Maminka.czFyzioterapie

Vojtova metoda bez pláče? Jde to! Ne vždy je navíc nutná, říká fyzioterapeutka

Michaela Láchová 27.  12.  2022
Vojtova metoda je velkým strašákem mnoha maminek. Často ale úplně zbytečně. Jednak protože ne vždy je nutné řešit s její pomocí všechny potíže, jednak protože se klidně může obejít úplně bez pláče. Jak na to? Poradíme!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Doktorce jsem řekla, že Vojtovku cvičit nebudu. Ničilo mě, jak moje miminko srdceryvně pláče,“ píše jedna z maminek v internetové diskusi… Jako bych se viděla pár let nazpátek. Až na to, že já jsem cvičení nevzdala. I když nebudu lhát, tendence jsem k tomu měla mnohokrát. A jak mi tehdy řekla fyzioterapeutka, je tomu tak u velké části rodičů, kterým lékař doporučí s dítětem rehabilitovat.

VIDEO: „Vojtova metoda pomáhá tisícům dětí i dospělých po celém světě," říkají syn a dcera doktora Václava Vojty. Oba se stali terapeuty

Přitom někdy stačí maličkosti, aby člověk zdánlivě nepříjemnou povinnost dokázal pojmout s mnohem větší lehkostí. Metoda reflexní lokomoce profesora Václava Vojty je cvičení léty ověřené praxí a v mnoha případech velice účinné. Hlavně u těch těžších a složitějších. Taky ale často dost psychicky náročné. Proto je právě u lehčích vývojových odchylek tendence rodičů s ní jednoduše praštit pod heslem: „Však on se srovná. Vyroste z toho. Nebudu trápit ani jeho, ani sebe…“ Ano, může z toho vyrůst, ale taky nemusí, respektive může mít pak zbytečně potíže v budoucnu. Pokud vám tedy lékař doporučí rehabilitaci, zkuste najít cestu, jak svému děťátku pomoct. Naštěstí dnes už není jen jedna.

Jak najít toho pravého?

Naprostým základem je vybrat zkušeného terapeuta, kterému budete důvěřovat. Je sice fajn mít odborníka blízko bydliště, kdy jen šoupnete prcka do kočárku a spojíte návštěvu s procházkou. Často se ale vyplatí si i trošku zajet. Proto vybírejte opravdu pečlivě, komu svého drobečka svěříte. Ideální je využít zkušeností známých a blízkých a také ověřených zdrojů. Musíte bohužel počítat s tím, že objednací doby mohou být delší, žádanka od pediatra má ale omezenou platnost, většinou týdenní, proto se nezapomeňte objednat včas.

Vojtova metoda: Jak cvičení probíhá a opravdu musí u něj děti plakat?

Nesmírně důležité je ve všech ohledech vaše nastavení. Miminko, ale i batole a starší dítě často zrcadlí vaše pocity, zkuste se proto nastavit už před první návštěvou pozitivně. Chcete přece svému děťátku pomoct. Pokud od začátku budete přistupovat ke cvičení s pocitem, že své dítě trápíte a budete „ta zlá“, přenesete to i na něj.

V pokračování pro předplatitele také najdete

  • Na jakém principu pracuje Bobath koncept?
  • Vojtova metoda nemusí být utrpení.
  • Rozhovor s fyzioterapeutkou.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Zdraví, Děti, Miminko, Kojenec, Mateřství, Rodiče, Fyzioterapie, Vývoj, Psychomotorický vývoj, Cvičení, pláč, Vojtova metoda, vzory, Vojtovku, Palaščáková Špringrová, Bobath koncept, Část rodičů, Lokomoce, Fyzioterapeutka, Metoda, Terapeut, Maminka, Ingrid Palaščáková, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat