Maminka.czKoronavirus

Vitamín D pomáhá proti Covidu. Jak ho do sebe dostat teď v zimě?

redakce 27.  1.  2021
Vitamín D pomáhá proti Covidu. Jak ho do sebe dostat teď v zimě?
Jíst vitamín D je trendy. A ne, nejde jen o nějakou hloupou módu, on je totiž skutečně důležitý. Hraje zásadní roli ve fungování naší imunity, a proto nás může ochránit mimo jiné před koronavirem. V zimě nám přitom obvykle chybí. Kde ho najdeme?

Česká zima s sebou nese nižší příjem ovoce a zeleniny i méně pobytu na slunci. Vedoucí lékař oddělení léčebné výživy FN Motol Petr Tláskal ve videu mluví o vitaminu D a jeho spojitosti s tuky ve výživě.

Oproti létu, kdy organismus vytváří vitamin D po vystavení kůže slunci, jsme v zimě odkázáni na vitamíny z jídla. Podle doktora Tláskala můžeme mít nedostatek vitaminu D už během listopadu. Jeho zásoba totiž přetrvá v těle nejvýše tři až čtyři týdny a poslední vydatné sluníčko si většinou užijeme koncem září. 

Přitom má velký vliv na kosti, svaly, zuby, imunitu i genetiku, dal by se klidně považovat za vitamin dlouhověkosti.

Vitamin D není samozřejmě samospasitelný a před možnou nákazou nedokáže ochránit na sto procent, jako prevence funguje ale na jedničku. Pokud jste v dobré zdravotní kondici, máte menší pravděpodobnost, že onemocníte, a v případě že ano, lze očekávat mírný průběh nemoci a rychlejší uzdravení. Jeho efekt není prvoplánovitě „protivirový“, ale spočívá v tom, že účinně podporuje a posiluje přirozenou obranyschopnost organismu. Prostřednictvím tzv. cytokynů mohou totiž některé omega-3 mastné kyseliny snižovat zánětlivé procesy v těle a k jejich kontrole přispívá také vitamin D. „Dlouhodobý nedostatek vitaminu D je prokazatelně spojen s vyšší náchylností k akutním respiračním infekcím,“ říká Jan Boženský, primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice.

Potraviny s obsahem vitaminu D

Ideálním zdrojem jsou mořské ryby, ale najdeme ho i ve vejcích, mléce a mléčných výrobcích. Výhodou dnešní doby je obohacování některých potravin vitaminem D. V Čechách ještě nejde o tak častou praktiku jako v některých jiných státech, ale i tak najdete na trhu výrobky, které vitamin D obsahují.

Polykání denní lžičky rybího oleje už je minulostí. A kdybyste se přeci jen rozhodli pro tuto cestu, najdete mnoho doplňků stravy ochucených třeba skořicí, aby chutnaly i dětem.

Vitamin D jedině s tukem!

Některé vitaminy jsou rozpustné pouze v tucích, se kterými se v těle vstřebávají. Kromě vitaminu D je to například vitamin A. V živočišných produktech je tento problém vyřešen – obsahují rovnou i tuky. Lidské tělo si umí vitaminy vytvořit i z takzvaných provitaminů. Pokud se rozhodnete pro obohacení jídelníčku zeleninou bohatou na provitaminy A, jako je mrkev, kapusta, špenát a další, zpracujte je do salátu s rostlinným olejem nebo do pomazánky s margarínem.

Projevy nedostatku vitaminu D

*nechutenství nebo zažívací obtíže

*únava, pocit vyčerpání

*vysoký krevní tlak

*chronické krvácení dásní

*bolest svalů a kloubů až svalová ochablost

*podrážděnost, časté výkyvy nálad

*nevysvětlitelné hubnutí

Vitamín D je důležitý pro maminku i miminko. Najdete ho v rybách
15 nejlepších potravin pro děti. Budou po nich zdravější a chytřejší!

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Koronavirus, Imunita, Móda, Hubnutí po porodu, Hubnutí, Trend, Vítkovická nemocnice, Petr Tláskal, Kapusta, Vitamín d, Vitamín, Zima, Covid, Jan Boženský, Čechy, Organismus, Fakultní nemocnice Motol
Mohlo by vás zajímat
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Blesk pro ženy
Vaše příběhy
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod