Maminka.czHypnoporod

Vizualizace a afirmace: Naladí vás na příjemný porod. Jak fungují?

Michaela Láchová 9.  5.  2020
Vizualizace a afirmace: Naladí vás na příjemný porod. Jak fungují?
Mysl je mocný nástroj. Dokáže ovlivnit naše zdraví, to, jak se zotavujeme z nemoci nebo jak zvládáme určité situace. Ale třeba také to, jak prožijeme těhotenství a ve finále i porod. Velkým pomocníkem nám v přípravě na něj můžou být vizualizace a afirmace. O co vlastně jde? A jak s nimi pracovat? Poradíme!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Když změníte způsob, jakým se díváte na porod, změní se způsob, jakým porodíte,“ říká Marie F. Mongan, autorka metody hypnoporodu. Přiznejme si to.
Kolikrát v nás nehezké porodní zážitky žen, které nás obklopují, přiměly dívat se na porod jako na něco, co se musí hlavně přežít? Co bolí, ale musí se to prostě vydržet, protože nám nic jiného nezbývá? Porod je z velké části v hlavě. A když si ji budeme plnit podobnými myšlenkami, nic dobrého nám to nepřinese. Zkusme to vzít za opačný konec.

Pomoci nám k tomu můžou afirmace a vizualizace. Názvy těchto relaxačních technik znějí sice složitě, nic složitého na nich ovšem není. Jde jen o to, přijmout je za své. Znovuobjevit skrytou moudrost a sílu, kterou my ženy v sobě máme. Pojďme si ale nejdřív ze všeho ujasnit, co se pod těmito slovy skrývá. Začneme tou prvně zmíněnou: „Afirmace je pozitivní myšlenka, která může uklidnit mysl a vyvolat pocit radosti a těšení se na porod. Může působit silněji, když je vyslovována nahlas. Mnohé ženy si v těhotenství své afirmace k porodu napíšou na papír, jiné zase poslouchají předem nahrané a namluvené afirmace. Ty své si pak mohou vzít i do porodnice, aby jim připomněly klid a víru ve své tělo a miminko,“ vysvětluje porodní asistentka Anna Kohutová.

Hypnoporod je podobný sexu. Nejde to, když vás pořád někdo ruší

Afirmace musí být pozitivní a v přítomném čase

Afirmace jsou tedy v podstatě krátké věty, jejichž cílem je ovlivnit vědomí i podvědomí. Ovlivňují pak naše chování a vzorce myšlení. Pomocí vět, které by měly být výhradně pozitivně formulované, se můžete mimo jiné naladit na klidné těhotenství i na laskavý porod. „Mé tělo je dokonale stvořené pro porod.“ – „Děje se to nejlepší pro mě a mé děťátko.“ – „Každá kontrakce posouvá mé miminko blíž ke mně.“ To jsou jen příklady afirmací pro období těhotenství a porodu.

Důležité také je, aby pozitivní tvrzení byla vždy v přítomném čase. Mozek totiž reaguje pouze na přítomné afirmace a tvrzení. Používejte pozitivní slova, zaměřte se na to, čeho chcete dosáhnout, a používejte slova „já jsem“ a „já mám“. Žádné „ne, není, nemůže, nebude“. Snažte se také každou afirmaci prociťovat pomocí svých emocí. Která z následujících dvou myšlenek vám pomůže víc? „Snad to moc nepokazím.“ – „Já to dokážu!“ Odpověď je asi jasná. A na tomto principu afirmace fungují.

 

Afirmace musí být vždy pozitivně formulovaná. Pro „ne“ v ní není místo.

 

Každá jsme jiná, a proto si i vy bezpochyby najdete afirmaci, která pomůže právě vám, která ve vás takzvaně rezonuje. Využít můžete třeba pozitivní afirmace namluvené právě porodní asistentkou Annou Kohutovou, jejíž příjemný hlas je podbarvený klidnou a relaxační hudbou. Stáhnout si je můžete zdarma na jejích stránkách annakohutova.cz. Zkombinovat lze i tištěné afirmace (můžete si je nalepit na ledničku či na zrcadlo v koupelně) s těmi, které budete poslouchat třeba před spaním. Kromě pozitivních vět se snažte obklopit také pozitivními porodními příběhy. Žádné „googlení hororů“ spojených s porody!

Jak si vybrat porodnici? Nevybírejte jen podle webovek, ale jděte na prohlídku

Vizualizace: denně se zaměřte na přání

Podívejme se teď na vizualizace. V tomto případě, jak už název napovídá, jde o řízenou představu, která vyvolává pozitivní pocity a možnost napojit se na své dítě právě skrze představy. „Příkladem vizualizace v těhotenství je představa dítěte v děloze. Například: „Mé děťátko je v bezpečném prostoru, který je obklopen červenou barvou, jeho srdíčko tepe pravidelně a silně. V tomto prostoru mu nic nehrozí a již brzy se spolu setkáme.“ Podobně jako u afirmací jde i u vizualizací vlastně o to, denně se zaměřit na naše přání. Protože sílu mysli ovlivňují snadno osvojitelné techniky, které zjednodušeně řečeno pomůžou nasměrovat myšlenky tam, kam potřebujeme. Vytváříme tedy obrazy ve své mysli, které pravidelně opakujeme. Je to vlastně takový mentální trik. Naše podvědomí bude působit na obrazy, které vytvoříme uvnitř, ať už odrážejí naši současnou realitu, nebo ne. Účinky obou těchto relaxačních technik nejsou patrné hned. Chce to vytrvalost, ale výsledky opravdu stojí za to.

Drama! 14 dní jsme se o Alfí báli, po porodu byla bez kyslíku, říká Marie Doležalová

CO DOKÁŽOU VIZUALIZACE A AFIRMACE?

  • Ovlivňují podvědomí a dokážou ženu naladit na krásný a vědomý porod
  • Díky těmto relaxacím se naučíte hlubokému uvolnění, které je při porodu potřeba
  • Posílí vaši intuici i sebedůvěru a motivují vás
  • Mění způsob myšlení a chování
  • Zaměstnají vaši mysl a upnou pozornost jiným směrem než k samotné bolesti

Když hlava tělu zavelí

Tenhle mentální trénink během těhotenství, a ideálně už mnohem dřív, se vám během porodu rozhodně vyplatí. Rázem si při porodu vzpomenete na to, co jste celou dobu poctivě trénovala. Některým maminkám se porodní cesty velmi dobře otevírají pomocí vizualizace barev, přičemž při porodu se pracuje většinou s červenou a oranžovou barvou.

Důležité je také zaměřit se na kontrakce a na to, jak k nim přistupujete. Nebrat je jako příchod bolesti, která se musí překonat a vydržet, ale jako „kamarádku“, která jde na pomoc, aby se miminko brzy narodilo. I s tím vám mohou vizualizace pomoci. „Tohle je nesmysl. Ty těmhle šarlatánským průpovídkám věříš?“ ptala se mě těhotná kamarádka, když jsem toto téma nadhodila. Ano, jsem sice poměrně racionální žena, ale věřím v obrovskou sílu mysli. Věřím v ní proto, že jsem viděla už mnoho lidí, kteří přesvědčili své tělo, aby na základě pokynů mysli fungovalo.

Porod beze strachu a bolesti? Zkuste hypnoporod, pomůže vám s psychikou

A kdybych rodila někdy potřetí, rozhodně bych tyhle relaxační techniky nevynechala. Jejich síle totiž důvěřuju. A to je základ. Pokud o tom sama nejste přesvědčená, nemůžete si jejich prostřednictvím účinně pomoci.

Pokud je přijmete za své, jak afirmace, tak vizualizace vám pomůžou překonat negativní myšlenky a vytvořit si nové dráhy v mozku pro pozitivní mentální, emoční a fyzické změny. Vaše myšlenky mohou doslova vytvořit vaši realitu a pomoci vám tak k nádhernému porodu. Může to znít jako klišé, šarlatánsky, pochybně a podivně. Ve skutečnosti jde ale o často používanou jednoduchou techniku podporovanou vědeckými studiemi. Pořád nevěříte? Chápu. Ale za zkoušku přece nic nedáte!

Článek vyšel v časopise Maminka. Aktuální číslo nebo předplatné s dárkem můžete objednávat na ikiosek.cz/maminka

Změna! Otcové už mohou k porodu. Musí mít roušku, nesmí mít teplotu
Témata: Těhotenství, Porod, Miminko, Porodnice, Tipy a rady porod, Hypnoporod, Porodní dům, Chci si rodit po svém, Způsob myšlení, Kohutová, Vaš, Podvědomí, Mysl, Anna Kohutová, Vizualizace, Pór, Nápis, Technika, Myšlenka
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Maminka roku 2022: Vracím ženám po porodu naději a víru, že jejich tělo bude opět zdravé a funkční, říká blogerka Klára
redakce
Maminka roku 2022
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky