Maminka.czHračky pro děti

Vlasatá Barbie? Teď je plešatá. Ken už taky není, co býval. Proč?

Gabriela Kolinová 1.  2.  2020
Panenka Barbie jde s dobou, a to nejen, co se týče módních trendů. Reaguje na různé odchylky ve společnosti a synonymum krásy už dávno neznamená blond a štíhlá, za což se dát firmě Mattel vyseknout poklona. Po barbíně na vozíčku přichází s panenkou bez vlasů nebo s kožní poruchou vitiligo.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"Pestrý a rozmanitý pohled na krásu a módu," to je přesně to, o čem firma Mattel mluví v souvislosti s novou řadou panenek Barbie. Kolekce Fashionistas už čítá desítky druhů panenek různých figur, barvy pleti a účesů. Nyní k nim přibyla panenka, která má alopecii, což je nadměrné vypadávání vlasů, a pak také barbína s kožní poruchou vitiligo. Druhá jmenovaná sklidila velký úspěch na sociálních sítích. 

Maminka koupila dceři oplácanou panenku Barbie. Reakce holčičky vás překvapí

Panenku s holou hlavou firma prezentovala s tím, že když holčička z jakéhokoliv důvodu přijde o vlasy, může se ztotožnit právě s panenkou z této řady. To platí ale i o ostatních panenkách, například Barbie na vozíku byly loni nejprodávanější z řady Barbie Fashionista v Británii. Vyrábějí se ale i panenky s protetickými končetinami. Na vzniku vůbec první panenky s protézou Mattel spolupracoval s Morgan Reevesovou, třináctiletou aktivistkou, která se narodila bez levého předloktí. "Rozdíly nás dělají krásnými," hlásá firma a s tím se nedá než souhlasit.

Frida Kahlo jako barbie. Které další slavné ženy dostaly svou panenku?  

Mattel začal vyrábět odlišné panenky po kritice, že Barbie léta propaguje nerealistický ideál štíhlé bělošky. Nejprve se objevily panenky jiné barvy pleti a pak třeba také muslimka v náboženském šátku hidžáb, inspirovaná americkou šermířkou Ibtihaj Muhammad, psali jsme o tom TADY.

Nejen ona se stala předlohou pro panenky Barbie. Svou podobu dostaly také ikonické ženy z historie jako například mexická malířka Frida Kahlo nebo americká letkyně Amelia Earhart. Mezi panenkami inspirovanými současnými ženami jsou módní návrhářka Vicky Martín, polská novinářka a horolezkyně Martyna Wojciechowska či francouzská šéfkuchařka Hélène Darroze. Svou barbínu má ale také naše snowboardistka a alpská lyžařka Ester Ledecká. 

Na podzim loňského roku společnost Mattel také představila genderově neutrální kolekci panenek Creatable World. A v čem spočívá kouzlo těchto panenek? Děti si díky doplňkům mohou z panenek udělat dívku, chlapce nebo taky obojí.

Tohle je transgender panenka. Blbnete děti, rozčilují se rodiče
Róby z toaletního papíru. Neuvěříte, co sběratel barbín umí vytvořit
Témata: Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Hry pro děti, Hračky pro děti, lyžařka, Panenka, Módní trend, Morgan, Bár, Fashion, Mattel, Kouzlo, Frida, Malíř, Krása, Ken, Porucha, Vlasy, Barbie, Novinářka, Alpská lyžařka, Malířka, Velká Británie, Marty, Vozíček, Hračky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie