Maminka.czZdraví

Víte, čeho si všímat při výběru éterických olejů? Máme pro vás 7 rad, na co si dát pozor

Markéta Novák Matějková 25.  10.  2016
Poradíme vám, jak vybírat éterické oleje a prozradíme, jak poznáte, že se jedná o přírodní výrobek, který obsahuje dostatek účinných látek.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Aromaterapeutka Adéla Zrubecká z Nobilis Tilia pro nás shrnula základní pravidla při úžívání éterických olejů.

  • Prostudujte si důkladně účinky éterických olejů. S výběrem vám jistě pomůže zkušený aromaterapeut, který vám pomůže najít takové vůně, které jsou vám příjemné a zároveň působí tak, jak potřebujete.
  • Pečlivě si vybírejte kvalitu éterických olejů. Příliš levné éterické oleje nevzbuzují dojem spolehlivosti. Vedle čistých přírodních éterických olejů se totiž vyrábějí rovněž oleje syntetické. Jejich cena je několikanásobně nižší než cena éterických olejů přírodních, jejich bioaktivita je však sporadická nebo žádná. Skutečnou biologickou aktivitu zaručují pouze 100% přírodní éterické oleje. Ty se získávají většinou z monokulturně pěstovaných rostlin, méně z rostlin divoce rostoucích. Při nákupu éterických olejů pro aromaterapii je třeba, aby oleje byly co nejkvalitnější, a tak jsme měli jistotu v jejich zdokumentovaných účincích.
  • Řada prodávaných éterických olejů nese označení „Vonná kompozice“ nebo „Pouze do aromalamp nebo do pot-pouri“ (směsi suchých květů). Ty jsou převážně syntetické nebo ředěné a pro zevní či vnitřní užití nejsou vhodné. Syntetické éterické oleje sice voní podobně jako přírodní, postrádají však příslušnou biologickou aktivitu. Syntetické jsou také tzv. „přírodně identické" oleje.
  • Vyšší cena éterických olejů by teoreticky měla být zárukou kvality, na druhé straně je zbytečné kupovat předražené zboží. Rostliny, ze kterých se éterické oleje získávají, se pěstují v řadě zemí celého světa a dodavatelé je získávají často ze stejných zdrojů. Jestliže vám tedy dva obchodníci nabízejí éterické oleje ze stejné oblasti a stejné sklizně, ptejte se, co je příčinou vyšší ceny. Pokud nedostanete uspokojivou odpověď, kupte si bez obav levnější variantu.
  • Zachovejte kvalitu éterických olejů během užívání. Éterické oleje rychle vyprchávají, proto nenechávejte lahvičky dlouho otevřené. Nevystavujte éterické oleje teplotním extrémům a výkyvům teplot. Ideální způsob uchování je v chladu, temnu a ne v lednici.
  • Dbejte na správnou koncentraci a ředění. Nikdy nepoužívejte neředěné éterické oleje, ať už jednodruhové nebo jejich směsi, neředěné přímo na pokožku, mohou způsobit podráždění. Pro použití na pokožku – pro masáž, pěstění pleti nebo koupel, doporučujeme éterické oleje mísit s kvalitními rostlinnými oleji, nejlépe těmi, které jsou lisované za studena.
  • Pro příklad: do koupele se přidává okolo 10 kapek éterického oleje (doporučujeme rozředit v nosném oleji, ideálně v rostlinném lisovaném za studena, nebo rozmíchat v medu, mléce či smetaně a podobně), do 50 ml masážního oleje cca 25 kapek, do aromalampy 4 – 8 kapek.
  • Chcete-li použít éterické oleje k podpůrné léčbě, nezapomeňte se poradit s odborným aromaterapeutem.
Ptejte se aromaterapeutky Adély Zrubecké na vše, co vás zajímá

Jak poznáme přírodní přípravek?

Jediným opravdu spolehlivým vodítkem jsou podle Adély Zrubecké jsou certifikace. Zatímco značení biopotravin podléhá legislativě Evropské unie, používání termínů „bio“ či „přírodní“ v kosmetickém průmyslu není zatím zákony nijak omezeno. V praxi to znamená, že si každá země, asociace či dokonce jednotlivý výrobce může zatím definovat pojem „přírodní kosmetika“ dle vlastních kritérií.

V České republice certifikuje přírodní kosmetiku akreditovaná společnost KEZ o.p.s. - CPK, CPK bio, z francouzsky či anglicky hovořících zemí se můžete setkat s certifikátem ECOCERT, v Německu je to pak certifikace BDIH. Nestačí, že na etiketě je napsáno s přírodními nebo bio látkami, oleji, extrakty apod., stále totiž může obsahovat např. parabeny nebo syntetické emulgátory (označují se zkratkou PEG).

Jak na nachlazení přírodní léčbou? Pomůže homeopatie i aromaterapie
Aromaterapie: jemný, ale překvapivě účinný pomocník v těhotenství
Témata: Zdraví, Výběr, Aromaterapie, Účinný pomocník, Olej, BDIH, Přírodní kosmetika, Olej přírodní, Ecocert, Éterický olej, Kompozice, Značení, Adéla Zrubecká, CPK, Přírodní přípravek, Přírodní kosmetik, Rostlinný olej, Masážní olej, Řád, Nobilis tilia, Unie, Vít, Certifikace, Vaš, Zdraví na Heureka.cz