Maminka.czChování a vztahy

Víte, proč malé děti zlobí?

24. 3. 2015
Víte, proč malé děti zlobí?
Jsou škodolibé, zkouší vás, nudí se, vynucují pozornost, nebo je to všechno trochu jinak?

Tříletý Petřík se poslední dobou velmi změnil; je plačtivý, neustále se vzteká, nedávno předvedl i několik hysterických scén, což dříve nedělal. Asi jako každá maminka zkoušela i ta Petrova vše řešit nejprve po dobrém – domlouváním, motivací a výjimečně (když neměla už energii) i „úplatky“. Někdy to na chvíli pomohlo, ale časem se Petříkovo nesnesitelné chování ještě stupňovalo. Unavená maminka vyzkoušela mnoho rad a doporučení – počítání, ignorování, vykázání do jiné místnosti, impulsivní výhružky (těch později litovala) i výchovné plácnutí. Ale ani to se neosvědčilo; i drsnější metody „zafungovaly“ jen na chvíli.

Petříkově mamince nakonec nejvíce pomohla lektorka z cvičení. „Ale vždyť má doma čerstvého brášku a zatím se s tím prostě nevyrovnal! Vzteká se a zlobí, protože chce vaši pozornost, chce zpět svět tak, jak ho znal dřív, ale neumí to formulovat – narůstá v něm frustrace a hněv. I přes všechnu vaši upřímnou snahu prostě nerozumí, proč už ho neuspáváte, proč má najednou postýlku jinde, proč musí chodit dopoledne do školky a miminko zůstává doma. Samozřejmě, že už nic nebude jako dřív a chlapec si musí na novou situaci zvykat postupně, ale pokud to jen trochu jde, přenechejte koupání, uspávání a večerní procházku s kočárkem manželovi a buďte s Petříkem, mazlete se, povídejte a dotýkejte.  Vše se nespraví hned, ale uvidíte, že se Petr časem zklidní.“

Malí agresoři mívají často velmi tvrdou výchovu

„Děti zlobí z jediného důvodu: mají neuspokojené potřeby,… „ tvrdí rodinný psychoterapeut, psycholog a autor mnoha knih o výchově Steve Biddulp. To je od renomovaného lékaře velmi odvážné až skandální tvrzení, které může navíc vést k sebeobviňování rodičů, že nejsou schopni dítěti jeho potřeby uspokojit. Jenže věc není tak jednoduchá a jednoznačná, jak může na první pohled vypadat.

Některé děti zlobí, protože nemají vzhledem k velmi autoritativnímu výchovnému přístupu žádný osobní prostor, nemají šanci neuposlechnout, jakékoliv projevy nevole jsou u nich doma tabu. „Děti s přespříliš autoritativní výchovou doma poslouchají jako vojáci a jako vojáci jsou i trestáni, naprosto jinak se ale chovají, když není rodič nablízku – bývají postrachem dětských kolektivů, neboť jsou často agresivní,“ říká speciální pedagožka Iva Klasnová.

Neustálým provokatérům možná chybí hranice

Opakem doma poslušných „vojáků“ jsou neustálí provokatéři a ignoranti autorit, u nichž velmi benevolentní výchova bez jakýchkoliv hranic a mantinelů vyvolává obrovskou vnitřní nejistotu. Opakované „zkoušení trpělivosti“ rodičů a vychovatelů jim poněkud netaktně naznačuje, že výchovným metodám chybí srozumitelná pravidla a jasně vyznačené mantinely, které dětem pomáhají nalézt základní pocit jistoty a důvěry ve své vychovatele.

Dětské zlobení optikou Naomi Aldort

Naomi Aldort je proslulou rodinnou terapeutkou, maminkou tř dětí a také duchovním rodičem zajímavého výchovného přístupu, který shrnula ve své knize „Vychováváme děti a rosteme s nimi.“ V té mimo jiné píše: „Děti se často cítí bezmocné, protože jsou maličké a nezkušené ve složitém, obrovském a uspěchaném světě – je tu spousta přístrojů, na které nesmí sahat, velcí lidé a zvířata, která jim nahánějí strach; místa, kam nesmějí sami; výšky, kam nedosáhnou; věci, s nimiž si neví rady; události, kterých se bojí; a rychlost, která je nad jejich vnímání. Pocit bezmoci, bývá často příčinou jejich rozčílení.“

Volají po vaší pozornosti a zájmu

„Nejrůznější změny v rodině (narození sourozence, rozvod, nemoc, úmrtí, stěhování, nástup matky do zaměstnání apod.) bývají pro děti velmi stresujícími situacemi, kdy přichází o část času, zájmu a o známé životní jistoty,“ tvrdí Klasnová. Jednoduše se mohou cítit méně milované a jisté. Bohužel si o pozornost obvykle říkají tím nejnevhodnějším způsobem. Tyto děti potřebují lásku, něžné doteky, váš čas a hlavně trpělivost a toleranci.

Mám hlad, žízeň a jsem unavený!

Mnohem vetší sklon k tomu, sehrát kdekoliv a kdykoliv „hlučné vystoupení“ mají děti unavené a přetažené; mrňousci, které jsme zahltili svými požadavky či různorodými aktivitami a samozřejmě děti, které mají hlad.

Více na sebe nevhodným způsobem upozorňují i děti, které nenašly své místo v dětském kolektivu, a tak se snaží pozornost, ať to stojí, co to stojí.

Témata: Děti, Chování a vztahy, Stresující situace, Agresor, Nesnesitelné chování, Dětské zlobení, Osobní prostor, Unavená maminka, Dětský kolektiv, Skandál, Naomi Aldort, Základní pocit, Nevhodný způsob, Domlouvání

Mohlo by vás zajímat
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
To vás pobaví! Sourozenci nafotili rodičům k výročí srovnávací fotky

Horoskopy

Štír Dnes se vám v práci podaří mistrovský kousek, čímž dokážete šéfovi své priority. Milí Štíři, je to však…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dominik, Dominika, Rainer

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné