Maminka.czPorod

Víte, jak vypadá porod eskymačky?

Malý výlet do historie porodnictví vždy slibuje zajímavé „zážitky“, nevšední poznatky a mnohdy i úctu a obdiv k tehdejším maminkám a porodním bábám. Porod v zajetí ledu a sněhu, ale i teploučkých kožešin budí tyto pocity dvojnásob.
13. 10. 2014
Víte, jak vypadá porod eskymačky?

Eskymáci, možná raději Inuité jsou domorodí obyvatelé severní části Severní Ameriky a také části Sibiře. Dříve tito svérázní, otužilí a velmi houževnatí lidé žili převážně polokočovným typem života, velmi často v rodinných společenstvích, spíše než v kmenech, které známe z filmů o prérijních indiánech. V létě jim byl obvykle příbytkem stan z kůží a kožešin, v zimě ledové iglú.

Život tito lidé neměli lehký, ale žili, jak uměli nejlépe, brali každý den tak, jak přicházel a obdobně přistupovali i k rození nového života. Podrod byl podobně jako u jiných přírodě blízkých národů věcí žen, záležitostí velmi intimní a intuitivní. V inuitském pojetí byla právě daná rodička tím člověkem, který porod řídil a vedl, protože jen ona sama znala své tělo i dítě, jen ona sama rozuměla a cítila, co se v jejím těle děje.

Příprava na porod už od dětství

Vzhledem k pojetí porodu je logické, že mladé dívky byly už od puberty v této oblasti náležitě vzdělávány svými maminkami i babičkami. Praktické znalosti péče o miminko získávaly nejen z vyprávění, ale také pozorováním i praktickou pomocí s malými dětmi v rodinné komunitě.

Věděly také, od jakých prací budou v těhotenství „osvobozené“, věděly, čeho se musí v těhotenství vyvarovat, a co naopak vyhledávat. Věřilo se například, že pokud má být plod zdravý a dobře prospívat a růst, nesmí v těhotenství v žádném případě docházet k sexuální abstinenci. A má-li žena porodit rychle a bez problémů, měla by být v těhotenství aktivní, neposedávat, nepolehávat, naopak být čilá.

Místo do porodnice do stanu či iglú

Samozřejmě, že eskymácké maminky nerodily v porodnicích. Porod probíhal ve speciálním stanu či iglú, které k tomuto účelu postavil a vybavil otec dítěte. Maminka zde nejen porodila, ale také přibližně měsíc po porodu pobývala; odpočívala, starala se o miminko a nechala se „obletovat“ od svého muže. U porodu byla maminka buď sama, nebo ji povzbuzovala zkušenější žena.

Jak chtějí

Asi tušíte, že inuitské maminky nerodily na zádech, ale v poloze, která jim byla nejpohodlnější, obvykle prý v podřepu či v kleku. Co se však dělo, pokud byl porod komplikovaný nebo dlouhý?

„Grónský badatel Rassmusen popisoval, jaká opatření činili Eskymáci, byl-li porod příliš dlouhý nebo komplikovaný. Porodní bába se snažila dítě přivolat na svět hlasitým voláním a domlouváním. Nebylo-li to úspěšné, zavolala ženina muže, který pak musel nepřetržitě běhat z místa na místo, aby pohnul dítě běžet za ním. Bába při tom stále na dítě volala:Pojď, pospěš si, jdi za svým otcem!“ uvádí v zajímavém článku pro odborný časopis Gynekolog psycholožka Alice Mlynářová.

Jak se rodí v Saúdské Arábii

A je to za námi!

Pokud vše proběhlo naprosto hladce, nebo při mamince stálo štěstí a komplikovaný porod skončil nakonec úspěšně, bylo děťátko umyto a zabaleno do kožešin. Eskymácká miminka samozřejmě neznala kočárek a svět objevovala s hřejivého bezpečí maminčiny speciální kožešinové kapuce. Jméno pak dostávala až několik dní po narození.

Děti bývaly kojené tak dlouho, dokud nebyl na cestě další sourozenec – a pozor, nebylo vůbec důležité, zda dívka nebo kluk! Obě pohlaví byla pro Inuity důležitá a rovnocenná.  Komplikace z našeho pohledu nastaly, narodila-li se dvojčata.

V takovém případě se někdy stávalo, že jedno miminko bylo odneseno z iglú ven, neboť péče o dvě miminka by byla v podmínkách zimní Arktidy pro maminku náročná natolik, že by tak ohrozila fungování celé rodiny. To, co se zdá dle našich měřítek jako neobyčejně kruté, bylo pro obyvatele nehostinné a drsné Arktidy pravděpodobně nevyhnutelné.


Témata: Porod, Video, Rodina, Maminky ve světě, Domlouvání, Cila, Komplikovaný porod, Porodní bába

Mohlo by vás zajímat
Pippa Middleton je těhotná. Miminko se má narodit v říjnu
Cestujete s dětmi do zahraničí? Poradíme vám, jaké cestovní doklady potřebujete
Manželce po porodu zůstala velká nadváha. Nechce s tím nic dělat
Oslavte Den Země a vyrobte dětem minizahrádku na balkóně

Video

Kdy daly své děti do školky slavné maminky? Asi vás to překvapí

Horoskopy

Beran Pokud je dnešek pro někoho opravdu šťastným, pak jste to právě vy. I když můžete očekávat drobné…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Evženie, Noemi, EugenieRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu