Maminka.czDěti a nemoci

Virózy už začínají! Proč horečku u nejmenších nemusíte hned srážet?

Simona Procházková 18.  9.  2019
Virózy už začínají! Proč horečku u nejmenších nemusíte hned srážet?
Dny jsou stále chladnější a úměrně s tím stoupá počet malých marodů. Nachlazení a infekce horních cest dýchacích jsou u dětí často spojeny se zvýšenou teplotou nebo dokonce vysokými horečkami. Ty mohou být, ačkoli se to nezdá, někdy dokonce prospěšné. Proč? A kdy už vyhledat lékaře?

V první řadě je důležité vědět, že horečka není sama o sobě nemocí, jde pouze o příznak, že v organismu není něco v pořádku. Jde vlastně o přirozený obranný mechanismus v těle, při kterém může imunitní systém lépe bojovat proti choroboplodným zárodkům. Jako zvýšenou označujeme u malých dětí obvykle tělesnou teplotu mezi 37 a 38 °C, nad 38,5 °C hovoříme již o horečce. Pokud teploměr ukáže hodnotu nad 40,5 °C, jedná se o tzv. hyperpyrexii, kterou je třeba, na rozdíl od horečky, vždy brát jako velmi závažný, v nejhorším případě i život ohrožující, stav (silné křeče, poruchy vědomí…).

Nezasahujte hned!

„Nejčastější příčinou horečky je virová či bakteriální infekce. Mohou ji však zapříčinit i neinfekční onemocnění provázená zánětem. Termoregulační systém, který se nachází v mozku, teplotu zvýší, jakmile dojde v těle k zánětlivým reakcím na vnější či vnitřní podněty. V důsledku vyšší teploty těla se pak zvyšuje aktivita imunitního systému a tlumí se množení některých bakterií a virů,“ vysvětluje praktický lékař MUDr. Michal Lazák.

U nejmenších dětí je horečka pro tělo vyčerpávající, ovšem pokud jde o zvýšenou teplotu, ta může být tedy do určité míry žádoucí, a pokud nestoupá nebo netrvá dlouho, doporučuje se ji nepotlačovat. Léčbu je na místě zahájit, jakmile přesáhne 38 °C a neklesá. V minulosti bývala horečka vážným problémem, dnes již máme k dispozici účinná antipyretika (léky snižující horečku), jako jsou paracetamol či ibuprofen (např. Paralen, Ibalgin, Nurofen, Panadol), která obvykle spolehlivě zaberou a horečka ustoupí.

Měříte správně?

„U kojenců měříme tělesnou teplotu nejlépe a nejpřesněji v konečníku, od konečné naměřené hodnoty je pak potřeba odečíst 0,5 stupně. Nejčastější příčinou vzestupu teploty (až v 90 % případů) je infekce – virová nebo bakteriální, onemocnění dýchacích cest, chřipka, zánět středního ucha, onemocnění zažívacího a močového ústrojí. Dále může být horečka reakcí po očkování, při přehřátí dítěte a při prořezávání zoubků. K vzácným příčinám patří například nádory a krevní onemocnění,“ říká MUDr. Ivana Kobrlová, praktická lékařka pro děti a dorost z Nemocnice Mělník.

Horečka u kojenců není nepřítel

Jak děťátku pomoci?

Malý pacient s horečkou je vyčerpaný, schvácený, potí se, může ho trápit svalový třes a zimnice. První pomocí je zajistit klidový režim a dbát na dostatečný příjem tekutin. Kromě léků lze horečku snížit i za pomoci zábalů či omývání vodou (o teplotě 29 až 32 °C) nebo vlažné sprchy. Při zábalech by voda měla mít teplotu přibližně 25 °C. Zábaly (spíše vlažné než studené) přikládejte na hrudník a břicho, končetiny přitom zůstávají volné. Po uplynutí 10 až 15 minut znovu změřte teplotu a případně přiložte nový zábal. Pozor, zábaly ani omývání neprovádíme v situaci, kdy má dítě mramorovanou kůži nebo studené končetiny.

Když pořád stoupá…

Při vysoké horečce je dítě zpravidla mrzuté, plačtivé, bolestivě reaguje a může být ohrožené dehydratací a febrilními křečemi. „V takovém případě je potřeba zasáhnout, podat léky (nejlépe ve formě čípku nebo sirupu) a dbát na pravidelnou hydrataci. Vyšetření lékařem (ihned) je nutné, má-li dítě současně poruchu vědomí, je apatické, nereaguje na běžný podnět, má poruchu hybnosti, krvavé skvrnky na kůži. Vždy je rovněž nutné vyšetření dítěte mladšího než tři měsíce s horečkou nad 39,5 °C , která trvá déle než 24 hodin, u staršího kojence pak déle než tři dny,“ zdůrazňuje MUDr. Ivana Kobrlová.

S léky opatrně!

U dětí je na místě ostražitost a pečlivé dávkování (léčiva se u kojenců a batolat dávkují podle hmotnosti, nikoli věku). „Distribuce léků v dětském těle je jiná než u dospělých. Jednotlivé orgány dozrávají postupně, proto jsou na působení léčiv mnohem citlivější. Děti jsou menší a lehčí, mají výrazně větší podíl vody v těle a jinou skladbu jednotlivých látek i počet tělesných buněk. U dospělého člověka dosahuje voda v těle 55 %, u novorozence je to až 70 %, léky tedy budou v obou případech účinkovat odlišně. U dětí je potřeba dávkovat léky nejen podle tělesné hmotnosti, ale je třeba vzít v úvahu i konzistenci a charakter léčiva,“ říká MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce.

Témata: Zdraví, Kojenec, Děti, Batole, Nemoc, Děti a nemoci, HMO, Lék, Zvýšená teplota, Viróza, Ibalgin, Teplota, Zábal, Nemocnice na Homolce, Horečka, NEJ, Nurofen, Nemocnice Mělník, Vysoká horečka, Teploměr, Ohrožující stav, Ibuprofen, Zac, Paracetamol, Infekce, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Orgasmický porod: Je vůbec možné ho opravdu zažít?
Víchová Tereza
Hypnoporod
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
kog
Porod
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Hysterický záchvat: Zvládněte ho bez stresu! Tohle na vzteklouny platí
Láchová Michaela
Výchova
První vteřiny po porodu: 30 fotek neopakovatelného zážitku zrození
Víchová Tereza
Galerie