[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Tomuto oblíbenému divokému koření nejvíc svědčí vlhko a stín. V přírodě ho najdete hlavně ve světlých a bukových lesích. Na medvědí česnek také skoro určitě narazíte v okolí potoků lemovaných listnatými stromy. Poštěstit se vám může i ve městě – není výjimkou, že medvědí česnek roste i třeba v pražských lesoparcích.
Až se budete na procházce poohlížet po medvědím česneku, podívejte se i po ostatních jarních bylinkách, i obyčejná smetanka lékařská vám pomůže porazit jarní únavu.
Při sběru jakýchkoliv bylinek ale hlavně buďte šetrní. Rostlinky česneku nervěte i s cibulemi, na rozdíl od těch česneku kuchyňského vám k ničemu nebudou a přírodu jenom ochudíte.
Čím čerstvější, tím lepší. Aby hned druhý den neuschnul, pomůže česnek dát do vody nebo vyzkoušet tento jednoduchý trik, který vám pomůže jakékoliv bylinky uchovat čerstvé déle. Potřebujete jenom plastový kelímek s víčkem, nůžky a trochu studené vody.
Medvědí česnek se dá i uložit na horší časy do mrazáku, nejlépe v uzavíratelných mrazících sáčcích, aby intenzivním aromatem česneku nenačichlo i všechno okolo.
Jakmile si medvědí česnek jednou oblíbíte, budete se muset přemáhat, abyste ho nepřidávali úplně do všeho. Jeho využití je totiž doopravdy mnohostranné – dochutí všemožné polévky, omáčky a rizota. Zkuste tento recept na rizoto s medvědím česnekem a stejně skvělé jsou z něj i pomazánky. Nebo stačí namazat chleba máslem a přidat pár lístků medvědího česneku.
Pesto z medvědího česneku ale rozhodně vyzkoušet musíte. Silně voní, skvěle chutná a navíc v ledničce vám vydrží i čtrnáct dní – tohle pesto je rozhodně jedním z nejlepších způsobů, jak si s medvědím česnekem poradit.
Stejně jednoduchá a jarní je i omeleta s medvědím česnekem. Rychlovka, která se určitě stane vaším oblíbeným trikem na poslední chvíli.
Medvědí česnek navíc prospěje nejen vaší kuchyni, ale i vašemu zdraví, medvědí česnek totiž snižuje krevní tlak i hladinu cukru v krvi a funguje i jako přírodní antibiotikum.