Maminka.czTěhotenství

Vitaminy v těhotenství: Zeleninu, nebo tabletku?

24. 10. 2018
Vitaminy v těhotenství: Zeleninu, nebo tabletku?
Pro své nenarozené miminko chcete samozřejmě to nejlepší. Jenže stačí spoléhat na to, že veškeré prospěšné a důležité živiny mu dodáte zdravým a vyváženým jídelníčkem? Nebo je vhodné užívat ještě „navíc“ nejrůznější tabletky? Lékaři je nezatracují, ale důrazně varují, nepřehánějte to s nimi!

Pravdou je, že většinu zdraví (vašeho vlastního i plodu v děloze) prospěšných látek získáte z pestré a nutričně bohaté stravy. Přesto to ale v některých případech nemusí stačit (maminky vegetariánky, kuřačky, chronicky nemocné či alergické na některé potraviny). Těhotenství představuje pro váš organismus velkou zátěž a během své „těžké práce“ na růstu a vývoji dítěte spotřebovává zvýšené množství některých látek a živin, které mu mohou chybět. Pokud se tedy rozhodnete jakékoli vitaminové tablety nebo jiné doplňky stravy užívat, v první řadě proberte váš záměr s ošetřujícím lékařem, který vám doporučují takové, které jsou určeny speciálně pro těhotné ženy. A nikdy nepřekračujte doporučenou denní dávku!

Narodí se obřík?

Žádné obavy. Lékaři se shodují, že obecně rozšířený mýtus o tom, že pokud nastávající maminka pravidelně užívá vitaminové preparáty, narodí se jí miminko s vyšší porodní vahou, není pravdou. „Jednoznačná spojitost vitaminových doplňků s vyšší porodní váhou miminka není prokázána. V dnešní době, díky tomu, že se máme velmi dobře a naše strava je všeobecně bohatší a pestřejší, se rodí běžně děti s o něco vyšší porodní hmotností, než tomu bylo dříve,“ říká gynekolog MUDr. Pavel Turčan a pokračuje: „Zdravá a vyvážená strava, která obsahuje velké množství různých druhů čerstvé zeleniny a ovoce a případně alespoň dvakrát týdně mořskou rybu, je pro nastávající maminku to nejlepší. Ale i když se budete hodně snažit, ne vždy je příjem živin a vitaminů zcela vyvážený. Proto doporučuji nějaké přípravky s vitaminy pro těhotné užívat. Pokud má žena opravdu pestrou stravu, není to nutné každý den, ale postačí alespoň ob dva nebo tři dny, abyste doplnily i to, co se vám v každodenní stravě nepodařilo.“

Co se dostane k miminku v děloze? Svým jednáním ho můžete ovlivnit

Železo proti předčasnému porodu

Pokud se poctivě snažíte jíst zdravě, váš jídelníček je bohatý na ovoce, zeleninu, ryby, mléčné výrobky a luštěniny, nemusíte tedy za speciální vitaminové preparáty utrácet. Platí totiž, že vitaminy a další tělu prospěšné látky obsažené v běžné stravě se lépe vstřebávají nežli jejich syntetické formy. Výjimkou jsou ale kyselina listová a železo, které se podílejí na správné krvetvorbě a podporují růst a zdárný vývoj plodu. Proto je v období těhotenství potřeba dodávat je do těla ve zvýšeném množství.

Nedostatek železa může být důvodem mnoha problémů, nejčastěji se projevuje únavou či bolestmi hlavy. Pokud se těhotná cítí často unavená, bývá to v mnoha případech právě důsledkem nízkého příjmu železa. Jeho nedostatek může být dokonce důvodem předčasného porodu či nízké porodní váhy dítěte. V tabletách by mělo být podáváno pouze ženám s prokázanou chudokrevností, jeho nadužívání totiž způsobuje zažívací potíže a zácpu, což může velmi zkomplikovat život.

(Nejen) pro bystrý mozek

Kyselina listová, neboli také folát či vitamin B9, je důležitá pro vývoj centrální nervové soustavy miminka, funguje jako prevence vrozených vývojových a rozštěpových vad, potratu a předčasného porodu. Pomáhá při tvorbě červených krvinek, její nedostatek může vést k vrozeným vývojovým poruchám. Bylo prokázáno, že její užívání snižuje riziko také vrozených vad srdce, močových cest i končetin.

Ve kterých potravinách ji najdete nejvíce? Dopřávejte si zelený hrášek, kapustu, brokolici a květák, vejce, mléko, luštěniny, ořechy, obilné vločky, celozrnné pečivo, sušené fíky a datle. Kyselinou listovou se nemůžete předávkovat, patří k vitaminům rozpustným ve vodě a její přebytky vyloučí tělo močí.

Co ještě skutečně potřebujete?

Pro zdárný vývoj plodu je potřeba ještě několik základních živin, na které byste neměly zapomínat a měly byste dbát na to, abyste jich svému tělu dodávaly dost. „Zajištění dostatečného množství všech tzv. mikroživin je předpokladem pro správný vývoj plodu a následně i růst miminka. Zároveň maminka předejde problémům, jako jsou lámavost nehtů, vypadávání vlasů, akné či záněty ústní dutiny, které jsou právě spojené s nedostatkem vitaminů,“ uvádí gynekolog MUDr. Vladimír Slavík. Které to tedy jsou?

*Omega-3 mastné kyseliny: starají se o normální rozvoj mozkové kůry a tím i paměti, vnímání, zraku i myšlení. Děti, které v prenatálním období přijímají dostatečné množství těchto kyselin, mívají vyšší IQ, lepší psychomotorický vývoj a vyšší porodní hmotnost. Najdete je zejména v mořských rybách.

*Jód a vitamin D3:  jód zajišťuje správné fungování nervového systému a štítné žlázy, která produkuje hormony řídící látkovou výměnu, růst a psychomotorický vývoj plodu, vitamin D3 se zase podílí na tvorbě kostní hmoty a na správném fungování imunitního systému. Na jód jsou bohaté mořské ryby, zdrojem vitaminu D3 jsou rostlinné oleje, margarín, mléko a vejce.

*Vitamin E: pomáhá chránit buňky a tkáně před tzv. volnými radikály, hraje významnou roli při krvetvorbě a pomáhá tělu využívat omega-3 mastné kyseliny. Najdete ho v rostlinných olejích, ořeších a semenech.

Těstoviny v těhotenství? Raději moc ne, mohou dětem způsobit cukrovku
Sedm nepříjemných věcí, které vás mohou v těhotenství překvapit!
Dlouhověkost dítěte můžete ovlivnit už během těhotenství. Jak?
Témata: Těhotenství, Zdraví, Miminko, Praktické rady, Výživa a stravování, Psychomotorický vývoj, Bolest hlavy, Těžká práce, Ošetřující lékař, Bystrý mozek, Těhotná žena, Dnešní doba, Rostlinný olej, Železo, Zelení, Kostní hmota, Velká zátěž, Správný vývoj, Vitaminový preparát, Běžná strava, Předčasný porod, Kyselina, Základní živina, Syntetická forma, Plod

Mohlo by vás zajímat
7 nečekaných způsobů, jak malé dítě vyznává lásku rodičům
Velký rodinný a vztahový horoskop pro rok 2021: Co čeká vaše znamení?
Takhle vypadá porod! Neuvěřitelné detaily, dojemné první momenty, intimita
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Maminkou roku 2020 je Kateřina Tichá! Kdo vyhrál jednotlivé kategorie?
Mateřská dovolená 2021: Vše, co potřebujete vědět
Maminka roku: Miluši Smékalové bylo 23, když se rozhodla postarat se o sourozence
Představy vs. realita. Vánoční fotky dětí, které se tak úplně nepovedly

Horoskopy

Beran Profesně se snažíte a moc vám to prospívá. U kolegů jste opět oblíbení a šéf je z vašich výkonů…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ctirad, Česlav, Ctislav

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné