Maminka.czPředškolák

Víš, máma pracuje...

, Časopis Maminka
5. 4. 2010
Víš, máma pracuje...
Ráno táhnou dítko směrem ke školce či ke škole, za pár minut už běží do práce, odpoledne berou stejnou trasu opačným směrem, k tomu ještě s nákupními taškami... Ano, řeč je o pracujících matkách.

Musím přiznat, že když jsem se vracela z mateřské dovolené do práce, měla jsem obří růžové brýle, které mi v tom kalupu spadly z nosu už první týden plného provozu,“ směje se dnes už s nadhledem Andrea z Hradce Králové. Ze začátku téhle nové životní etapy ale zdaleka tak veselá nebyla.

„Brečela jsem skoro každý den - někdy vyčerpáním, někdy vztekem, někdy strachy. Mladší syn hrozně plakal každé ráno ve školce, většinou začal už na křižovatce a ve třídě se pak se mnou o něj učitelka musela přetahovat. Starší syn byl vyjukaný z první třídy a po třech dnech si postavil hlavu, že už tam nepůjde. Následující den mladší syn onemocněl,“ vykládá Andrea.

Ale ani ona to neměla lehké. „Do práce jsem se hrozně těšila, mám ráda lidi a společnost a doma mě to už opravdu nebavilo. Navíc jsem se vracela tam, odkud jsem před šesti lety odešla, a to mi dodávalo odvahu. Byla jsem samozřejmě hrozně naivní, ve firmě se všechno změnilo a já přišla mezi dvacetileté ambiciózní slečny, které mi nic nedarovaly, natož aby mě třeba ze začátku omluvily s ohledem na děti nebo na to, že se vracím po delší pauze, takže stres na druhou,“ vzpomíná Andrea.

Obojí je možné

Podobné pnutí mezi pracovním a soukromým životem zažívají denně desetitisíce žen. Někteří lidé, bohužel často na vedoucích postech, jsou dokonce toho názoru, že matka malých dětí prostě nemůže pracovat na sto procent. Možná kdyby tušili, jak jim taková máma bude za místo a vstřícnost vděčná, změnili by názor.

Velký problém je v tom, že se u nás zatím moc nenosí částečné pracovní úvazky nebo práce z domova. Většina žen, které si na vlastní kůži prožily tzv. mateřskou dovolenou (jejíž název pravděpodobně vymyslel někdo, kdo ji naopak nikdy nezažil), by mohla z fleku dělat zkoušky na vysoké manažerské - mají obrovské zkušenosti v logistice, vedení podřízených, výhodných nákupech a dalších odvětvích a jejich efektivita práce je vzhledem ke schopnosti soustředit se na mnoho věcí najednou obrovská.

Podle Renaty Rydvalové, ředitelky sekce slaďování osobního a pracovního života Centra andragogiky, je v první řadě nutné, abychom si všechny ujasnily, jakou roli chceme zastávat. „Prostě mít jasno v tom, zda chci být matkou na plný úvazek a plně si to vychutnávat, nebo zda chci i nadále, tedy i během rodičovské dovolené, pracovat - alespoň částečně. V tom druhém případě je pak nutné skloubit péči o rodinu a zaměstnání. Není pravda, že dítě potřebuje péči matky 24 hodin denně, to samozřejmě nemluvím o nejmenších kojencích a také některých dalších fázích vývoje dítěte, kdy je mu nutné vzhledem k jeho citovým potřebám věnovat pozornost. Ovšem i budování vztahu dítěte k další osobě, například k otci nebo babičce, ho v jeho vývoji jenom podpoří,“ říká Renata Rydvalová.

„V případě, že se matka rozhodne pro druhou variantu a bude se v této roli cítit spokojená, zcela jistě tím přispěje rodině více, než kdyby byla nespokojená doma na plný úvazek. Žena si prostě musí stanovit priority a najít rovnováhu a hlavně nezapomínat sama na sebe,“ dodává.

Mám hospodyni. No a co?

Přestože dnes už je docela běžné mít pomocnici na úklid či chůvu k dětem, řada z nás to buď a priori odmítá, anebo má pak výčitky, že všechno nezvládá sama. Kde se tyhle pocity berou? „Já osobně si myslím, že my ženy máme zakódováno, že péči o domácnost musíme zvládnout vlastními silami. Rády se o domácí práce podělíme s manželem, to ale dělba práce ,zůstává v rodině‘.

V případě, že si najmeme pomocnici, v některých z nás to vyvolá pocit, že domácnost nezvládáme, a že tedy děláme něco špatně. Nicméně doba se zcela změnila a na zaměstnané ženy jsou kladeny mnohem větší nároky, do jejichž splnění musíme investovat stále více času a energie. A už jsme opět u výše zmiňovaných priorit - co tedy s energií, která nám ještě za ten den nebo pracovní týden zbyla, jak s ní naložit? Vydáme ji na společné chvíle s rodinou, naše koníčky, či si ji dobijeme odpočinkem (třeba i aktivním), anebo ji vyplýtváme na úklid, vaření, praní a žehlení?“ ptá se Renata Rydvalová.

Většina žen na mateřské dovolené tvrdí, že mnohem horší než permanentní nevyspání a kolotoč kolem dítěte je nedostatek času sama na sebe. Potvrzuje to i Renata Rydvalová: „Ano, ono je někdy jednoduché si říci - musím si najít čas také sama na sebe.

Jenže jak to udělat? Ovšem ona v podstatě i péče o potomka nám pomáhá rozvíjet naše schopnosti a dovednosti, které jsou typické spíš z pracovního prostředí. Jednou z nich je například tzv. time management neboli práce s časem. Ženy mají v tomto směru výhodu, protože jsou schopny zvládat více činností najednou. Když už tedy musíme žehlit a nemáme hyperaktivní dítě, se kterým to vzhledem k bezpečnosti prostě nejde, tak proč to nechávat až na večer, kdy jsou všichni v posteli. Děti nám rády pomohou podávat prádlo, skládat a rozhazovat to nevyžehlené.

Najde se opravdu řada činností, které můžeme zvládnout za bdělého stavu potomka. Nemusíme a neměly bychom si tyto činnosti nechávat až na dobu, kdy se najde vhodná chvilka, kterou bychom mohly využít pouze samy pro sebe, ať už během spinkání, nebo když nám babička potomka pohlídá, protože v případě, že péči sama o sebe zanedbáme, nebude trvat dlouho a stane se z nás ukřičená, nespokojená, nervózní a nešťastná matka.“

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Batole, Předškolák, Jen pro maminku, Podřízený, Vedoucí post, Nešťastná matka, Výhodný nákup, Máma, Pracovní týden

Mohlo by vás zajímat
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Kolik slov skutečně mají umět dvouleté děti. Hlavně na ně nikdy nešišlejte!
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli

Horoskopy

Vodnář Na první pohled působíte sebevědomě a čile. To se líbí zejména nadřízenému, který vás hned od pondělí…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miluše, Miluška, Jerguš

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné