Maminka.czDěti a mateřství

Víte jakou hračku pořídit v kterém věku?

Iva Endrychová 22.  7.  2014
Víte jakou hračku pořídit v kterém věku?
Hračky dětem dělají radost a děti je milují. Rodiče by chtěli, aby hračky jejich potomky především rozvíjely. Dětem v určitém věku stačí, když dějají hodně rámusu a vydávají zvuky. V jiném období zase mají rády, když se hračka hýbá. Takže kdy je vhodný čas na tu kterou hračku?

Správná hračka posouvá dítě dál. Jaká hračka je tedy v jakém věku přínosná? Jaká bude dítě bavit a neodloží ji hned do kouta? Důležité je vybírat hračky podle věku dítěte a s ohledem na jeho bezpečnost. Hračky pro malé děti by tudíž neměly být rozložitelné na malé časti, které by dítě mohlo vdechnout nebo spolknout. Hračky by měly být také dobře omyvatelné.

Podívejte se nyní jaké typy hraček uvítají jednotlivé věkové kategorie.

Novorozenec

Vše je pro něj nové a neznámé. Se světem se teprve seznamuje, buduje si vztah s maminkou a dalšími členy rodiny. Hračky nejsou až tak důležité, plní spíše dekorační roli. Hlavní je proto jejich pestrost a barevnost.

Do půl roku

Na světě je stále spousta podnětů a hračky pro tato miminka by měla rozšiřovat a zlepšovat jeho psychomotorické schopnosti. Ideální jsou různá chrastítka, která rozvíjejí úchop a stimulují sluch i koordinaci pohybů.

Od půl roku

V tomto období dítě už umí přesné pohyby. Sahá po předmětech ve své blízkosti, pokouší se sedat a některé hračky jej už na chvíli zabaví samostatně (třeba hrazdička nebo hračky na setrvačník).

Bude vás také zajímat: Co frčí v dětských pokojíčcích. Seznamte se s nejoblíbenějšími hračkami

Od devíti měsíců

Vaše miminko zjistilo, že se může projevovat a tak komunikovat s okolím. Zajímají ho především různé tóny a zvuky a snaží se k nim přiblížit. V tomto období mají smysl veškeré hračky, které podporují jeho muzikálnost. Tyto hračky jsou oblíbené především jako dary tetiček a strýčků :o), ale rodiče dávají přednost spíše jednoduchým edukativním hračkyám které vyžadují skládání, dělení nebo řazení, protože pomáhají tříbit dětský smysl pro formu, velikost a uspořádání. Dítě se také začíná již pohybovat, nejprve po čtyřech, takže uvítá i různé hračky, které může tlačit, tahat nebo s nimi popojíždět.

Od jednoho roku

Dítě se začíná samostatně pohybovat - nejprve po čtyřech ale brzy vás překvapí prvními krůčky. V tomto věku potřebuje především hračky, které mu umožní poznávat své okolí a pomohou mu zlepšit motorické schopnosti.

Od osmnácti měsíců

Dítě si pomalu začíná uvědomovat působení svého jednání a miluje hry, které jsou už akční třeba házení balónem, odstrkovadla, vozíčky, jezdění si s autíčkem nebo interaktivní zařízení, která reagují na jeho pokyny.

Od dvou let

V tomto věku dítě nejvíce potěšíte hračkami a hrami při kterých musí přemýšlet nad úkoly a které podporují jeho fantasktní vnímání světa a ukazují mu svět dospělých. Vítané jsou i hry, které trénují sociální modely chování.

Předškolní věk

Hry jsou reálnější a zaujmete veškerými hrami, které napodobují běžné situace ze života - obchod, kuchyňka, dílna, panenka, domácí potřeby, nářadí - ale třeba i pexesem, dominem, stavebnicemi, mozaikami a sportovními potřebami.

Témata: Děti, Věk, Sportovní potřeba, Kuchyňka, Pór, Hra, Nejoblíbenější hračka, Jak, Mozaika
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Emma Smetana tři týdny po porodu: Vypadá božsky, a také se tak cítí! Jak to dělá?
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Machová MartinaProcházková Simona
Autismus
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod