Maminka.czVýživa a stravování

Víte, že velké množství bílkovin může být pro kojence rizikové?

14. 9. 2019
Víte, že velké množství bílkovin může být pro kojence rizikové?
V kojeneckém věku ještě nefungují ledviny na 100 %, proto bychom je měli šetřit, což velmi úzce souvisí s množstvím bílkovin ve stravě.

„Ledviny kojenců ještě nedokážou vylučovat látky, z nichž se skládá moč (močovinu, elektrolyty), tak dokonale jako ledviny dospělých. Teprve ve čtvrtém měsíci už dokážou vyloučit většinu odpadních látek obsažených v potravě,“ tvrdí kolektiv autorů praktické publikace Výživa dětí. Ledviny lze dle odborníků považovat za naprosto zralé a plně funkční zhruba až od roku a půl. A právě to je důvod, proč by děti přibližně do jednoho až jednoho a půl roku věku neměly ve velkém objemu dostávat potraviny bohaté na bílkoviny. Přesněji velké porce masa a kupříkladu na bílkoviny velmi bohatého tvarohu. Ale jak konkrétně souvisí práce ledvin s bílkovinami?

Odkdy mají děti dostávat kravské mléko? A proč je lepší plnotučné

Ledviny a bílkoviny

Zpracováním nadměrného množství bílkovin (ty si tělo neumí ukládat do zásoby) prokazatelně dochází k přetěžování ledvin, ty pak v daleko větší míře produkují močovinu. (Její vysoké hodnoty jsou vcelku jednoduše měřitelné v krvi.) Strava s vyšším zastoupením bílkovin, než organismus potřebuje – a než je schopen efektivně zpracovat – pravděpodobně v nejzávažnějších případech vede dokonce ke zvýšenému „odplavování“ vápníku z organismu. Dále pak, podle nejnovějších studií, též k rychlejšímu a časnějšímu nárůstu hmotnosti!

Jak je to s bílkovinami při kojení, máme jich dostatek?

Kojení a bílkoviny

Možná vás překvapí, že lidské mateřské mléko má nejmenší obsah bílkovin ze všech savčích mlék. I proto „lidská mláďátka“ přibírají pomaleji než kupříkladu telátka a ostatní roztomilá mláďata. Zatímco lidské miminko zdvojnásobí svou váhu zhruba za pět měsíců, telátko to zvládne už za měsíc a půl! Vědom si těchto souvislostí doporučil například i Evropský úřad pro bezpečnost potravin výrobcům náhradních kojeneckých mlék, aby se množství bílkovin v jejich produktech snižovalo tak, aby se blížilo množství bílkovin v mateřském mléku.

Máte dítě závislé na sladkostech? Možná mu chybějí bílkoviny

Když ono mu tak chutná!

U malých, nejrůznějšími „dochucovadly a pochutinami nezkažených“ dětí se lze částečně spolehnout též na to, že si drobné tělíčko řekne, co v danou dobu skutečně potřebuje. I tak je vždy na místě používat selský rozum a zároveň i doporučení pediatra!

Nicméně pokud roční batole každý den „zakusuje řízek párkem“ a zapíjí to poctivým hovězím vývarem anebo sní vaničku tvarohu na posezení každý den, možná bychom malého labužníka měli v zájmu jeho ledvin poněkud omezit.

Ovocné jogurty jsou zbytečně sladké. Které dětem nedávejte?

Kravské mléko a děti: Odkdy ho mohou dostávat a na co si dát pozor?
Vánoční předplatné Maminka
Témata: Zdraví, Děti, Kojenec, Batole, Výživa a stravování, Bílkovina, Mléko, Množství bílkovin, Ledvina, Strava, Kojenecký věk, Množství, HMO, Výživa dětí

Mohlo by vás zajímat
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk

Horoskopy

Panna Vzhůru za honosně stráveným víkendem. Jen se nezaobírejte úklidem, to byste všechny členy rodiny…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Květoslava, Kvetoslava, Marija

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné