Maminka.czČasopis Maminka

Vláďa na rodičovské: strašákem bylo prádlo, žehlit musela manželka

, Časopis Maminka
9. 2. 2016
Vláďa na rodičovské: strašákem bylo prádlo, žehlit musela manželka
Prožívají nebo prožili úplně jiné období: zůstali na rodičovské a stali se muži v domácnosti. A všichni se shodují: bylo to naprosto super!

„V roce 2012, kdy měl být podle různých zaručených výpočtů konec světa, se nám s Lucií narodila malá treperenda, které jsme dali jméno Sofie,“ začíná vzpomínat Vláďa. „Manželka pracovala před porodem jako manažerka v IT firmě, já v té době zastával post pedagoga volného času ve věznici. Již v té době jsme se dohodli, že po určité době po porodu převezmu hlavní roli v pečování o naši drahou ratolest.

Důvod je jasný: jako člověk pracující ve státním je můj příjem bohužel menší než manželčin a diktát peněz je v současné době neúprosný. Auto, hypotéka a složenky se samy nezaplatí. Ale hlavním důvodem, proč jsem šel na rodičovskou, bylo především to, že jsem to prostě chtěl vyzkoušet a zažít. Moderní doba boří genderová klišé, kdy ženy řídí atomové elektrárny a létají do kosmu, tak proč by chlap nemohl zvládnout roli maminky na mateřské?

Klepněte pro větší obrázek

Má drahá polovička nakonec s dcerou zůstala doma po dobu jednoho roku, kdy Žofka, jak jí doma říkáme, dostávala od maminky mlíčko. A že je to velice důležité a prospěšné, jsem se dozvídal později během mého pobytu na rodičovské dovolené, kdy byla díky bohu zdravá a statečně odolávala nemocem. Pomalu začínalo léto, Žofce byl čerstvě jeden rok, manželka se vrátila do zaměstnání, a tak nastalo střídání stráží.

Je zajímavé, že do doby mého nástupu na rodičovskou jsem plnil roli ‚hlídače‘ na plný úvazek pouze jednou. Nedlouho před samotnou rodičovskou jsme sami bez maminky jeli na svatbu mého synovce do Českého Krumlova. Přes počáteční nesnáze při převozu z Prahy do Krumlova, kdy jsem Žofku přebalil v půli cesty tak důkladně, že jsem jí zapomněl dát plínku a ona počurala nejen dětskou autosedačku, ale i celé zadní sedadlo, dopadl seznamovací výlet s mou novou životní rolí v podstatě dobře.

Těžký začátek

I když jsem dostal instrukce, do rodičovsko-pečovatelské role jsem vpadl poměrně nepřipraven. Zpočátku jsem měl ve všem značný chaos a rodičovská činnost mě opravdu vyčerpávala. Jak jsem rád vzpomínal na bývalé zaměstnání, kdy jsem byl pánem svého času!

Často mi v hlavě zněla klasická hláška o neschopných mužích a ženách, které zvládají více věcí najednou. Zatnul jsem zuby, okolí jsem samozřejmě ujišťoval, že vše zvládám levou zadní, a během dvou měsíců jsem se s rolí otce na plný úvazek popasoval. Časem jsem si vytvořil vlastní metody, jak co nejlépe zvládnout celodenní rodičovskou řeholi, aniž bych měl na konci dne jazyk na vestě.

Základem je dostatečně unavit malého sviště, tak abyste si při jeho odpočinku mohli zdřímnout také. Bohužel ne vždy se mi to zdařilo. Energie dětí je někdy opravdu nevyčerpatelná. Žofka je velice živá a svéhlavá, tak jsem pochopil, že jí musím hodně zaměstnat a celkově výchovu pojmout hodně akčně. Proto jsme již brzo ráno vyráželi ven do přírody, a to za každého počasí. Zde jsem spatřoval první rozdíl v přístupu oproti maminkám. 

První maminku jsme venku většinou potkali až kolem desáté dopoledne, a to jen za dobrého počasí. Žofce jsem dopřával různá dobrodružství, při kterých by žena asi trnula hrůzou, jako lezení po stromech nebo jízdu na odrážedle z kopce v terénu. Později jsme začali chodit na cvičení do dětského klubu, který byl takovou malou přípravou na pobyt ve školce.

Čím byla Žofka starší, tím jsme byli sehranější a rodičovská dovolená pomalu začala vykazovat znaky opravdové dovolené. Být doma s dítětem samozřejmě není jen čas vyplněný zábavou a hrou. Horší stránkou jsou servisní činnosti kolem celé domácnosti. Člověk musí nakupovat, prát a vařit. Na rovinu největším strašákem pro mě bylo prádlo. Nekončící proces praní, věšení, sušení a skládání mě opravdu nebavil. Přiznávám, žehlení jsem nechával na manželku. Z nákupů jsme si s dcerou postupně vytvořili každodenní rituál, kterým se dal zabít čas a vlastně to byla i zábava.

U vaření jsem měl jednu velkou výhodu: je mým koníčkem. Snažil jsem se vařit zdravě a hodně jsem experimentoval s různými potravinami, kterých jsem se v kuchyni dříve bál. I taková pohanka, bulgur nebo cizrna mohou být chutné. Na rodičovské jsem byl dva roky a musím říct, že to strašně rychle uteklo. Co mi to dalo a co jsem ztratil?

Začnu tím horším. V zaměstnání jsem přišel o svou pracovní pozici a ta, která mi byla nabídnuta, mě opravdu nenaplňuje. Já byl doma pouze dva roky, ale i tak byl návrat do pracovního shonu pro mě šokem. Během rodičovské člověk často zažívá pocit osamění, to jsem se shodl i s jinými maminkami. S dětmi si do určitého věku moc nepopovídáte, a když partner odjede na služební cestu a jste často odkázáni na komunikaci pouze se svým potomkem, je to někdy těžké. A je jedno, jestli je člověk maminka nebo tatínek. Jinak bych ale neměnil, pobyt na rodičovské dovolené s mou báječnou dcerkou mi připravil mnoho skvělých zážitků. Kdybych měl v životě ještě někdy možnost si to celé zopakovat, neváhám ani minutu.“

​Vláďa (40), Sofie (3), žijí v Praze

Rady pro kamaráda:

  • Každému bych doporučil, aby si to vyzkoušel alespoň na tři měsíce.
  • Rodičovská obohatí a přinese úplně jiné zážitky.
  • Neboj se, že to nezvládneš. My muži jsme přirozeně líní, proto se nám daří vymýšlet různé vynálezy, jak si zjednodušit cestu k cíli.
  • Rodičovská je značně psychicky náročný proces, proto je důležité myslet na psychohygienu. Je třeba si prostě orazit, vypustit páru.
  • Odložit drahé robátko a chvíli se věnovat jen sobě. Tato poučka platí samozřejmě pro oba rodiče. K nezaplacení je babička: Děkuji, mami, bez tebe bych to nedal!

 

Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Děti, Vaše příběhy, Časopis Maminka, Mateřská a rodičovská dovolená, Jen pro tatínka, Žofka, Dobré počasí, Moderní doba, Vláďa, Zadní sedadlo, Manžel, Drahá polovička, Největší strašák, Poučka, Prádlo, Náročný proces, Róba, Manželka, Hypotéka, Hláska, Strašák, Robátko

Mohlo by vás zajímat
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Těhotenství je zásah do sebevědomí, říká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková
Chtěla jsem rodit do vody a být krásná. Vše bylo jinak, říká Kristýna Leichtová
Marie Doležalová: Po porodu jsme všechny tlusté. Kašleme na ostatní
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Z těhotenství jsem nadšená nebyla. Promiň, synu, říká Aneta Krejčíková
S bývalým mužem mě usmířila jeho nová žena. Díky ní začal fungovat i jako táta
Lékařka mi řekla, že dcera je autistka. Ona ale špatně slyšela!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat

Horoskopy

Vodnář Už ráno se cítíte trochu lépe a prahnete po něčem novém. Vyzkoušejte aktivitu, která vám dodá energii.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ludvík, Luisa, Ludvika

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu