevhodný a zatěžující. Vždy dítěti podávejte jen takové léky, které schválil pediatr.
11. Cibulový sirup: Zázrak našich babiček
Znáte jej? Věřte, že je zázračným lékem prakticky na každou dětskou virózu. Do mísy nakrájejte 2–3 cibule a vrstvěte: Vrstvu cibule prosypte cukrem a pokračujte, dokud není sklenice plná (navrch přijde cukr). Nechte jeden den odstát a pak dávejte marodovi během dne po lžičkách. Funguje i s medem, jen cibule pustí méně šťávy. Zabírá na kašel, rýmu a další sezónní neduhy.
Med je výborný pomocník. Dávejte ho ale do čaje, který má cca 40 stupňů, jinak ztratí své účinné látky.
12. Zázvor na rýmu
Zázvorový čaj s citronem by měl mít pokojovou teplotu. Dobře jej oslaďte medem. A ještě než se dítě napije, ať si k čaji přičichne. Štiplavá vůně skvěle pročistí dutiny a spustí rýmu.
13. Bylinky mějte po ruce
Na kašel je výborný čaj z mateřídoušky, heřmánku nebo jitrocele. Vždy ale odhadněte vazkost hlenu. Pokud má dítě suchý a dráždivý kašel, sáhněte po jitroceli, mateřídouška pak usnadňuje následnou rekonvalescenci.
14. Posilujte imunitu průběžně
Pro posílení imunity užívejte dlouhodobě přípravky z echinacey, rakytníku nebo aceroly.
Více se tomuto tématu věnuje listopadové vydání časopisu Maminka, které můžete koupit na www.ikiosek.cz/maminka.
