Maminka.czZdraví

Vojta, nebo Bobath? Hlavně bez pláče!

, Časopis Maminka
8. 12. 2017
Vojta, nebo Bobath? Hlavně bez pláče! | istockphoto.com
Musíte cvičit, zazní z úst vašeho pediatra a záhy držíte v ruce žádanku na fyzioterapii. Hlavou vám proběhne každodenní dril a srdceryvný pláč miminka. Musí to tak být? Vezměte to za správný konec a půjde to bez slziček. I těch vašich.

Jak a co cvičit a hlavně s kým? To jsou tři nejdůležitější otázky, které byste si se zmiňovanou žádankou v ruce měla položit. Ať už vás k fyzioterapeutovi vede těžká porucha hybnosti vašeho dítěte nebo jen lehká odchylka od normálního vývoje, pro kterou často lékaři cvičení doporučují.

„Všimla jste si, že se váš chlapeček prohýbá do luku?“ zeptal se mě lékař na jedné z preventivních prohlídek. A už jsme si to šinuli na rehabilitaci. Když mi pak na prvním cvičení fyzioterapeutka představila Vojtovu metodu v praxi, při které ten můj sotva dvouměsíční uzlíček plakal tak usilovně, až promodrával, propukla jsem v pláč i já. Má tohle trápení vůbec význam? Ptala jsem se sama sebe. Dnes už vím, že má. A velký. A hlavně – trápením se cvičení vůbec nemusí stát.

Musíme „vojtit“

Důvodem k zahájení rehabilitace jsou často i drobné asymetrie, které však mohou mít negativní vliv na zdárný vývoj dítěte. Pravidelným cvičením se rychle upraví. Odchylkami od normálního „tabulkového“ vývoje může být např. případ, kdy miminko nechce zvedat hlavičku, preferuje jednu stranu, nechce se otáčet na bříško nebo později nechce lézt po čtyřech apod.

„Dítěti se ordinuje cvičení po diagnostickém vyšetření motorických dovedností. Důvodem pro fyzioterapii je nejčastěji asymetrie, tonusová odchylka ve smyslu hypertonie nebo hypotonie, nestabilita či opoždění psychomotorického vývoje.

Stanovení závažnosti centrální koordinační poruchy vychází z posouzení polohy, vzpřimování, aktivity, symetrie, standardního neurologického vyšetření a polohových testů dle Vojty,“ vysvětluje Mgr. Dagmar Mirovská z Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN v Praze.

Doporučí-li vám lékař rehabilitovat s miminkem nebo batoletem, pravděpodobně si po konzultaci s fyzioterapeutem budete vybírat ze dvou přístupů. Krom známější Vojtovy metody existuje i metoda (rovněž nesoucí název po svých objevitelích) zvaná Bobath koncept. Jaký je tedy rozdíl mezi těmito dvěma moderními přístupy a který zvolit?

Vojtova metoda versus Bobath koncept. Pro koho je které cvičení vhodné?

Vojtova metoda, Bobath, nebo oba?

Obě metody patří mezi novější rehabilitační přístupy a obě slaví úspěchy nejen v dětské rehabilitaci. Pracují na rozdílném principu a je na terapeutovi i na vás, který pro vás a pro vaši ratolest bude příjemnější. „Obě metody musí být vhodně zvoleny na základě individuálních potřeb každého dítěte,“ doplňuje Dagmar Mirovská.

Další možností je oba přístupy nebo některé jejich prvky kombinovat. Obecně platí, že je důležité dítě před terapií důkladně vyšetřit a stanovit hlavní cíl. Součástí obou postupů je také edukace rodičů, aby mohli rehabilitaci provádět s dítětem doma.

Častěji využívaná „Vojtovka“ vychází především z poznatků o optimálním vývoji dítěte do 1 roku života. Terapeut se snaží nastavením dítěte do předem daných poloh a stimulací určitých bodů na těle, tzv. spoušťových zón, vyvolat ideální pohybové vzory, které jsou u dítěte narušeny nebo zcela chybí. Někdy se označuje jako metoda reflexní lokomoce. „Vojtovu metodu je možné provádět v podstatě od narození,“ podotýká Dagmar Mirovská. Čím dříve však začneme, tím je šance na úspěch větší.

Koncept manželů Bobathových naopak využívá vlastní aktivity dítěte, kterou terapeut pouze modifikuje. „Dítě získává co nejsprávnější senzomotorickou zkušenost v rámci konkrétní situace. Využívá tzv. handling, což je způsob manipulace, polohování a stimulace v rámci celodenní péče,“ říká Dagmar Mirovská. Terapeut tedy neučí dítě pohybům, ale činí všechno pro to, aby dítěti umožnil provést pohyb co nejsprávněji a nejsnadněji.

Vojtova metoda: zeptejte se odbornice v poradně Maminky

Cvičit musíte i doma

S dítětem se musí handling provádět samozřejmě i po příchodu domů. Zjednodušeně lze říci, že je to vlastně způsob, jak si s dítětem hrát a pečovat o něj.

V rámci Bobath konceptu se hojně využívají pomůcky, např. válce, lavičky, klíny, míče, speciální sedačky, ale i speciální boty, vložky nebo končetinové a trupové ortézy. Stejně jako u Vojtovy metody není horní věková hranice omezená, pro novorozence a kojence byl vytvořen nadstavbový model – Baby Bobath.

Pokud vybíráte fyzioterapeuta, který bude s vaší ratolestí cvičit, ověřte si, jestli má pro danou metodu či koncept certifikát. Jen tak budete mít jistotu, že ví, co dělá, a splnil přísná kritéria závěrečné zkoušky, čímž zaručuje určitou kvalitu péče. Terapeut naučí rodiče v ordinaci základní polohy, zóny, vše vysvětlí a maminka nebo tatínek pak cvičí doma.

Psychomotorický vývoj - Vojtova metoda

Radar na emoce

Maminky mají často pocit, že svému dítěti ubližují, že musí být za tu „zlou“. Vojtova metoda není bolestivá. To je třeba si uvědomit. Přesvědčit se můžete sama – nechte se v ordinaci „zvojtit“ fyzioterapeutem, ke kterému dochází vaše dítě, abyste se ujistila „na vlastní kůži“. Dobrý terapeut cvičí s dítětem jemně a naučí to i vás. Jediné, co vašemu miminku při cvičení vadí, je nepřirozená poloha, do které ho nutí cizí člověk.

„Děti mají fixovaný vzor a nejsou spokojené, pokud ho chceme měnit, svou nevoli projevují pláčem.  I když dítě může během cvičení plakat, nejedná se o skutečnou bolest, záleží i na emoční výbavě dítěte,“ potvrzuje Dagmar Mirovská, podle níž mohou děti plakat u obou metod, protože se snažíme vstoupit do jejich nesprávných pohybových vzorů.

Miminko velice dobře vnímá vaše emoce, proto je nejdůležitější to, jak celou situaci vnímáte vy. Nalaďte se pozitivně, usmívejte se na svého drobečka, povídejte mu něco nebo mu zazpívejte. Zpravidla po krátké přivykací době už není pláč tak intenzivní a v přestávkách při cvičení a po terapii se kojenci rychle uklidní. „Pravidelnost a jistota jsou pro dítě uklidňující,“ říká Dagmar Mirovská.

Domnělé negativní psychické účinky Vojtovy terapie na senzomotorický vývoj a na komunikační a sociální chování kojenců řešila již řada výzkumů. Přitom se soustředily zejména na srovnání dětí bez terapie nebo dětí léčených jinou metodou a také na dopad těchto metod na vztah matky a dítěte. Tyto studie však prokázaly, že z psychologického hlediska nemá Vojtova terapie žádné negativní účinky.

Jóga jako terapie. Zacvičte si jógu společně s dětmi, prospěje to všem

Nenechte se odradit

Rady laické veřejnosti a nevrlé komentáře o tom, že své miminko trápíte, si rozhodně neberte k srdci. Jde o zdraví toho nejcennějšího, co máte, a vy se pro něj naopak snažíte udělat maximum. A kdy byste cvičit opravdu neměli? Při akutních horečnatých, zánětlivých onemocněních, po očkování živými vakcínami podle určení lékaře (zpravidla 10 dní po očkování) nebo při určitých onemocněních (osteogeneze, onemocnění srdce) po konzultaci s lékařem.

Psychomotorický vývoj - Vojtova metoda

Tipy pro úspěšné cvičení:

  • Nalaďte se na pozitivní vlnu. Svému miminku neubližujete, naopak mu chcete pomoct. Děti vnímají vaše emoce. Když budete v pohodě, bude v pohodě i váš poklad.
  • Zpívejte nebo vyprávějte během cvičení, rozptýlí vás to oba.
  • Nechte se „zvojtit“, abyste se na vlastní kůži přesvědčila, že to opravdu vašeho drobečka nebolí.
  • Nedejte na okolí, které vás od cvičení odrazuje. Věty typu „My jsme s vámi taky necvičili a přežili jste to“ druhým uchem vypusťte. Kdyby totiž naši rodiče byli informovaní tak jako my dnes, možná by naši generaci po třicítce tolik nebolela záda.

VIDEO: „Vojtova metoda pomáhá tisícům dětí i dospělých po celém světě,“ říkají syn a dcera doktora Václava Vojty. Oba se stali terapeuty

Vojtova metoda může rozplakat dítě i maminku
Zázračná metoda doktora Vojty
Jak dlouho potrvá rehabilitace a jaký bude mít vliv na další vývoj?
Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Video, Miminko, Psychomotorický vývoj, Terapeut, Preventivní prohlídka, Nepřirozená poloha, Normální vývoj, Těžká porucha, Optimální vývoj, Terapie, Fyzioterapeut, Cizí člověk, Cvičení, Dětské lékařství, Uzlíček, Pravidelné cvičení, Vojtova metoda, VFN v Praze, Moderní přístup, Rehabilitace, Pohybový vzor, Celodenní péče, Určitý bod

Mohlo by vás zajímat
Do postele a spát! Naučte děti usínat samotné a bez pláče. Jak na to?
Introvert bere sílu v samotě. Jak poznáte, že jednoho máte doma?
Otce svého dítěte neprozradím, říká Míša Maurerová
Chci už konečně dítě! Ale partner má pořád důvody, proč ještě počkat
Mateřská? Navenek se flinkáme, ale potají měníme svět, píše Marie Doležalová
Manžel mi pomohl, když jsem se dusila. Syn se ho od té doby bojí
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
V porodnicích se bohužel stále tlačí na povel, říká porodní asistentka
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!

Horoskopy

Kozoroh Ranní vstávání je pro vás boj, protože se necítíte ve své kůži. Jen vzpomínáte na své předchozí úspěchy…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jiří, Juraj, George





Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu