Maminka.czTipy a rady v těhotenství

Vypadávání vlasů po porodu: Jak o vlasy správně pečovat, aby zůstaly v kondici? Plus babské rady

Simona Procházková vas 26.  2.  2024
Těhotné ženy mají obvykle vlasy v úžasné kondici - pevné, husté a silné. Můžou za to hormony, které jsou ale rovněž později viníkem vypadávání vlasů po porodu. Jak se v těchto choulostivých obdobích života ženy o kštici správně starat, čemu věnovat pozornost a čeho se vyvarovat?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vlasy jsou pro většinu žen velmi citlivé téma, přece jen jde o pomyslnou korunu krásy a jsme na ně patřičně hrdé. Většina těhotných maminek si nemůže kvalitu svých vlasů vynachválit, mnohdy jsou dokonce překvapené, v jak skvělé kondici najednou jsou. Vlivem hormonu estrogenu, jehož hladina během gravidity v organismu výrazně narůstá, jsou totiž vlasy pevnější, silnější, lesklejší a hustší. Obvykle také rychle dorůstají, jelikož estrogen stimuluje růstovou fázi vlasů, a naopak zastavuje fázi jejich vypadávání. Pozor ale na nešetrné zásahy, během těhotenství mohou vlasy také mírně změnit odstín, případně se začít více vlnit.

VIDEO: Podcast Maminka: Potravinové doplňky v těhotenství

Každý vlas se skládá z dřeně, kutikuly a kůry. Kutikula je ochranná vrstva obalující kůru. Je tvořena keratinem a má šupinatou strukturu. Když leží šupinky kutikuly rovně a překrývají se, jsou vlasy hladké a lesklé. Pokud se ale kutikula mechanicky nebo chemicky poničí, vlasy ztrácejí lesk, jsou lámavé, slabé a snadněji se zacuchávají.

Vlasy vypadávají a rychle se mastí? Viníkem jsou hormony!

Těhotenství a následně první týdny a měsíce po porodu, kdy žena kojí, jsou dvě velmi náročná období, kdy v organismu dochází k obrovským hormonálním výkyvům, které ovlivňují fungování celého těla, vlasy nevyjímaje. V šestinedělí a během kojení se můžete potýkat s problémem rychle se mastících vlasů, s jejich zvýšenou lámavostí a samozřejmě nadměrným vypadáváním. Jistě, některé okolnosti změnit nemůžete, hodně ale můžete zachránit, když víte, jak na to.

Vše o správné péči a o zdraví vlasů v těhotenství a po porodu prozradí a vysvětlí Kateřina Hamplová, zkušená kadeřnice z kadeřnického salonu Klier. Tady je malý „lexikon“ péče, který by měla znát každá nastávající maminka.

 • Vlasy je třeba hydratovat a doplňovat vitaminy zvnějšku i zevnitř. Dodržujte pestrý a vyvážený jídelníček bohatý na vitaminy, minerály a antioxidanty, hodně pijte, dostatek vody je zásadní. Pro péči pak používejte přípravky, které zpevňují vlasové vlákno, hydratují a podporují hustotu a pružnost vlasů. Pozorně tedy čtěte etikety na šamponech, kondicionérech a ostatních přípravcích, které si vybíráte.
 • Vypadávání vlasů po porodu je běžné, bývá důsledkem velkých hormonálních změn. Tento jev se vždy často sám upraví. Padání vlasů ale můžete do určité míry zbrzdit, a to vhodnými produkty proti padání vlasů s vitaminy.
 • Některým ženám padají vlasy po porodu jen mírně, jsou ale i takové, kterým – hlavně v oblasti tzv. koutů – vypadávají vlasy ve velké míře. Většinou pak v těchto partiích vypadají zcela, nicméně postupně je mezitím již začnou nahrazovat vlasy nové. Tyto vlasové podrůstky často ženy trápí, jelikož se jen velmi složitě upravují. Chce to ale vydržet, vlasy dorostou a zesílí.
 • Jak je to ve skutečnosti s barvením vlasů v těhotenství? Je to bezpečné? Nepodpoříme tím poškození vlasů? „Názory na toto téma se velmi různí. Je pravda, že dnešní profesionální vlasové barvy mají mnohonásobně šetrnější složení než ty, které používaly naše maminky či babičky. Podle lékařů by si neměly vlasy barvit těhotné maminky v prvním trimestru, nicméně mnoho žen v začátku těhotenství ani neví, že čekají miminko, a žijí stejným stylem života, jako když těhotné nejsou. Zda si vlasy necháte v těhotenství nabarvit nebo se rozhodnete pro melír, je čistě na vašem rozhodnutí. Vždy ale vyhledejte odborníka, který pracuje s kvalitními, profesionálními přípravky. Domácí barvení není vhodné, vlasy mohou v graviditě reagovat jinak, než jste zvyklá. Zajímavým kompromisním řešením může být balayage, kdy se barvicí směs nedotýká pokožky hlavy,“ uvádí Kateřina Hamplová.
 • Jak správně a jak často používat kondicionéry, intenzivní masky a vlasové kúry, abyste z nich vytěžila maximum a aby vlasy nebyly zbytečně zatěžovány? „Po umytí šamponem je vlas vyčištěn a zároveň otevřen. Tedy potřebuje kondicionér na uzavření šupinek kutikuly. Pokud bychom vlas neuzavřeli, můžeme si ho představit jako šišku – vlasy se více do sebe budou zaplétat, a tím se budou lámat, bude tedy docházet k mechanickému poškození,“ vysvětluje odbornice.
GALERIE: Kosmetika v těhotenství. Vychytávky, které se můžou hodit
 • Vlasové kúry a masky pronikají hluboko do vlasu, kde ho podle svého zaměření hloubkově hydratují, doplňují mu protein, zvyšují mu objem, uzavírají poškozené můstky ve vlasech (to způsobuje například odbarvování). Na trhu existují masky, které vlas neuzavírají, pouze působí v hloubce, po takových je třeba následně použít i kondicionér. Naopak u masek, které vlas umí uzavřít, již použití kondicionéru není nezbytné. Kondicionér by se měl používat při každém mytí (pokud maska neuzavírá vlas), vlasová maska pak jednou až dvakrát týdně.

K čemu slouží vlasový kondicionér?

 • Hydratace: Kondicionér hydratuje vlasy tím, že zadržuje vlhkost a brání vysušení, což je důležité zejména pro ženy se suchými a poškozenými vlasy.
 • Zmírnění poškození: Kondicionér může pomoct zmírnit poškození vlasů způsobené stylováním, tepelnými nástroji a chemickými ošetřeními. Mnoho kondicionérů obsahuje složky, které utěsňují rozdělené konečky a posilují.
 • Zjednodušení rozčesávání: Kondicionér zjemňuje a uhlazuje vlasy a usnadňuje rozčesávání, což může zabránit poškození vlasů při česání.
 • Vyšší lesk a hebkost: Použití kondicionéru může vlasům dodat zdravý lesk a hebkost, což jim dodává lépe vypadající vzhled.
 • Ochrana před vnějšími vlivy: Některé kondicionéry obsahují ochranné složky, které chrání vlasy před nepříznivými vlivy prostředí, jako jsou slunce, vítr a okolní znečištění.
 • Zlepšení textury: Kondicionér může zjemnit a zlepšit texturu vlasů, což jim dává lepší tvar a vám lepší pocit.
Klepněte pro větší obrázek
 Kateřina Hamplová, marketingová manažerka a kadeřnice salonu Klier, klier.cz
6 nejčastějších chyb v péči o vlasy. Neděláte je taky?

babské rady 

Odvary - doporučují se odvary z rozmarýnu nebo kopřivy 

Kokosový, mandlový, dýňový či konopný olej - stačí vetřít do vlasů, nechat působit a poté opláchnout

Masáž hlavy - správně prokrvená pokožka podporuje růst vlasů

Maska pro rychlejší růst vlasů -  smíchejte 1/2 sklenice kokosového mléka, 3 lžíce olivového oleje, 1 rozmačkané avokádo, vše důkladně promíchejte, vetřete do vlasů a nechtě působit 30 minut, pak důkladně opláchněte. Hodí se především pro suché a lámavé vlasy, které potřebují hydrataci. 

Témata: Zdraví, Těhotenství, Porod, Tipy a rady v těhotenství, Zdraví žen, Vlasy, kadeřnice, Vypadávání vlasů, Klier, Maska, Maminka, Kondicionér, Hormon, Rada, Vypadávání, Báb, Zdraví na Heureka.cz