Maminka.czVýživa a stravování

Víte, že velké množství bílkovin může být pro kojence rizikové?

14. 9. 2019
Víte, že velké množství bílkovin může být pro kojence rizikové?
V kojeneckém věku ještě nefungují ledviny na 100 %, proto bychom je měli šetřit, což velmi úzce souvisí s množstvím bílkovin ve stravě.

„Ledviny kojenců ještě nedokážou vylučovat látky, z nichž se skládá moč (močovinu, elektrolyty), tak dokonale jako ledviny dospělých. Teprve ve čtvrtém měsíci už dokážou vyloučit většinu odpadních látek obsažených v potravě,“ tvrdí kolektiv autorů praktické publikace Výživa dětí. Ledviny lze dle odborníků považovat za naprosto zralé a plně funkční zhruba až od roku a půl. A právě to je důvod, proč by děti přibližně do jednoho až jednoho a půl roku věku neměly ve velkém objemu dostávat potraviny bohaté na bílkoviny. Přesněji velké porce masa a kupříkladu na bílkoviny velmi bohatého tvarohu. Ale jak konkrétně souvisí práce ledvin s bílkovinami?

Odkdy mají děti dostávat kravské mléko? A proč je lepší plnotučné

Ledviny a bílkoviny

Zpracováním nadměrného množství bílkovin (ty si tělo neumí ukládat do zásoby) prokazatelně dochází k přetěžování ledvin, ty pak v daleko větší míře produkují močovinu. (Její vysoké hodnoty jsou vcelku jednoduše měřitelné v krvi.) Strava s vyšším zastoupením bílkovin, než organismus potřebuje – a než je schopen efektivně zpracovat – pravděpodobně v nejzávažnějších případech vede dokonce ke zvýšenému „odplavování“ vápníku z organismu. Dále pak, podle nejnovějších studií, též k rychlejšímu a časnějšímu nárůstu hmotnosti!

Jak je to s bílkovinami při kojení, máme jich dostatek?

Kojení a bílkoviny

Možná vás překvapí, že lidské mateřské mléko má nejmenší obsah bílkovin ze všech savčích mlék. I proto „lidská mláďátka“ přibírají pomaleji než kupříkladu telátka a ostatní roztomilá mláďata. Zatímco lidské miminko zdvojnásobí svou váhu zhruba za pět měsíců, telátko to zvládne už za měsíc a půl! Vědom si těchto souvislostí doporučil například i Evropský úřad pro bezpečnost potravin výrobcům náhradních kojeneckých mlék, aby se množství bílkovin v jejich produktech snižovalo tak, aby se blížilo množství bílkovin v mateřském mléku.

Máte dítě závislé na sladkostech? Možná mu chybějí bílkoviny

Když ono mu tak chutná!

U malých, nejrůznějšími „dochucovadly a pochutinami nezkažených“ dětí se lze částečně spolehnout též na to, že si drobné tělíčko řekne, co v danou dobu skutečně potřebuje. I tak je vždy na místě používat selský rozum a zároveň i doporučení pediatra!

Nicméně pokud roční batole každý den „zakusuje řízek párkem“ a zapíjí to poctivým hovězím vývarem anebo sní vaničku tvarohu na posezení každý den, možná bychom malého labužníka měli v zájmu jeho ledvin poněkud omezit.

Ovocné jogurty jsou zbytečně sladké. Které dětem nedávejte?

Kravské mléko a děti: Odkdy ho mohou dostávat a na co si dát pozor?
Předplatné Matka
Témata: Zdraví, Děti, Kojenec, Batole, Výživa a stravování, Kojenecký věk, Bílkovina, Výživa dětí, Strava, Řízek, Mléko, Množství bílkovin, Množství, HMO, Ledvina

Mohlo by vás zajímat
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi
Co pořád vařit dětem? Kuře na paprice zbožňují, zkuste náš recept
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny

Horoskopy

Panna Každý den je pro vás složitější, protože nejste vůbec ve své kůži. Pořád něco plánujete a potom to…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ema, Emma, Valter

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné